Sıcak Su Torbaları Vefata Neden Olabilir

Soğuk kış günlerinin bırakılmazı olan olan sıcak su torbası doğru kullanıldığı zaman bereketli oluyor. Ancak uzmanlar ehemmiyetli bir noktaya dikkat sürüklüyor: “Sızıyan her bölgeye sıcak uygulamayın, yaşamınızdan olabilirsiniz! misalin; sıcak, apandisiti patlatarak şahsın vefatına dahi neden olabilir”

Soğuklar bastırdı, sıcak su torbaları geçen yıl kaldırıldıkları yerlerden çıkarılmaya başlandı dahi… Peki, sıcak su torbalarını doğru kullanmayı öğreniyor muyuz dersiniz? Sıcak su torbaları, her sızıya iyi gelmeyebilir.

DİKKAT! YAŞAMINIZDAN OLABİLİRSİNİZ…

Soğuk kış günlerinin bırakılmazı olan olan sıcak su torbası doğru kullanıldığı zaman bereketli oluyor. Ancak uzmanlar ehemmiyetli bir noktaya dikkat sürüklüyor: “Sızıyan her bölgeye sıcak uygulamayın, yaşamınızdan olabilirsiniz! misalin; sıcak, apandisiti patlatarak şahsın vefatına dahi neden olabilir.”

“SOĞUK ALGINLIĞINDA BUZ KULLANIN”

İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hakani Hazar, apandisite dikkat sürükleyerek, sıcak su torbası kullanımıyla alakalı şunları söyledi: “Sıcak su torbası sırtta olan adale sızılarında veya böbrek taşı sızılarında kullanılabilir. Başka sızılarda kullanılması doğru değildir. Misalin akut apandisit tanısı almış bir hasta, sızıyı geçirmek için şuursuzca sıcak su torbası kullandığında bu vaziyet apandistin patlamasına ve hastanın vefatına neden olabilir. Soğuk algınlığına bağlı eklem sızılarının nedeni, hastalıkla savaş sırasında oluşan bazı metabolik nedenlerdir. Bu sızıların geçmesi için öncelikle mevcut hastalığın rehabilitasyonuna başlanmalıdır. C vitamini, istirahat ve ilaç rehabilitasyonuna başlanmış olmalıdır. Bu hastalıklara çoğunlukla ateş eşlik ettiği için de hem sızıyı eksiltmek hem de ateşin düşmesini sağlamak için buz rehabilitasyonu bereketli olacaktır.

İltihabi olan sızılar genellikle uzun vakit devam etmez ama eklem, omurga, karın veya belde olan sızılar durmadan devam ediyorsa bu sızıları daha ileri muayenelerle kesinlikle takip etmek ve altında uyuyan sebebi tespit etmek gerekir.”

BOYUN VE BEL TUTULMASINA SICAK UYGULAMA İYİ KAZANÇ Mİ?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Umut Yavuz, bazı vaziyetlerde sıcak uygulama değil aksine soğuk uygulama yapmak gerektiğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Yavuz, “Yeni başlayan eklem sızılarında veya yeni oluşmuş travma neticeyi oluşan eklem sızılarında, ödem ve şişliği eksiltmek emeliyle sıcak su torbası yerine ilk 3-4 gün soğuk uygulama daha tesirlidir. Sıcak uygulama, özellikle kronik dediğimiz başka bir deyişle haftalardır veya daha uzun vakit devam eden eklem sızılarında kullanılabilir. Bunun yanında yeni başlayan boyun veya bel yakalanması ve spazmlarında sıcak uygulama adalelerin hafiflemesini sağlayarak sızıyı azaltmaktadır.

Dinmeyen sızılar açısından akla gelebilecek hastalıklar arasında en sık gördüğümüz grup romatizmal hastalıklardır. Öte yandan eklem etrafı tendon ve bağ hastalıkları, enfeksiyon, kireçlenme ve malignite dediğimiz kanser varlığı öteki akla gelebilecek ve bakımsızlık edilmemesi gereken sızı sebepleridir.”

Bir cevap yazın