Siğil, Ben, Siyah Nokta ve Yaşlılık Kirlerini Yok Edin!

Ten, insan bedeninin en fazla yer kaplayan kısmıdır; takribî 2m²’lik bir yer kaplar. Bedenimizi mikroplardan gözetir, beden sıcaklığını tertip etmeyi sağlar ve 5 duyumuzdan birisi olan değme hissini sağlar.

Derimizin üstünde siğil gibi, hakikatinde orada olmaması gereken bir şey oluştuğunda ise bunu hemen fark ederiz. Bazı insanlar tende oluşan bu noktaları hiç dikkate almaz, ancak sıhhatli bir cilde sahip olmak istiyorsak tenimizde ortaya çıkan bu noktalara dikkat etmeliyiz.

Tenimiz Niye Ehemmiyetlidir?

Ten üzerinde ortaya çıkan noktaların rehabilitasyonuna geçmeden evvel, tenimizi bu kadar ehemmiyetli kılan şeyin ne olduğunu öğrenmekte fayda var. Tenimiz 3 katmandan oluşur. Bu katmanlar; epidermis üst ten, dermis temel ten ve hipodermisalt tendir. En ince tabaka hipodermistir.

Bu tabakaların her biri bedenimizi yağmur, kar ve güneşten gelen ultraviyole ışınlarından gözetmeye takviyeci olur. Aynı zamanda metabolizmamızı tertip etmeye, beden sıcaklığını dengelemeye ve bedenimizin akışkan balansını gözetmeye katkıda bulunur.

Klasik Rehabilitasyon Usulleri

Şayet ten üzerinde oluşan noktaları kendi başınıza yok edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bir cilt hekiminden basitlikle takviye alabilirsiniz. Teninizde oluşan sivilce, siğil, siyah nokta gibi izleri ortadan kaldıracaklardır. Bunu yaparken kullandıkları rehabilitasyon usulleri ise kriyoterapi bölgeyi dondurup noktaları yok etmek ve lazer operasyonu lazer ile noktayı yakarak yok etmedır.

Bilge Cafe’nin sizler için hazırladığı bu yazıda ise siğil, ben, siyah nokta ve yaşlılık kirlerinin kendi başınıza ve natürel olarak nasıl ortadan kaldırabileceğinizi bulabilirsiniz.

Siğiller İçin Natürel Rehabilitasyon

Siğil, tende gelişen, kanserojen olmayan ve çoğunlukla el ve ayak bölgelerinde ortaya çıkan noktalardır. Siğillerin en ehemmiyetli özelliği, insanlar arasındaki doğrudan veya dolaylı temaslar sayesinde bulaşabilmesidir.

Siğiller için ilk natürel rehabilitasyon usulümüz, taze sarımsaktır: 1 diş sarımsağı hoşça ezin, siğilin üstüne sürün ve bölgeyi hoşça sargı ile sarın. 30 dakika beklettikten sonra sargıyı çıkarın ve bölgeyi yıkayın. Bu harekâtı en az 1 hafta süresince günde 2 defa tekerrür edin.

Siğiller için değişik bir rehabilitasyon usulü ise C Vitaminidir: Bir kaç adet C vitamini hapını ezip toz haline getirin ve bir ölçü su ile karıştırın. Daha sonra siğillerin olduğu bölgeye sürüp üzerini sargı ile sarın. Bu operasyon sırasında tende yanma sezebilirsiniz ancak kısa zaman içerisinde geçecektir.

Benler İçin Natürel Rehabilitasyon

Benler ortaya çıkma nedenleri; yüksek ölçüde güneş ışığına maruz kalma veya genetik etmenlerdir. Benleri yok etmek için uygulayabileceğiniz rehabilitasyon usullerinden ilki hintyağı ve karbonatdır. Bir fiske karbonat ve bir kaç damla hintyağını karıştırıp benin üstüne sürün ve kurumasını bekleyin. Bu harekâtı 1 ay süresince günde 2 defa tekerrür edin.

Benlerin rehabilitasyonunda kullanabileceğiniz değişik bir usul ise ananas suyudur. Bu lezzetli meşrubat hakikatinde benleri ortadan kaldırmaz. Ancak benin rengini o kadar gevşetir ki neredeyse hiç gözükmez. Yapmanız gereken tek şey bir parça pamuğu ananas suyuna daldırmak ve benin üstüne sürmek. Bu harekâtı da 1 ay süresince günde 2 defa tekerrür edin.

Siyah Noktalar İçin Natürel Rehabilitasyon

Siyah noktalar, her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Genellikle ten üzerindeki leke ve ölü hücreler suratından ortaya çıkarlar. Şayet siyah noktalara müdahale edilmezse cildin kötü görünmesine neden olabilir.

Siyah noktalar için uygulayabileceğiniz ilk natürel rehabilitasyon tarçındır. 1 çay kaşığı tarçını limon suyu ile karıştırın. Siyah noktaların olduğu bölgeye sürün, 15 dakika bekletin ve bölgeyi yıkayın.

Değişik bir rehabilitasyon usulü ise yulaf ezmesidir. Bir kase yulaf ezmesi ve birer çay kaşığı bal ve domates suyunu karıştırın ve 15 dakika süresince siyah noktaların olduğu yüzeyde bekletin.

Et Benleri İçin Natürel Rehabilitasyon

Et benleri, yumuşak ve minik ten parçalarıdır. Renkleri cilt renginden kahverengiye döner. Et benleri için ilk rehabilitasyon usulü elma sirkesidir. Bir parça pamuğu sirkeye daldırın ve et beninin üzerine hoşça sürün. İğne batması gibi bir acı sezebilirsiniz ancak kısa vakitte bu acı geçecektir. Daha sonra pamuğun üzerini bantlayın ve bir kaç saat süresince bu biçimde bekleyin. Bu harekâtı günde 3 defa tekerrür edin. Bir kaç hafta içerisinde et beni yok olacaktır.

Et beni için değişik bir rehabilitasyon usulü de çay ağacı yağıdır. Bir parça pamuğu evvel suya daldırın ve daha sonra üzerine bir kaç damla çay ağacı yağı damlatın. Pamuğu et beninin olduğu bölgede bir kaç saat bekletin ve daha sonra bölgeyi yıkayın. Bu harekâtı da günde 3 defa tekerrür ettiğiniz takdirde bir kaç hafta içinde tamamen acısız bir biçimde et benlerinden kurtulabilirsiniz.

Yaşlılık Kirleri İçin Natürel Rehabilitasyon

İlk rehabilitasyon usulümüz kuşburnu yağıdır. Bu yağı cildinize uygulamadan evvel cildinizin hafif nemli olması gerekmektedir. Takribî 2 dakika süresince cildinize bu yağ ile masaj yapın. Kuşburnu yağının içinde bulunan antioksidanlar ihtiyarlama kirlerinin rakamını azaltacaktır.

Değişik bir rehabilitasyon usulü ise ıtır yağıdır. Itır yağı da kapsadığı antioksidanlar bakımından kuşburnu yağına eş. Daha tesirli olması için ıtır yağını hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı cildinizdeki kirlere sürün. Şayet bu karışımı yatmadan evvel sürüp bir gece süresince bekletirseniz daha kesin netice alabilirsiniz.

Bir cevap yazın