Şeker Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Amerikalı bilim insanları şekerin sandığımız kadar da kötü bir şey olmadığına söylediler. Her gün bedenimize emin ölçü şeker girmesi gerekiyor.

Ancak bedenimize giren şeker ölçüyü çoğaldıkça ne yazık ki hasarları da çoğalıyor. Hepimiz dondurma, çikolata, baklava, sütlaç gibi tatlılara bayılırız ve bulduğumuzda kaçırmayız ancak netice olarak kilo alırız, cildimiz erken ihtiyarlar, sivilceli bir cilde sahip oluruz ve daha ciddi sıhhat meseleleriyle uğraşmak zorunda kalırız.

Şayet şekerden en kısa zamanda kurtulmak istiyorsanız, Bilge Cafe sizin için şekerden kurtulmanız için bir kılavuz ve şeker hakkında doğru öğrenilen yanlışları hazırladı.

Şeker sizi diyabet hastası yapmaz

Şeker harcamak ile diyabet hastalığı arasında doğrudan bir irtibat yoktur. Diyabet etrafsal şartlardan çok genetik meyiller neticeyi ortaya çıkar veya pankreasta oluşan bir mesele bu hastalığa yol açar. Şayet genetik yatkınlığınız yoksa, dozunda şeker harcamanın sizi diyabet yapmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Şeker bağımlılık yapmaz

Sanılanın aksine şeker sizi bağımlı yapmaz. Sadece kısa yoldan karın doyurma gereksiniminizi giderir ve insanoğlu olarak kolaya kaçma meylimiz var. Hazır besinlerin içindeki şeker dışındaki maddeler için aynı şeyi söylemeyiz ancak yalnızca şeker sizi bir bağımlı haline getirmez. Üstelik gün içinde çoğunlukla harcadığımız karbonhidrat da bir cins şekerdir.

Genç kalmak için şekersiz yaşamamanız gerekmez.

Çok fazla şeker harcarsanız, cildinizdeki kolajen molekülleri kırılgan ve sert hale gelecekler ve cildinizi daha esnek yapacaklardır. Ancak şeker yemeyi tümden vazgeçerseniz cildiniz kurur.

Yukarıdaki fotoğraflara bakacak olursanız, iki oyuncu da aynı yaşta ve solda gördüğünüz oyuncu şeker tüketiminde çok ciddi kısıtlamalarına gitmezken, sağda gördüğünüz oyuncu şeker karşıtı bir perhiz uygulamakta. Hangisi sizce daha genç görünüyor?

Ehemmiyetli olan bedeninizi dinlemek ve lüzumunuz olan gıdaları harcamaktır. Sıkı perhizler en başta yararlıyken uzun yarıyıla dağıldığında hasar verici olabilir.

Şekeri ne zaman kesmelisiniz?

Şekeri kesmeniz gereken birkaç vaziyet var. Diyabet veya değişik insülin problemi olan bireyler dışında, şöyle bir yol izlenmesini öneriyoruz:

  • Çocuk sahibi olmak istiyorsanız: Harvard Üniversitesinden bilim insanları fazla şeker harcamanın yumurta hücrelerinin niteliğini düşürdüğünü ortaya çıkardı.
  • Gebelik: Son senelerdeki araştırmalar gösterdi ki, gebelik yarıyılında fazla şeker harcayan anne adayları sonraki yarıyıllarda alerjik astıma tutulmaya daha yatkın oluyor.
  • İktidarsızlık: Kandaki yüksek şeker oranı testesteron yapımını eksiltir ve bu nedenle iktidarsızlığa neden olur.
  • Odaklanma meseleleri: UCLA Üniversitesinde yürütülen bir araştırmaya göre kandaki yüksek glikoz seviyesi kalıcı beyin zararına neden olabilmektedir.
  • Sık sık susama: Şayet gereğinden fazla şeker harcıyorsanız sıklıkla su içme lüzumu duyarsınız.
  • Kuru ve kaşıntılı cilt: Kandaki yüksek şeker seviyeleri cildinizi kurutur ve kaşınmasına neden olur.

Sevinç aldığınız alışkanlıklarınızı değiştirin.

Tatlı yemek mutluluk hormonu salgılatır ve böylece mutlu olursunuz. Ancak aynı hormonlar, egzersiz yaparak veya gerçekten sevinç aldığınız etkinlikleri yaparken de salgılanır. Bu nedenle mutlu olmak için tatlı yemek yerine yaşamınızdan sevinç almanın yeni yollarını keşfedin.

Özellikle çocuk yetiştirirken, tatlı yedirerek çocuğun dikkatini başka yere sürüklemek yerine yararlı egzersizler veya kendini keşfetmesini sağlayacak oyunlar uygulayarak daha mesul bir fert olmasına fayda sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu balığa çıkartabilir, alakasını sürükleyecek kamp, tabiat yürüyüşlerine katılabilir veya sıradan fakat nitelikli süre geçirmenin başka yollarını bulabilirsiniz. Bu biçimde yetişen çocuklar tatlı düşkünü olmayacaklardır.

Protein harcamayı unutmayın.

Protein harcadığınızda daha uzun müddet tok kalırsınız. Et, balık, deniz mahsulleri harcayın. Özellikle kahvaltı ve öğlen yemeklerinde protein ağırlıklı beslenirseniz gün içinde acıkmayacaksınız. Özellikle soğuk hindi harcamak uzun müddet tok tutacaktır.

Şeker yerine natürel baharatlar kullanın.

Tatlı tadı yerine daha eforlu natürel aromalar kullanın. Misalin, tarçın bir hayli çayın tadını apayrı hale getirecektir. Tarçının size bereketlerini anlatan bir içerik yayınlamıştık.

Gergin olmayın.

Stres altındayken tatlı yeme lüzumu dinleriz. Zira bedenimiz bir biçimde bizi içinde bulunduğumuz baskıdan kurtarmaya çalışır.

Şayet stresliyken daha sık tatlı yediğinizi fark ettiyseniz, hekiminizden buluşma alıp vaziyeti anlatmalısınız ve size uygun görülen yiyecek yardımlarını kullanmalısınız.

Baklagiller bolca magnezyum kapsar. B vitamini için de bol bol kuruyemiş, dana ciğeri ve deniz mahsulleri harcayın. Ayrıca da sık sık kendinizi hafifleten etkinlikler yapmayı önemsememe etmeyin.

Kırmızı balık harcayın.

Şayet canınız gerçekten çikolata sürüklüyorsa, bu bedeninizin kroma gereksinim dinlediğini gösterir. Bunun doğru olup olmadığını merak ediyorsanız, canınız bir dahaki sefer çikolata istediğinde brokoli veya somon yemeyi deneyin.

Siz tatlı kriziniz geldiğinde ne yapıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz :

Bir cevap yazın