Sırat Köprüsünde Sorulacak 7 Sual

Hikmet ehli zatlar emrediyor ki: Peygamber efendimiz “sallallahü aleyhi ve sellem”, Sırat köprüsünde her Müslümana, imandan, namazdan, oruçtan, hacdan, zekâttan, gusülden ve kul hakkından olmak üzere yedi soru sorulacaktır. Kul hakkı ile alakalı sorudan, suçsuz oldukları hâlde, Peygamberler dahi korkarlar emrediyor.

1- İman:

İman, Amentü’de bildirilen altı hususa inanmaktır. İmanı olmayanlar Cehenneme girip baki kalacaktır. Onun için imanı gideren hususları iyice bilmeliyiz. Mesela İslamiyet’in rastgele bir kararını hafif görenin veya Bu zamanda böyle olmaz diyenin imanı gider. Ümmet-i Muhammed’den olup, itikadı bozuk olanlar Cehenneme girerlerse de, zerre imanları olduğu için, orada baki kalmazlar. Dört hak mezhepten birinde olup Ehl-i sünnet itikadında olanlar ise Cehenneme girmez, ikinci soruya çekilirler.

2- Namaz:

Koşullarına uygun biçimde kılınmalı ve hiçbir kaza namazı borcu olmamalı. Namaz, din demektir. Namazsız din olmaz.

3- Oruç:

Orucu beğenerek yakalamalı. Çok erdemlidir. Allahü teâlâ, Her iyiliğe, 10 mislinden 700 misline kadar sevab verilir, fakat oruç bana mahsustur, onun ödülünü ben veririm emretti. İmsak ve iftar süreleri için tedbir süresini dikkate alan, doğru takvimlere uymalıdır.

4- Hac:

Haccın koşullarını iyice bilip yerine getirmeli. Mesela Arefe günü Arafat’ta vakfeye durmayanın haccı sahih olmaz. Onun için Zilhicce ayının hilâlini gözetlemek ve Arefe gününü doğru biçimde tespit etmek gerekir.

5- Zekât:

Zekâtı verilmeyen mülk, para, Cehennem ateşinde kızdırılıp, sahibinin alnına, böğrüne, sırtına damga gibi basılacaktır. Zekât, koşullarına uygun biçimde verilmelidir.

6- Gusül:

Guslün koşullarına dikkat etmeli, guslümüz fıkıh kitaplarına uygun olmalı.

7- Kul hakkı:

Üzerinde kul hakkı olanın sevabı alınıp hak sahibine verilecek, sevabı yoksa onun günahı buna yüklenecektir. Hırsızlık ve gasp, kul hakkı olduğu gibi, kalb kırmak, kötüle ve gıybet de, hep kul hakkıdır.

Cennete girmek isteyen, bu yedi soruya şimdiden hazırlanmalıdır.

Bir cevap yazın