Sirken Otu Nedir, Yararları Nelerdir?

Sirken Otu Nedir Hakkında Balaka

“Yabani Ispanak Otu”

Sirken otu, ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen yaprakları yayvan ve tırtıklı, ıspanakgiller familyasından bir nebattır. Yabani ıspanak olarak da öğrenilmektedir. Breyleri 150 santimetreye kadar uzayabilir. Ispanağa göre yiyecek bedeli daha yüksek olan sirken otuna “ak kaz ayağı” veya “ak pazı” adları da verilmektedir.

Sirken Otu Yararları Nelerdir?

Sirken otu başka bir deyişle yabani ıspanak; A, B, C, ve B6 vitaminleri bakımında oldukça zengindir. İçerisinde bol ölçüde demir, niasin, kalsiyum, sodyum, fosfor, betain, karbonhidrat, eterik yağ, ve askaridol mineralleri barındırır.

Sirken otunun tohumunun bağırsakları yumuşatıcı özelliği vardır.

Bağırsakta bulunan asalakları düşürür ve bağırsakları temizler.

Romatizması olanlara öneri edilir.

Kanı arınıcı özelliği vardır.

Diş sızılarına karşı sızı giderici özelliktedir.

Cilt meselelerinde kullanılır. Çil ve güneş kirlerine karşı iyi gelmektedir.

Vücutta oluşan cerahat ve yaraları giderici özelliği vardır.

İyi bir idrar söktürücüdür.

Emziren annelerde süt artırıcı özelliği vardır.

Not: Fazla harcandığında sindirim sistemine hasar verebilmektedir. Özellikle böbrek rahatsızlığı olan hastaların sirken otundan uzak durması öneri edilir. Ham olarak çok fazla harcamaktan da sakınmak gerekmektedir.

Sirken Otu Nasıl Kullanılır?

Sirken otu tıpkı ıspanak gibi pişirilerek harcanabilir. Yemeklerde, böreklerde iyice arınıldıktan sonra kullanabilirsiniz. Besin olarak tüketiminin dışında ispirto imalinde ve sabun üretiminde de kullanımı mevcuttur.

Limonlu Sarımsaklı Sirken Otu Yabani Ispanak Tasviri:

Malzemeler:

  • 1 demet sirken otu
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tane biber
  • 1 limonun suyu
  • Tuz
  • Zeytinyağı

Sirken otları tıpkı ıspanak gibi olduğundan çok yıkanması gereken nebatlardandır. İyice yıkayıp süzüldükten sonra kocaman bir biçimde yıkanır. Bir tencerenin içerisinde takribî 2 litre su kaynatılır.

Doğranan sirken otları diriliğini çok kaybetmeyecek biçimde kısa bir zaman haşlanır.Ardından süzülerek soğuk sudan geçirilir. Bu sırada tencerede zeytinyağı ile 1 adet biber kavrulur. Ayrı bir kapta zeytinyağı, limon ve ezilmiş sarımsak karıştırılır. Haşlanmış sirken otlarının üzerine dökülür. Kavrulmuş biberde ilave edilir. Soğuduktan sonra servis yapılır.

Bir cevap yazın