Şeker Hastası Olmak İstemiyorsanız Bol Bol Yiyin

Kış mevsimi hastalıkları birliktesi getirse de şifasını da getiriyor. Mevsimin meyve ve sebzeleri lezzetlerinin yanı sıra bizi hastalıklardan gözeten birer şifa ambarı sanki. Brokoli, brüksel lahanası, lahana, karnabahar, turp, şalgam, alabaş ve roka gibi sıhhat dağıtan sebzeleri soframızdan noksan etmemeliyiz.

Kanserden, şeker hastalığına kadar bir hayli tasaya takat olan kış sebzelerinin bereketleri saymakla bitmiyor. Bu sebzelerin içinde öyle bir tanesi var ki turpgillerden alabaş, bedenimize verimleriyle bütün bir şifacı… İşte alabaş ve turpun da aralarında bulunduğu sıhhatli kış gıdaları…

Kansere karşı koruma sağlarlar

Turpgil sebzelerin sıhhate bereketleri arasında sülforaptan da dahil olmak üzere kanser önleyici bileşikler bulunur. Kanserin ve diğer ciddi hastalıkların genel olarak önlenmesi için, perhizinize bol ölçüde organik sebze ilave etmelisiniz.

Bunalıma karşı çaba ederler

2015 senesinde yapılan bir çalışmada, sülforaphanın antidepresan ve anksiyete önleyici faaliyetlere sahip olduğu bulundu. Turpgil sebzelerin anti-enflamatuar özellikleri de bunalımı önlemede rol oynar.

Sızı kesici özelliği gösterir

Sülforaphanın antienflamatuar tesirleri sayesinde, sebzelerin sıhhate bereketleri arasında sızı kesici vardır. 2000 senesinde yapılan bir çalışmada, fibromiyalji hastaları, askorbik ve brokoli tozunun bir kombinasyonunu aldıktan sonra sızı duyarlılığının eksildiğini bildirmiştir.

Analistler, brokoli filizinin özünün sızıyı yasaklama ve gevşetme becerisine sahip olduğunu da buldu.

Kardiyovasküler sıhhate teşvik eder

Yapılan araştırmalar, sülforaphanın, obeziteyi önlemeye ve hipertansiyonu gevşetmeye dayanakçı olan atardamar duvarlarındaki irini eksiltmek için çalıştığını göstermiştir.

Antioksidan sağlar

Suratlarca çalışma, bu sebzelerin oksidatif stresi eksilttiğini ve sıhhatli karaciğer işlevini teşvik ettğini gösterir. Ek olarak, irini eksiltmek ve bedeni hastalıklardan gözetmek için de çaba veren sebzelerdir.

Bedeni zehirli maddelerden gözetir

Çalışmalar, sülforaphanın bedenin haşere ilacı ve diğer zehirli maddeleri yok etmesine dayanakçı olduğunu göstermiştir.

BEDENİ DİYABETTEN GÖZETİR

Her gün en az iki çeşit turpgil sebze yemeye çalışın. Diğer sıhhatli besin alternatifleri ve etkin bir hayat stili ile beraber, bunu yapmak diyabeti önlemek için müthiş bir yoldur.

YÜKSEK LİF KAPSIYOR

Çoğu birey turp sebzesini yalnızca balıkla beraber harcamaktadır. Oysa turp yalnızca balıkla değil, değişik gıdalarla, salataların içinde harcanması gereken bir gıdadır. Karaciğer ve mideyi arınmaya dayanak eden kırmızı turp, yüksek lif oranı ile öğrenilmektedir. Son yarıyıllarda sebze reyonlarında yerini alan alabaş türü turp da yüksek lif içeriği ve doyurucu özelliği ile sıkça seçim edilmektedir.

GAZ ŞİKAYETİNE DİKKAT

Ancak turp kapsadığı kükürtlü bileşikler nedeni ile gastrit, ülser, chron, ülseratif kolit vb. şikayetleri olan bireylerde ishal, gaz şikayeti, kramp karmaşıklıklarını artırıcı etkeni unutulmamalı; beslenme uzmanı hakimiyetinde porsiyon ölçüyü tanımlanarak harcanmalıdır.

SİYAH TURP VE BRONŞİTE TESİRİ

Bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıklara siyah turpun tesiri çok büyüktür. Akşamdan turpun içini oyarak ve oyulan kısma bir ölçü bal dökülerek bekletildiğinde; sabah saatlerinde turp suyu ve bal karışımı içildiğinde natürel bir öksürük şurubu yapılmış olur.

SIZI GİDEREN ALABAŞ

Alabaş olarak öğrenilen beyaz turpun sızı giderici tesiri vardır; beyaz turp özellikle romatizma kaynaklı sızıların eksilmesine dayanakçı olur. Beyaz turp, asap, stres eksilticidir; bu problemleri kan tazyikini tertip etme tesiri sayesinde eksiltmektedir.

Bir cevap yazın