Şeker hastalarının yaralarına şifa olacak

Kozadan yapılan yara bandı, şeker hastalarının yaralarına şifa olacak

Geliştirilen yara bandı sayesinde şeker hastalarının kapanmayan derin yaraları kısa müddette iyileşebilecek

İpek haşereyi kozasından yaraları kısa müddette iyileştiren yara bandı geliştirildi. Geliştirilen yara bandı sayesinde şeker hastalarının kapanmayan derin yaraları kısa müddette iyileşebilecek.

Yüksek Lisans talebesi Onur Aras’ın geliştirdiği proje ile beraber yaralar kısa bir müddette iyileşecek. Geliştirilen yara bandı sayesinde şeker hastalarının iyileşmeyen daha derin yaralarının kısa zaman içerisinde iyileşecek. Kozanın porlu yapıda olmasından dolayı bedendeki yaralarda alana gelen kanama iki üç dakika içerisinde duracak.

“ŞEKER HASTALIĞINA VE YATALAK HASTALARA UMUT OLABİLME İSMİNE YARA BANDI ÜRETİMİNE REELLEŞTİRİYORUZ”

Onur Aras, “Burada yarı iyileşme sürecini en aza indirmek, şeker hastalığına ve yatalak hastalara umut olabilme ismine yara bandı imali reelleştirmeye çalışıyoruz. Hali hazırda piyasada bulunan yara bantlarından değişik olarak biz bu yara bantlarına fonksiyonel bir özellik katmaya çalışıyoruz. Bu yara bandı yaraya uygulandığı zaman hem hava almasını sağlayacak hem oksijen geçirmesini sağlayacak hem de yaranın üzerinde bakteri birikmesini yasaklayarak yaranın kısa müddette iyileşmesine katkıda bulunacaktır” dedi.

“KOZA SAYESİNDE BİYOTEKNOLOJİK BİR MAHSUL ÜRETMİŞ OLUYORUZ”

Kozanın hücreleri yenilemeye takviye olduğunu belirten Aras, “Tüm bunların yanında bu yara bandının ülkemizin ulusal kıymeti olan kozadan üretilmesi bize büyük bir avantaj sağlıyor. Koza sayesinde biyoteknolojik bir mahsul üretmiş oluyoruz ve kozanın hücre yenilenmesini desteklenmesi sayesinde hücrelerin yenilenerek yaraların daha kısa müddette iyileşmesini sağlıyoruz. Bunun yanında koza dahi birlikte nebat ekstraktı kullanarak anti mikrobiyal bir özellik ortaya çıkarıyoruz. Bu sayede şeker hastalarının iyileşmeyen daha derin yaralarının kısa zaman içerisinde iyileşmesine imkân sağlıyoruz” biçiminde konuştu.

“KOZA HAKİKATİNDE İKİ MAHSULDEN OLUŞUYOR”

İpek haşereyi kozasından yara bandının imal süreci ile alakalı bilgiler veren Aras, “İlk başta Bursa Koza Birlikten aldığımız kozaları muhakkak bir harekâttan geçirmemiz gerekmekte. Koza hakikatinde iki mahsulden oluşuyor. Fibroin ve serisin denilen maddeler. Kozayı çözebilmek ve yara bandı haline getirebilmek için üzerindeki serisin katmanını uzaklaştırmamız gerekiyor. Bu emelle muhakkak düzeylerden geçiriyoruz ve kozayı bir biçimde kesip yüzey alanını küçültüyoruz. Küçülttüğümüz kozayı daha sonra pamuk haline getiriyoruz. Pamuk haline getirdikten sonra çözüp muhakkak harekâtlar uyguladıktan sonra soğuk ile kurutarak porlu yapı elde ediyoruz. Porlu yapı elde ettikten sonra yara bandımız biçim alıyor. Bu yara bandını kullandığımız özelliğe göre rastgele bir biçimde yapabiliyoruz. Yüzey alanını çoğaldırabiliyoruz ve büyük çaplı imal hakikatleştirebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“KOZA, PORLU YAPIDA OLMASINDAN DOLAYI KANAMAYI İKİ ÜÇ DAKİKADA DURDURABİLİYOR”

Piyasada bulunan yara bantları ile geliştirilen yara bandı arasında ki farkları anlatan Aras, “Hali hazırda kullandığımız yara bandı yaraya yapışarak yara yüzeyini yıkım edilebilir bir kapasiteye sahip. O surattan yaranın hava almamasını sağlıyor. Bizim yara bandımız yaranın bir biçimde hava almasını sağlıyor ve yaraya direk teması daha basit sağladığı için bu biçimde yaranın iyileşmesini sağlıyor. Kozanın kendi özelliğinden ve porlu yapıda olmasından dolayı kanamayı iki üç dakika içerisinde durdurabiliyor. Kanamayı durdurması da yaranın iyileşme sürecine büyük katkı sağlıyor” dedi.

Sağlık sektörüne büyük fayda sağlayacak bu mahsul sayesinde iyileşmeyen yaralar kısa zaman içinde iyileşebilecek.

Bir cevap yazın