Şeker Hastalığına Elma Sirkesi

Elma sirkesinin menopoz yarıyılında ve diyabet hastalığında bozulan kolesterolü dengelediği ortaya çıktı.

Süleyman Demirel Üniversitesi SDÜ Tıp Fakültesi üçüncü sınıf talebeleri, altı ay süren bir çalışmayla elma sirkesinin menopoz yarıyılında ve diyabet hastalığında bozulan kolesterolü dengelediğini delil etti.

Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, menopoza giren bayanlarda ve diyabet hastalarında elma sirkesinin rolünü incelemek için üçüncü sınıf talebeleri tarafından bir proje hazırlandığını belirtti. Ulus arasında elma sirkesinin yararlarına ait muhtelif bilgiler anlatıldığını, ancak bugüne kadar bunun bilimsel bir çalışmayla ispatlanmadığını ifade eden Nazıroğlu, talebelerin fareler üzerinde çalışma yaparak elma sirkesinin hem menopoz yarıyılında, hem de diyabet hastalarında kolesterol dengeleyici olarak tesirini ortaya koyduklarını söyledi.

Nazıroğlu, menopoz yarıyılında yağ, kolesterol metabolizma balansının bozulduğunu ve elma sirkesinin dengeleme gibi özelliğinin ortaya çıkarıldığını dile getirerek, şeker hastalığında da eş bir gidişatın mevzubahisi olduğunu belirtti. Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, çoğalan glikozun dokulara dağılmamasından dolayı kolesterolün kanda çoğaldığını ve bunun da kalp hastalıklarının oluşmasına, gözdeki dokuların bozulmasına neden olduğunu, neticesinde de elma sirkesinin şeker hastalarında kolesterolü dengelediğini ve gözetici tesir yarattığını gördüklerini bildirdi.

Hazırlanan iki projenin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini anlatan Nazıroğlu, 22-25 Haziran tarihlerinde SDÜ’nün konut sahipliğinde Beynelmilel Hücre Çeperleri Kurultayı yapılacağını ve bu çalışmanın burada deklarasyon biçiminde sunulacağını söyledi. Nazıroğlu, bilimsel bilgilerin değerlendirilmesinden sonra beynelmilel bir mecmuada çalışmanın yayımlanacağını kaydetti.

SDÜ Tıp Fakültesi üçüncü sınıf talebeleri Mustafa Güler ve Gündüzalp Transparan’ın hazırladığı “Ovarektomize farelerde elma sirkesinin kan lipit profili ve lipit peroksidasyon seviyeleri üzerine tesirleri” isimli projede, menopoz yarıyılında bozulan kolesterol üzerinde elma sirkesinin verimleri veya hasarları incelendi.

Menopozda bozulan kolesterol balansını yine kuruyor

Menopoz yarıyılında bayanların kolesterol balanssızlığından dolayı büyük kasvetler yaşadığını ve bu meseleye çözüm üretmek emeliyle elma sirkesinden yararlanarak 32 fare üzerinde deney yaptıklarını anlatan Güler, farelere yüksek kolesterol uyguladıklarını ve menopoza sokmak için yumurtalarını çıkardıklarını, bu aşamada elma sirkesi rehabilitasyonunu uyguladıklarını, altı aylık çalışmada zaferli netice aldıklarını belirtti.

Menopoz yarıyılında bozulan kolesterol balansının elma sirkesi sayesinde dengelendiğini gördüklerine dikkati sürükleyen Gündüzalp şeffaf da, “Kalp ve damar hastalıklarına neden olan kolesterolün ve stres üzerinde elma sirkesinin pozitif tesir yarattığını gözlemledik” diye konuştu.

Değerlendirmeyi kalp, göz, karaciğer, böbrek, beyin, asap, damar ve kan doku misallerini araştırarak yaptıklarını ifade eden Transparan, elma sirkesi uygulanan farelerde menopoz yarıyılında oluşan kolesterolün dokulara hasar verme özelliğini eksilttiğini tanımladıklarını bildirdi.

Şeker hastalarına öneriliyor

Talebelerden Zübeyir Yozgat, Ömer Ören ve Osman Kanatsız da, “Streptozotocin ile diyabet oluşturulan farelerde elma sirkesinin kan lipit profili ve lipit peroksidasyon seviyeleri üzerine tesirleri” adlı projeyi hazırladı.

Diyabet hastalarında çoğalan kolesterol kıymetlerinin düşürülmesi üzerinde elma sirkesinin tesirlerini inceleyen talebelerden Zübeyir Yozgat, 32 fare üzerinde deney yaptıklarını belirtti. Evvel fareleri şeker hastası yaptıklarını anlatan Yozgat, daha sonra günde tok karna binde 6 oranında elma sirkesi içirdiklerini söyledi. Altı aylık çalışma sonunda farenin kalp, göz, karaciğer, böbrek, beyin, asap, damar ve kan doku misallerini alarak analiz yaptıklarını ifade eden Yozgat, “Şeker hastalığında balansta yakalanmayan kolesterol, uzuvlara hasar verir. Elma sirkesi uyguladığımız farelerde uzuvların kolesterolden etkilenmediğini gördük. Şeker hastalığının yan tesirlerinin uzuv ve dokularda oluşmadığına tespit ettik” dedi.

Ömer Ören ise elma sirkesini insanların da çok rahat bir biçimde kullanabileceklerini, ancak sirkenin tok karna ve yenilen yemeklerin binde 6’sı kadar alınmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Ören, aksi takdirde fazla alınan sirkenin bedene hasar verebileceğine işaret etti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/seker-hastaligina-da-elma-sirkesi-207770

Bir cevap yazın