Sarımsakla sütü aynı anda kapsasanız

Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı Yıldırım, sarımsağın bir hayli verimi olduğunu ve sarımsağın nasıl harcanması gerektiğine söyledi.

Uzman diyetisyen sütle birlikte harcandığında ağız kokusunu gideren ve sıhhatimiz için inanılmaz faydalar sağlayan sarımsağın yararlarını şu biçimde sıraladı:

Yiyecek zehirlenmelerini önler

Bilim adamları yiyecek zehirlenmelerinde sıklıkla karşılaşılan Campylobacter jejuni bakterisine karşı ananesel antibiyotiklerden ziyade sarımsağın surat kat daha tesirli olduğunu saptamışlardır.

Kanseri önler

Çalışmalar sarımsak yemenin göğüs kanseri tehlikesini eksiltmeye takviyeci olduğunu göstermiş. Çin populasyonunda yapılan bir çalışmada haftada 2 defa ham sarımsak yiyenlerin kansere tutulma tehlikeleri yarı yarıya azalmış.

Peki, sarımsağı nasıl harcamak gerekiyor?

Sarımsağı ezilmiş ve ham olarak harcanması gerektiğini ifade eden Yıldırım, “Kuru veya toz sarımsak yerine hoşlanılan yemeklerde taze olarak kullanın.

Ezildiğinde hidrojen sülfit sarihe çıkar bu da sıhhatli kan tazyiki seviyelerini takviyeler ve kalp üzerinde rakamsız pozitif tesiri vardır.

Sarımsağı pişirmeyin!


Tadını beğeniyorsak pişmiş yemeklere koymak yerine ham harcanabilir zira pişirme harekâtı hidrojen sülfit yaradılışını engeller.

Kötü kokusundan dolayı ham yenmez bu diyorsanız; yapılan bir çalışmada sütle beraber tüketiminin ağız kokusunu eksilttiği bulunmuş” söylemelerinde bulundu.

Bir cevap yazın