Sebze ve Meyveleri Doğru Cetme Usulleri

Hayatınız zamanınca sebze meyveleri yanlış soyduğunuzu biliyor muydunuz? Sebze ve meyveleri yanlış cettiğinizde hem besin değerlerini kaybeder hem de yanlış şekilde pişirilmesine neden olabilirsiniz.

Sebze ve meyveleri ceddirken bir takım kurallara dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde ataymış olduğunuz besinlerin ziyan olmasına, besin değerlerini kaybetmesine aynı zamanda da lezzetsiz bir şekilde pişmesine neden olabilirsiniz.

Bu gidişatın önüne geçmek için sizler için hazırlamış olduğumuz sebze ve meyveleri doğru cetme usullerine göz atabilirsiniz.

İşte sebze ve meyveleri doğru cetme usulleri…

Sarımsağa bıçak değdirmeyin

Sarımsağı ceddirken değdirdiğiniz bıçak besin değerlerinin azalmasına aynı zamanda elinize eforlu bir şekilde sarımsak kokusunun bulaşmasına neden olabilir.

Bu vaziyeti menetmek için cam bir kavanozun içerisine bir ya da iki diş sarımsağı atın ve kapağını sıkıca kapatın. Sarımsakları kavanozun içerisinde sallayın. Kavanozda oluşan tazyik ve nem sarımsakların ceddilmesini sağlayacaktır.

Domatesleri kabuğundan ayırmak artık çok kolay

Domatesleri kolayca cetmek için ilk olarak sıcak suya daha sonra soğuk su dolu bir kaba atın. Basitca ve ziyan olmadan ceddildiğini fark edeceksiniz.

Muzu cips kutuyu açar gibi soyun

Muzu ceddirken kabuğun iç kısımlarındaki maddelerde muza yapışıyorsa yanlış teknikte ceddiyorsunuz demektir. Muzu düzgün bir şekilde cetmek için alt kısmını çevirin ve bu kısmı sanki cips kutuyu açar gibi açın. Tek hamleyle muzu cettiğinizi göreceksiniz.

Patatesleri sıcak suya atın

Patateslerin kabukları cetmeye çalışırken neredeyse patatesin yarısını heba ederiz. Artık size vereceğimiz usulle bu sorunu ortadan kaldıracaksınız. Patatesleri cetmeden evvel bir tencerenin içerisine su koyun ve kaynamaya bırakın.

Kaynamakta olan suyun içerisine patatesleri atın ve ocağın altını kapatın. Patatesleri 5 dk suyun içerisinde beklettikten sonra patatesleri ziyan etmeden rahatça soyabileceksiniz.

Bir cevap yazın