Sigarayı Çayla Beraber Kapsayanlara Makûs Haberimiz Var

Kanser başta olmak üzere, bir hayli hastalığın sebepleri arasında ilk sırada yer alan sigaranın, çayla beraber daha da hasarlı hale geldiği, bunun özellikle yemek borusu kanserine taban hazırladığı bildirildi

Birçok hastalığın sebepleri arasında ilk sırada yer alan sigaranın, çayla beraber daha da hasarlı hale geldiği, bunun özellikle yemek borusu kanserine taban hazırladığı bildirildi.

İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, tüm dünyada kanser vefatlarında 6. sırada yer alan yemek borusu kanserinin özefagus, yutma güçlüğü ile kendini fark ettirdiğini söyledi. Yemek borusu kanserinin görülme oranında coğrafi dağılıma göre değişiklik yaşandığına dikkat sürükleyen Prof. Dr. Gümürdülü, özellikle sıcak meşrubat ile sigarayı beraber harcayanların büyük tehlike altında olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, yemek borusu kanserinin ender görülen, ancak geç fark edilen kanser cinslerinden olduğunu belirterek, “Hastaların başlangıçta katı besinleri yerken yaşadığı takılma hissi, ilerleyen yarıyıllarda akışkan besinlerde de oluşmaya başlar. Bir müddet sonra ise hiç yutamama, mide sızısı ve kilo kaybı, göğüs bölgesinde yanma ve sızı, ses kısıklığı, besinlerin ağza geri gelmesi, kanama, öksürük, boğulma hissi gibi bulgular da görülebilir” dedi.

Yemek borusu kanserinin erkeklerde daha çok görüldüğünü dile getiren Prof. Dr. Gümürdülü, “Bu hastalıkta tehlikeli grup 50 ve 70 yaş arasıdır. Ülkemizde özellikle Doğu Anadolu bölgesinde daha sık görünmektedir” ifadelerini kullandı.

VİTAMİN YETERSİZLİĞİNE DİKKAT!

Yemek borusu kanserinde beslenme alışkanlıkları ile vitamin yetersizliğinin ehemmiyetli bir rol oynadığını vurgulayan Prof. Dr. Gümürdülü şunları söyledi: “Vitaminlerden A, B, C, E, ile magnezyum, çinko, selenyumun beceriksiz alınması hastalığın başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Buğday, darı ve pirinç bakımından yiyecekler fazla harcanırken, sebze ve meyvelerin yeterince harcanmaması da yemek borusu kanser riskini çoğaldırıyor.”

Yüksel Gümürdülü, hastalarının yüzde 80’inde sigara ve içki kullanımının mevzubahisi olduğunun altını çizerek, “Ülkemizde çay ve kahve gibi meşrubatlar ile beraber sigara kullanımı çok yaygın. Hem sigara, hem de sıcak akışkan alımı başlı başına bir tehlike oluştururken, her ikisinin beraber tüketimi ile bunu ikiye katlamayın” biçiminde konuştu.

ERKEN SAFHADA CERRAHİ USUL BAŞARILI

Yemek borusu kanserinin tanısında endoskopik analizin ehemmiyetine değinen Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, “Endoskopik tahlil tanıyla beraber nasıl bir rehabilitasyon usulünü tanımlama açısından da ehemmiyetlidir. Rehabilitasyon usulleri ise 3 başlıkta cerrahi, radyoloji ve onkoloji olarak sıralayabiliriz.

Erken düzeylerde cerrahi usul çok daha zaferlidir. Ancak, kanserin çevresindeki dokulara dağılması gidişatında radyoloji rehabilitasyonu ve kemoterapi rehabilitasyonu ile stent uygulaması yapılmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın