Sigarayı vazgeçince bedende neler oluyor?

Bol akışkan alın; elinizin altında her zaman bir bardak meyve suyu ya da eşi bir şey bulundurun.

Bedendeki tam uzuvları negatif güzergahta etkileyen ve muhtelif kanserlere davetiye çıkarır.

3-9 ay sonra, öksürük, kısa aralıklarla soluk alıp verme ve wheezing başka bir deyişle hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir, akciğer işlevleri yüzde 5-10 oranında çoğalır.

24 saat sonra, beden karbonmonoksitten arınır.

Yardıma gereksiniminiz olduğunu düşünüyorsanız ya da eskiki denemenizi öğreniyorsanız nikotin yerine koyma rehabilitasyonunu da düşünün

2-12 hafta sonra, tüm bedendeki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına tutulma tehlikeyi eksilir, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülür

Azıcık kilo almaya hazır olun zira sigarayı vazgeçmek metabolizmayı yavaşlatır. Ama azıcık kilo alsanız dahi bu, kazandıklarınız karşısında oldukça minik bir bedeldir.

Eskisine göre azıcık daha fazla egzersiz yapın. Egzersiz hem kilo almanızı yasaklayacak hem dopamin seviyenizi yükseltecek hem de aklınızı sigaradan uzaklaştıracaktır.

Ağzınızın boş durmaması için çiklet çiğneyin ya da meyve atıştırın.

12-36 ay sonra, mesane kanseri tehlikeyi yüzde 50 eksilir.

Sizin için hangisinin daha iyi olacağına yeniden siz karar vereceksiniz.

Kendinizi iş ve cümbüşle oyalayın.

Kendinizi zihnen buna hazırlayın. Muhtemelen bir zaman canınız sigara sürükleyecek, konsantrasyon beceriniz eksilecek, sıkıntılı ve hafif bunalımda olacaksınız. Ama hiçbiri uzun sürmeyecek.

12 ay sonra, koroner kalp hastalığı tehlikeyi yarı yarıya eksilir.

Bazıları, sigarayı vazgeçecekleri gün kül tablaları, çakmak ve sigaraları atmaktan fayda görür. Kimileriyse cebinde bir koli sigara taşırken kendinden daha emindir.

8 saat sonra, kan oksijen seviyeyi banale döner, kalp krizi geçirme tehlikeyi eksilir.

72 saat sonra, hava yollarının rahatlaması neticeyi soluk alıp verme rahatlar, solunum yolları işlev görmeye başladığı için sekresyon ölçüyü çoğalır, hava yolları kendi kendini arınmaya çalışır. Enerji seviyeyi çoğalır.

5 sene sonra, kalp krizi geçirme tehlikeyi, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri tehlikeyi yüzde 50 eksilir.

10-15 sene sonra, kalp krizi geçirme tehlikeyi hiç içmeyenlerle aynı seviyeye iner, akciğer kanseri tehlikeyi sigara içenlere göre yüzde 50 eksilir.

Sigara içilen bir evde yaşıyorsanız, değişiklerini de sizinle beraber sigarayı vazgeçmeye teşvik edin.

Bir tarih tanımlayın ve ona sadık kalın. Bayanlarda “sigarayı vazgeçme günü” adet döngüsünün ilk yarısında olmalıdır.

Kendinizi başka biçimlerde ödüllendirin.

Pastiller, çiklet ya da soluk açıcı mahsuller zafer kaderinizi ikiye katlar. Telefonla destek hattını aramak ya da bir takviye grubuna katılmak da işinize yarayabilir.

Sigara içildiği anda beden negatif güzergahta etkilenmeye başlar. Nabız yükselir, şahıs daha süratli soluk alıp vermeye başlar, kan dolaşımı yavaşlar. İçinde takribî 3 bin 700 zehirli madde barındıran bir karışım olan sigara bir kanserojendir.

Bir seferde mi vazgeçeceğinize genellikle en aktif usuldür yoksa eksilterek yavaş yavaş mı vazgeçeceğinize karar verin.

Sigara içme isteğini körükleyen yerlerden uzak durun; kendinize başka neşeli alternatifler yaratın.

Sigara içmediğiniz her günün sonunda zaferinizi ve bunun sıhhatinize ve bütçenize verimlerini düşünün.

Habertürk’ün haberine göre 48 saat sonra, kandaki nikotin seviyeyi eksilir, tat ve koku duyusu çoğalır, peptik ülserli hastaların rehabilitasyona verdikleri yanıt çoğalır.

Bir cevap yazın