Şifa Dağıtan Bu Çorbayı İçen Kış Boyunca Hastalanmıyor

Diyetisyen Nafikar Turan, soğuk kış günlerinde grip, nezle ve soğuk algınlığından korunmak için kış sebzeleriyle hazırlanmış çorba içilmesini nasihat etti.

Diyetisyen Nafikar Turan, soğuk kış aylarında bedenin mukavemet kazanması, bağışıklık sisteminin kuvvetlenerek grip ve soğuk algınlığı gibi mevsim hastalıklarından korunmak için kış sebzelerinden oluşan çorba içilmesini önerdi.

Kış çorbalarında kesinlikle soğan bulunması gerektiğini ifade eden Turan, lüks bir lokantanın mutfağına girerek içinde kereviz, zeytinyağı, portakal, limon, soğan, havuç, patates, zencefil, zerdeçal, brokoli, maydanoz, tuz ve karabiber bulunan şifalı ‘kış çorbası’ pişirdi.

Bir yandan çorbanın hazırlanışını anlatan, bir yandan tanımını veren Turan, kesinlikle soğan kullanılmasını istedi. Nafikar Turan, soğanın çok iyi antibiyotik özelliği bulunduğunu, içerisindeki C vitamini sebebiyle her çorbada kesinlikle kullanılması gerektiğini vurguladı.

Kış çorbası bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor

Kış çorbası malzemelerinden patatesin de çok iyi bir enerji kaynağı olduğunu kaydolan Turan, karbonhidrat ve protein içeriğiyle C ve D kompleks vitaminleri sayesinde beden mukavemetini çoğaldırdığını belirtti. Beta karoten özelliği sayesinde iyi bir antioksidan olan havucun ise kapsadığı B ve C vitaminleri sayesinde balgam söktürücü özelliği olduğunu söyleyen Turan, çorbanın malzemelerinin özelliklerini, şöyle anlattı:

“Çorbamızdaki kereviz kapsadığı omega 6 yağ asidi sayesinde beden mukavemetini çoğaldırıp antioksidan özelliği oluştururken, bedendeki özgür radikallere karşı da iyi gelerek hastalığa tutulmayı geciktiriyor. Yeniden çorbadaki portakal ise bütün bir C vitamini ambarı. İçerisindeki elementlerden dolayı uzun vakit tok kalınmasını sağlayan brokoli de çorbamızın bırakılmazı. Baharatlardan zerdeçalın antioksidan özelliği çok yüksek. Zencefil ise hastalığa bağlı bulantıya iyi geliyor ve eklem sızılarını eksiltiyor, ayrıca bağışıklığı güçlendiriyor. Karabiber de bağışıklığı güçlendirip metabolizmayı süratlendirici tesiriyle çok ehemmiyetli.”

Nafikar Turan, kış aylarında özellikle portakal, kereviz, maydanoz, patates gibi renkli sebzelerle antioksidan özelliği çok yüksek çorba yaparak soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korunmanın muhtemel olduğunu tekrarladı.

Bütün de hasta olduğumda lüzumum olan çorba

Kış çorbasını pişirdikten sonra lokantanın alıcılarına ikram eden Turan, çorbayla alakalı düşünceleri de dinledi. Çorbayı içen Şerife Aşık, bütün de gripken kendisine ikram edilen çorbanın çok iyi geldiğini söylerken, Ferhan Aşık da çorbanın çok lezzetli olduğunu belirtti.

Kış Çorbası Tanımını Ve Yapılışını İzleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın