Sirkeyi Asla Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyevi kullanmamak için çoğu zaman ev pakliğinde sirke kullanırız. Ancak ev pakliğinde sirke her zaman fayda sağlamıyor. Konutunuzda kullandığınız bir hayli noktada sirke fayda yerine hasar verebiliyor. İşte ev pakliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler.

Sirke yemekler dışında paklik mevzusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır cihazında yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi yakalamış tencereleri arınmaya kadar daha bir hayli şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev pakliğinde bir numaralı dayanakçınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var.

İşte ev pakliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler

1.Granit ve mermer mutfak tezgâhları

Sirke içerisinde yer alan yoğun ölçüdeki asit sebebiyle granit ve mermer yüzeylere hasar verebilir, kirletilmeler oluşmasına neden olabilir.

2.Ütüdeki yanık lekeleri

Bayanların fobili düşü haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık kirlerinde sirke ve tuz kullanımı oldukça yaygın. Ancak buğulu ütülerin tabanındaki delikler yabancı maddelerin içerideki elektrik aksamına sızması için oldukça ergonomik yerlerdir. Bu sebeple buğulu ütü pakliğinde sirke ve tuz kullanmaktan kaçının.

3.Çelik Bıçak, Çatal, Kaşık

Eğer bıçak pakliği için sirke kullanmayı düşünüyorsanız orada durun. Çünkü sirke çeliğin kararmasına yol açar ve bıçaklarınız da bu kötü mukadderatı yaşayabilir.

Eğer parlak bıçaklarınız olsun istiyorsanız sirkeden bırakın.

4.Parke zeminler

Parke yüzeyleri parlatmak için çoğu ev hanımı yer silme suyunun içerisinde sirke koyar. Ancak bu gidişat oldukça yanlıştır. Zira sirkenin içerisinde yer alan asit ölçüyü, parke tabanların renginin ağarmasına neden olabilir.

5.Ka-n, çimen. mürekkep lekesi

Bu stil inatçı kirlerde, kirin üzerine sirkeyle müdahale etmekten bırakın. Zira sirkeyle müdahale ettiğiniz takdirde kir daha derine inecek, kirin çıkması imkânsızlaşacaktır.

6.Yumurta Lekesi

Diyelim ki yumurtayı yere düşürdünüz ve her yere bulaştı. Arınmak için sakın eliniz sirkeye uzanmasın. Çünkü sirkenin asitli yapısı yumurta kirinin daha koyulaşmasını sağlar ve kirin çıkmasını daha güç hale getirir.

Fakat bunlar haricinde sirkeyi gönül rahatlığı ile bir çok alanda kullanabilirsiniz. Misalin;

Mutfak Pakliğinde Sirke Kullanımı

Genel olarak mikrodalga fırınların içerisi yoğun sıcaklıktan dolayı kurumuş lekeler ile kaplanmıştır. Bu lekelerden kurtulmak için çeyrek su kadehi sirke ve bir su kadehi su karıştırılarak sırça bir kaba konur.

Bu sırça kap mikrodalga fırın içerisine konularak fırının yüksek güçte çalıştırılması sağlanır. Oluşan sirke buğuyu lekelerin yumuşamasını sağlar ve bu sayede mikrodalga fırın basitçe temizlenir.

Bulaşık aygıtlarının da kesinlikle emin aralıklarla arınılması gerektiği öğrenilen bir asıldır. Bunun için piyasada satılan kimyevileri kullanmak yerine, bir bardak sulandırılmamış beyaz sirkeyi bir kap içerisinde aygıta koymak ve aygıtı deterjan koymadan çalıştırmak gerekmektedir. Yalnızca cihazın pakliği için değil, aynı zamanda sırçaları ve porselenleri parlatmak için de sirke kullanmak yeterlidir.

Parlatıcı kısmına ilave edilen sirke bulaşıkların oldukça hoş biçimde parlamasını sağlamaktadır.

Banyo Pakliğinde Sirke Kullanımı

Banyo seramikleri suyun tesiriyle oldukça tez kirlenmekte ve bu lekeler ders aralarında kötü görüntülere neden olmaktadır. Banyo seramiklerini arınmak için, 4 litre su içerisine yarım bardak beyaz sirke, yarım bardak amonyak ve bir ölçü boraks konularak, bezle fayans aralarının silinmesi gerekmektedir.

Özellikle klozet biçiminde olan tuvaletlerin en dip bölgesinde leke birikintileri oluşabilmektedir. Bu leke birikintilerinden kurtulmak için klozetin içerisine 2 bardak sirke döküp sabaha kadar bekletmek zorunludur. Sifonun çekilmesinin ardından klozetin temizlenecektir.

Çamaşır Pakliğinde Sirke Kullanımı

Her yıkamada bir bardak sirke ilave edilen çamaşırların daha yumuşak ve daha pak olduğu gözlemlenmektedir. Bu biçimde yıkanan beyaz çamaşırların daha da beyazladığı, renkli çamaşırların ise daha canlı renklere sahip olduğu öğrenilmektedir.

“Sirkeyi Asla Kullanmamanız Gereken 6 Yer” için bir yorum

Bir cevap yazın