Beğendiğiniz İnsana Güven Vermenin 8 Yolu

Bildiğiniz gibi, son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bir ilişki içerisinde olan erkeklerin %23’ü bayanların %19’u birlikte oldukları insanı kandırdıklarını itiraf ediyor. Ancak daha ilginç bir vaziyette şu ki, aynı çalışmada aynı çiftler terapi aldıklarında bu çiftlerin %70’inin ilişkilerini devam ettirme kararı aldığını görüyoruz. Bu içeriğimizde ilişkinizi devam ettirmek için partnerinizle olan karşılıklı güven civarını nasıl sağlamlaştıracağınız hakkında konuşuyor olacağız.

Bilge Cafe sizler için psikologların çift terapilerinde önerdikleri usullerden en tesirli olanları derledi. Vefasızlık suratından çatırdayan ilişkilerde verilen bu nasihatler ilişkinizi kurtarabilir. Erkeklerde, bayanlarda kandırabilir kimseyi yargılamıyoruz fakat altında uyuyan nedenlere inmek ve ortada hoş bir şeyi kurtarma olasılığı varsa elimizden geleni yapmalıyız. Sizde öyle düşünmüyor musunuz?

Yaşadığınız Acıyı Eksiltmeye Çalışmayın

İhanet edilen taraf vakaların nasıl büyüdüğünü bilmelidir. Tüm sualleri samimice yanıtlama çalışırken, farkında olmadan bazı ayrıntıları sıçrayabilirsiniz. Sırf palavra söylememek için fazla genel dahi konuşabilirsiniz.

Ancak mesele şu ki, karşınızdaki insan gizlediğiniz şeyler olduğunu fark edecektir ve sarsılmış olan güveni bir daha inşa edilemeyecek hale gelecektir. Ayrıca zamanla ortaya çıkan minik ayrıntılar ile öyküye yapılan yeni eklemeler acaba daha bana anlatmadığı ne var? Sualini partnerinizin usuna getirecek ve bir ilişki sürdüremez hale gelecektir. Uzun bir vakit süresince partnerinizin sizin anlattığınız versiyonu değil de kendi kafasında kurduğu versiyonunu oynatması ilişkiniz açısından hiç de iyi neticeler doğurmayabilir.

Tüm Hakikatleri Anlatın

Bir ilişkide güven belki de en kırılgan şeydir. Şayet bir defa palavra söylerken tutulduysanız, söylediğiniz her şeyden kuşku dinleniyor demektir ve bu gidişatı  düzeltmenin en basit yolu doğruyu söylemekten şaşmamaktır.

Psikolog Robert Weiss diyor ki; güveni yine inşa etmek ancak tamamen şeffaf olmaktan geçer. En minik ayrıntılar dahi ehemmiyetlidir. Şayet bir dostunuz ile bara gidiyorsanız, bu mevzuda palavra söylemeyin. Daha az riskli mekanlar uydurarak her şeyi tehlikeye atmayın.

Asabi Bir Davranış Sergilemeyin

Güveni yine inşa etmesi gereken tarafı gerçekten güç bir süreç bekliyor. Makûs tepkinlere maruz kalmak, yaşanan vakanın yükünü her gün sezmek ve andırdırılmak güç bir süreçtir. Karşı tarafın kavrayışlı olması ve baskı yapmaması bir yere kadar beklenebilir.

Partnerinize asabi olmayın. Onun da ideal bir partner olmadığını söylerken yalnızca kendi hareketlerinizi yasallaştırmaya çalıştığınızı unutmayın.  Söylediğiniz şeylerin neticelerine de siz sabredeceksiniz unutmayın. Partnerinizin asabi olmasının nedenini andırın. Bu hiddete hiddetle karşılık vermenin iyi biçimde sonuçlanmasını bekleyemezsiniz. Siz yapıcı olmak zorundasınız. Şayet kaba tutumlar sergilerseniz onun zati beklediği ilişkinin bitme sinyalini vermiş olursunuz.

Yargıç ve Kabahatli Rollerini Oynamaktan Kaçının

İhaneti itiraf ettikten sonra en güç kısım bitmiş gibi duruyor değil mi? Hakikatinde en güçü şimdi başlıyor. Şayet birlikte kalmaya ve bir şeyleri çözmeye karar verdiyseniz, yargıç ve kabahatli rollerine bürünmeniz size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bu rollere bürünmek güven ilişkisi oluşturmanın bütün zıttıyla sonuçlanır ve kendinizi sürekli duruşma suçlanırmış gibi sezeceğiniz biri ilişkide bulursunuz. Yargıç rolüne bürünen güveni geri kazanmak için bir sürü yeni istekte bulunacaktır. Yargılanan taraf ise bu istekleri en iyi biçimde hakikatleştirmeye çalışacak fakat hepsinde zaferli olması olası olmayacak ve eninde sonunda bundan sıkılacaktır.

En hoş karar durgun olmak ve her şeyi akışına vazgeçmektir. Yavaş yavaş her şey konuşulacak ancak sürekli ne ona ne de size yaşananların makûs bir biçimde andırdırılarak hiçbir şeyi çözemezsiniz.

Başka İnsanları Dahil Etmeyin

İhanetten sonra ikinizde birlikte kalmak istemişsiniz o nedenle bu ilişkiyi sürdürmek için ikinizin de mücadelesi gerektiriyor. İşte bütün de bu surattan başka insanları ilişkinize dahil etmemelisiniz. Dostlarınız, akrabalarınız veya çocuklarınız ikinizin arasındaki ilişkiye olası olduğunca dahil olmamalıdır.

Psikoterapist Joe Kort’a göre sadece lisanslı bir ilişki koçu veya aile terapisti bu mevzuları konuşmanız gereken insan olmalıdır. Öbür insanlar ile konuştuğunuz her ayrıntı partnerinizin özel yaşamına ihlal demektir.

Partnerinize Daha Çok Ulaşım Sağlayın

Partnerinizi yaşamınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Sosyal medya hesabınız, iletileriniz, arama kaydınız vb. hepsi onun ulaşımına sarih olmalıdır. Ancak bu biçimde aranızdaki güven tekerrür inşa olur.

Zamanla partneriniz hakimiyet etmek veya sualler sormaktan bırakacaktır. Tamamen güvenmesi için ne yazık ki bu vermeniz gereken bir taviz.

Ona Bedel Verdiğinizi Hissettirin

Konutluluk, konutluluk evveli ve vefasız partnerler için ilişki danışmanı olan Dr. Jim Walkup’a göre partnerlerin birbirlerine değer kattığını göstermesi, süreci oldukça süratlendiriyor. İlişkinizin başlarında sizi mutlu eden etkinlikler, hoşlandığı yemeği pişirmek, bazı şeyleri sırf o hoşlanıyor diye yapmak gerçekten karşı tarafı şahane sezdirebilir. Fakat fazla zorlama geri tepebilir. Kabahatlilik hissinden de bu tavrın kaynaklanıyor olabileceğini öğrenmek bazen güvensizlik hissini çoğaldırabilir. O surattan her şeyin tadında hoş olduğunu unutmadan ilişkinizi rayına oturtmaya çalışmak sizin için en doğru yoldur.

İlişkinizin gereksinimi olan şey birlikte nitelikli müddet geçirmenizdir. Gece yürüyüşler yapmak, sinemaya gitmek gibi kolay ama ikinize ait olan etkinlikler sizi partnerinize yine yakınlaştıracaktır.

Şayet daha ekstrem etkinliklere ikiniz de düşkün iseniz birlikte ikinizin de yapmadığı bir şey yapmak da gayet bereketli olur. Birlikte bungee jumping sınamak, daha evvel hiç tırmanmadığınız bir dağa tırmanmak veya ıssızlığın ortasında birlikte kamp yapmak inanın sizi daha çok yakınlaştıracaktır.

Anında Bağışlanmayı Beklemeyin

Hemen bağışlanmayı beklemek yapacağınız en büyük yanlış olur. En hoş yapacağınız ley, partnerinizin lüzumlarını ve duygularını fark ederek bunlara müteveccih aksiyon almanız olacaktır. Yaşadıkları acı hemen geçmeyecektir ama sizin yanında olmanız ve kusurunuzu karşılama etmeye çalışmanız bu süreci kolaylaştıracaktır.

Bir ilişkide vefasızlık yaşandıysa ve ilişki tamamlanmıyor ve kurtarılmaya çalışılıyorsa, taraflar ilişkinin bu evresinin ne kadar güçlü geçeceğinin farkında olmalıdır. Bu vakanın yaşanmasına karşın birlikte kalan çiftler %70 olasılıkla sonunda dağılmamayı seçiyor ancak ne kadar mücadele ve zaman gerektiği tamamen aranızdaki ilişkinin ebadına bağlıdır.

Hiç kandırıldınız veya hıyanete uğradınız mı? Siz neler yaptınız, aranızdaki güven nasıl tekerrür oluştu? Deneyimlerinizi bizimle yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın