Şekere, İrine, Kalp, Damar ve de Kemik Sıhhatine Dut Yaprağı Mucizesi!

DUT YAPRAĞI MUCİZESİ

Sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 10 kat fazla demir kapsar. Şeker meselesine gösterdiği fayda us almaz derecededir. Ucuz Parasız olduğu için saatlerce reklamı yapılmadığından bilinmiyor.

Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sıhhat açısında ehemmiyetli bereketleri olan bir yapraktır. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı bir çok hastalığın rehabilitasyonunda kullanılır. Dut yaprağı çayının yapılması dışında da muhtelif kullanım alanları bulunuyor. Bunlara bir göz atalım.

Dut Yaprağının Bereketleri Hakkında?

Dut meyvesinin ateş düşürmedeki rolü herkes tarafını öğrenilir. Aynı özelliği dut yaprağında da bulunmaktadır. Dut yaprağı kalp sıhhatini pozitif istikamette etkileyen maddeler barındıran bir yapraktır. Kalp hastalıkları için akdiken yaprağı ile beraber kullanılması öneri edilir. Bronşit, boğaz hastalıkları ve kuru öksürük gibi rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanımı mevcuttur.

Aynı zamanda idrar söktürücüdür ve özellikle beyaz dutun yapraklarından elde edilen çayın kan şekerini tertip edici özelliği vardır. Dut yaprağı ile hazırlanan çay egzama rehabilitasyonunda da kullanılır. Karaciğer hastalıklarının rehabilitasyonunda günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi öneri edilir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek bedene enerjiklik ve mukavemet sağlar.

Yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen özütün fil hastalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş sızılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında sızıları giderici özelliğe sahiptir. Dut yaprağı çayının bir ehemmiyetli özelliği de gevşetici tesire sahip olmasıdır. Aklın ve vücudun hafiflemesinde yardımcıdır.

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı
  • 1 litre su

Dut Yaprağı Çayı Hazırlanışı

  • 1 litre kaynamış olan suyun içerisinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur.
  • Bu biçimde takribî 2 saat demlenmeye bırakılır.
  • Demleme operasyonu bittikten sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin.
  • Özellikle yemeklerden evvel içildiğinde fayda sağlamaktadır.

Bir cevap yazın