Sarımsakla Sütü Aynı Anda Harcarsanız

Sarımsağın bir hayli verimi olduğu hepimizce öğrenilen bir hakikat. Çok muhtelif biçimlerde harcamaya çalışıyoruz. Ham rendeliyoruz, bazen yemeklere tam olarak katıyoruz, bazen yağda kavuruyoruz. Hepsi hoş fakat acaba bu biçimde harcamak sarımsağın öğrenilen onca fayda ve şifasını gözetmesini sağlamaya hala verimli mi?

Hatta bu biçimde harcamak acaba ne kadar doğru? Ya da başka bir deyişle en doğru usul hangisidir?

Bu mevzuyla alakalı olarak uzmanlar sarımsağın sütle birlikte harcandığında ağız kokusunu gideren ve sıhhatimiz için mucizevi faydalar sağladığını tespit etti. Ve hepimize de bu biçimde harcamamızı önerdi.

Peki süt ile sarımsak beraber harcandığında ne faydalar salar?

1- Gıda zehirlenmelerini önler

Bilim adamları gıda zehirlenmelerinde sıklıkla karşılaşılan Campylobacter jejuni bakterisine karşı ananesel antibiyotiklerden ziyade sarımsağın surat kat daha tesirli olduğunu saptamışlardır.

2- Kanseri önler

Çalışmalar sarımsak yemenin göğüs kanseri tehlikesini eksiltmeye takviyeci olduğunu göstermiş. Çin populasyonunda yapılan bir çalışmada haftada 2 kere ham sarımsak yiyenlerin kansere tutulma tehlikeleri yarı yarıya azalmış.

Peki, sarımsağı nasıl harcamak gerekiyor?

Sarımsağı ezilmiş ve ham olarak harcanması gerekiyor. Ayrıca kuru veya toz sarımsak yerine beğenilen yemeklerin yanında muhtemelse hep taze olarak kullanılması gerekiyor.

Sarımsak ezildiğinde hidrojen sülfit sarihe çıkar bu da sıhhatli kan tazyiki seviyelerini dayanaklar ve kalp üzerinde rakamsız pozitif tesiri vardır.

Sarımsağı pişirmeyin!

Tadını beğeniyorsak pişmiş yemeklere koymak yerine ham harcanabilir zira pişirme operasyonu hidrojen sülfit yaradılışını engeller.

Kötü kokusundan dolayı ham yenmez bu diyorsanız; yapılan bir çalışmada sütle beraber tüketiminin ağız kokusunu eksilttiği görülmüş. Hiç çekinmeden süt ile birlikte sarımsağı tüketebilirsiniz.

Sarımsağın Sıhhate Yararları Nelerdir?

 • Kalp ve Damar Sıhhati: Sarımsağın kalp ve damar sıhhatine tesiri üzerine yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunda sarımsak natürel biçiminde değil toz, yağ ya da özüt formunda kullanılmıştır.
 • Fakat bu, bayağı sarımsağın kalp ve damarlar için bereketli olmadığı anlamına gelmez. Tüm bu çalışmalardan çıkan ortak netice sarımsağın trigliserid ve total kolesterolü düşürdüğü %7-%8 kadar yönündedir.
 • Ayrıca sarımsakta bol ölçüde bulunan B6 vitamini damalara hasar veren homosistein seviyesini düşürür.

Tansiyon: Kan inceltici özelliği ile kan dolaşımını basitleştirerek tansiyonun bayağı seviyelerde kalmasına takviyeci olur.

Ayrıca tansiyonu düşürmek veya yükselmesini önlemek için sarımsak harcarken dikkat edilmesi gereken 2 ana nokta var;

Kanamanız varsa adet yarıyılı gibi veya olacaksa operasyon gibi sarımsak tüketmemelisiniz.
Kan tazyikiniz zati düşükse sarımsak bunu daha da düşürerek sizi halsiz vazgeçebilir hatta bayılmanıza neden olabilir.

Hipertansiyon rehabilitasyonu için kumpaslı ilaç kullanıyorsanız sarımsak yardımı kullanmaya başlamadan evvel hekiminize danışmalısınız.

Anti Bakteriyel: Sarımsak, bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıkların iyileşme sürecini süratlendirir. Hatta bazı araştırmalarda, antibiyotiğe mukavemetli bazı bakteriyel enfeksiyonların sarımsak tozu kullanılarak rehabilitasyon edilebileceği neticeyi elde edilmiştir.

Kanser: Muhtelif araştırmalarda, kumpaslı olarak ham veya az pişmiş sarımsak harcamanın sütun ve mide kanseri başta olmak üzere muhtelif kanser cinslerine tutulma tehlikesini ehemmiyetli oranda eksilttiği belirlenmiştir.

Nezle: Nezlenin yaygın olduğu kış aylarında sarımsak harcayarak bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilir ve üst solunum yolunu etkileyen bulaşıcı hastalıklara karşı bedenin direncini çoğaldırabilirsiniz. Ayrıca nezle olduğunuzda sarımsak yiyerek ilişme sürecini süratlendirebilirsiniz.

Demir: Hücrelerde bulunan demirin, hücreden ufalayıp tekerrür dolaşıma dönmesi için köprü işlevi gören “ferroportin” isimli protein ölçüyü kumpaslı sarımsak harcanarak arttırılabilir.

Sarımsağın Öbür Yararları

 • Selenyum bakımından zengindir
 • Bağırsak asalaklarını temizler
 • Harici kullanımda mantar rehabilitasyonuna takviyeci olur
 • Antioksidandır
 • İyi kolesterolü yükseltir
 • Kalp krizi tehlikesini azaltır
 • Kulak iltihaplanmasına iyi gelir
 • Boğaz kaşıntısını alır
 • Kilo hakimiyetine takviyeci olur
 • Vitamin ve mineral bakımından zengindir
 • Mide gazına iyi gelir
 • Sindirime takviyeci olur
 • Cilt yaralarında kullanılır

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın