Şifa Oluyor “D Vitamini” Yetersizliğini Gideriyor

Türk hekimlerinin yaptığı araştırma D vitamini ile adale eklem sızısı arasında yakın ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre adale ve eklem sızısı yaşayanların yüzde 74’ünde D vitamini yetersizliği görüldü.

Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Çidem’in önderliğinde fizik rehabilitasyon muayenehanesine yaygın beden sızısıyla müracaat eten 14 bin 925 hasta üzerinde asıllaştırılan araştırma neticesine göre, bu hastaların 11 bin 29’unda D vitamini yetersizliği olduğu tespit edildi; ve D vitamini yetersizliği nasıl giderilir sualinin yanıtı açıklandı.

Akdeniz abuhavasında yer alan Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre ise D vitamini beceriksizliğinin görülme sıklığı bayanlarda daha fazla olmak üzere yüzde 93.

Sadece eklem sızısı değil başka hastalıklarla da ilişkili olabilir

D vitamini beceriksizliğinin adale ve eklem sızılarının yanı sıra başka hastalıklarda da ana faktör olmasa bile, ilişkili olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem, “D vitamini yetersizliği ile alakalı yapılan çalışmalarda halsizlik, bitkinlik, bunalıma meyil, Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi bir hayli hastalıkla ilişkilendirildiği öğreniliyor” dedi.

‘Çağdaş cemiyetlerde güneş görümüyoruz’

D vitamini beceriksizliğinin çoğalmasındaki en ehemmiyetli etmenlerden birinin çağdaş hayat biçimi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, “Çağdaş cemiyetlerde biz artık bahçeli müstakil konutlar yerine apartman dairelerinde yaşıyoruz. Hafta sonları sarih alanlara gitmek yerine alışveriş merkezlerine gidiyoruz. Dolayısıyla güneşe maruziyetimiz olmuyor. D vitamininin birleşimi için de güneşe maruz kalmak koşul. Biz yiyeceklerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz. Çağdaş cemiyette bunu muvaffak olamıyoruz” dedi.

‘Yağlı balık, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri ve tereyağı harcayın’

D vitamini birleşimi için güneşin koşul olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, “Yiyeceklerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ama yeniden de D vitamini bakımından zengin olan yiyecekler var. Yağlı balık cinsleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ gibi yiyecekler de D vitamini bakımından zengin” dedi.

‘Kapalı alanlarda çalışanlar tehlike altında’

D vitamininin yaşlılarda osteoporoz başka bir deyişle kemik erimesi açısından ehemmiyetli bir faktör olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem laflarını şöyle noktaladı:

“Yaygın beden sızısı, halsizlik, bitkinlik yaşayan her ferdin belirli bir yaştan sonra D vitamininin kumpaslı olarak ölçülmesi gerektiğini düşünüyorum ve bunu öneriyorum zira düşme tehlikeyi ile birlikte kalça kırığı çok büyük bir mesele. O surattan yaşlı popülasyonun bu mevzuda daha dikkatli olması

Bir cevap yazın