Sırt Sızısını Anında Geçiren 1 Dakikalık Egzersiz

1 Dakikalık Egzersizlerle Masa Başında Oluşan Sırt Sızılarınızı Azaltabilirsiniz

Sırt sızısı, özellikle masa başı çalışanı iseniz en büyük problemlerinizden biridir. Uzun müddet aynı biçimde oturmak, bacak adalelerinizin ve kalçalarınızın enezleşmesine neden olduğu gibi, boyun ve sırt bölgenizde ciddi sızılara yol açar.

Sırt sızısı ya da boyun bölgesi şikayetiniz var ise bu bölgelerdeki adalelerinizi kumpaslı olarak çalıştırmanız sızılarınızın eksilmesine destekçi olur. Ayrıca bu küçük egzersizler adalelerinizin kuvvetlenmesine ve elastikliklerini gözetmelerine yardım olacaktır.

Eğer masa başında uzun müddet çalışıyor ve sızı sürüklüyorsanız, kendi sıhhatiniz için yapmanız gereken birer dakikalık pratik egzersizleri altta sıralıyoruz. Bu egzersizleri her gün, günün dilediğiniz saatinde birer dakika süresince uygulayın. Kısa bir müddet sonra sırt ve boyun sızısı şikayetleriniz azalacaktır.

1.Omurga Kuvvetlendirme ve Esnetme

Hedef: merkez bölgesi ve sırt adaleleri

Düzgün ve kumpaslı uygulamada sırtınızın esnediğini ve gevşediğini hissedeceksiniz.

1. Metod

Yere sırt üstü uzanın, dilerinizi kırın ve ayak tabanlarınızı yere basın. Kollarınız iki yana sarih ve yerde olmalıdır. Başınızı ve dizlerinizi ters doğrultulara çevirerek hareketi 1 dakika, 4 kere tekerrür edin.

2. Metod

Yere düz sırt üstü uzanın kollarınız yanlarınızda yerde olmalıdır. Başınızı ve kalçanızda itibaren bir bacağınızı ters doğrultulara çevirin. 10 kere tekerrür edin.

3. Metod

Bisiklet hareketindeki gibi sırt üstü yere uzanıp bacaklarınızı 90 derece açı ile yere paralel bir biçimde havaya kaldırın. Daha sonra ellerinizle başınızı destekleyerek, başınıza ters güzergahta bir bacağınızı ileri hareket ettirin, 20 kere tekerrür edin.

Bir cevap yazın