Asap ve Stresi Alıp Şöyle Rahat Bir Uyku Sürüklemenizi Sağlayacak Olağanüstü 5 Besin

Asap ve Stresi Alıp Şöyle Rahat Bir Uyku Sürüklemenizi Sağlayacak Olağanüstü 5 Besin

En Fazla 5 Dakika da Hemen Tesir Ediyor…

Yapılan bazı çalışmalar, beyinde serotonin birleşimini uyaran triptofan adlı bir aminoasidin ve yüksek izleyen melatoninin seviyelerinin uykunun nitelikli, dinlendirici, rahat olmasına neden olduğunu sarihçe belirtiyor.

Rahat bir uyku için yatmadan evvel harcadığımız besinlere ve meşrubatlara çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Rahat uyku için 5 besin teklifinde bulunan uzmanlar, sıhhatli beslenmek ve rahat bir uyku geçirmek için yatmadan evvel harcadığımız besinlere ve meşrubatlara çok dikkat etmemiz gerektiğini vurguluyorlar.

Metabolizmanın çalışması yiyecek alımına bağlı olduğu gibi, sıhhat açısından ehemmiyetli bir yeri olan uykunun da alınan yiyeceklerin kalitesiyle ilişkisi var.

Kan tazyikini ve nabzı düşüren kimi yiyecekler metabolizmayı yavaşlatarak uykuya takviyeci olurken, kimileri ise metabolizma ve beyin etkinliğini artırarak uykuyu güçleştirici tesire sahiptir.

1 – Ceviz 

Natürel melatonin kaynağı olan ceviz yeniden uyku için size takviyeci olabilir. Akşam yemeğinden sonra 1 çay kadehi kadar yemek yeterlidir.

2 – Muz

Serotonin ve melatonin hormonlarının salınımlarını artırmasının yanı sıra kapsadığı magnezyum ve potasyum ile adalelerin hafifleyip, rahatlamasını sağlar.

3 – Ilık Süt

Özellikle nitelikli protein içeriği ve triptofan aminoasidinden zengin olması yatmaya takviyeci olmaktadır. Yatmadan evvel ılık içilen sütün triptofan içeriği daha yüksek olacağından sizi süratle uykuya dalma pozisyonuna geçirebilecektir.

Çünkü triptofan melatonin hormonunun salgılanmasını tetikler. Melatonin biyolojik saatimizi kumpaslar ve yatmamıza takviyeci olur. Yatmadan evvel bir bardak ılık süt içmek bu sebeple oldukça faydalıdır.

4 – Papatya Çayı

Sizi yatağa huzurlu bir biçimde yatıracak bir çaydan bahsediyoruz. Uysallaştırıcı özelliği sayesinde papatya çayı , endişeli ve asaplı bir bünyenin en iyi panzehiridir.

5 – Yulaf

İçeriğindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ilaçlarındandır. Stres kaynaklı kötü düşünceler genelde uyku meselelerinde de neden olmaktadır. Yulafın içeridği zengin mineraller asapların hafiflemesini sağlayarak uyku sualin ortadan kalmasını sağlar.

Bu surattan akşamları uyumadan 1-2 saat evvel bir fincan yulaf tüketimi deliksiz bir uyku sürüklemenize yardmcı olabilir. Ayrıca yulafa bir ölçü yoğurt veya süt karıştırmanız daha tesirli olmasına takviyeci olacaktır.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın