Sigaranın bayanlar üzerinde yeni bir hasarı daha ortaya çıktı

Şayet sigara içiyorsanız ve bayansanız sigaranın riskleri sizi her güzergahtan etkilemeye başlayacak demektir. Yapılan araştırmalarda sigaranın bayanlar üzerinde tuhaf bir hasarını daha ortaya çıkardı.

Vokoloji Uzmanı Op. Dr. İsmail İlter Denizoğlu, sigara içen bayanların ses tonunun 15 sene içerisinde erkek ses tonuna dönüştüğünü belirtti. Bu sualin ilerleyen zamanlarda psikolojik meselelere de neden olduğunu belirten Denizoğlu, “Ses değişince imajın yüzde 80’i değişmiş olur.” Dedi.

Op. Dr. İsmail İlter Denizoğlu, “Özellikle bayanlardaki ses tellerinde, uzun seneler sigara içilmesine bağlı olarak doku mukavemeti eksilmektedir. Bu vaziyet erkeklere oranla bayanlarda daha fazla görülmektedir. Sigara içen bayanlarda, belirli bir vakit sonra ses telinin üzerini örten mukozanın altındaki gevşek dokuda jölemsi katman birikmeye başlıyor ve frekans düşüyor. Bu sebeple sesi kalınlaştırıyor” dedi.

Hareketler de erkeksi olmaya başlıyor 

Özellikle sesiyle alakalı bir iş grubundaki bayanlar bu meseleyi daha fazla yaşıyorlar. Kadın telefonda erkek sanılıyor, kendisine ‘emredin beyefendi’ sınıyor. Hem mesleksel anlamda ilerlemesini yasaklıyor hem de özgüven kaybı yaşıyor. Hareketleri de erkeksileşiyor.

Bir cevap yazın