Siyez Bulguru Nedir, Yararları Nelerdir?

SİYEZ BULGURU NEDİR?

Siyez bulguru buğdayların atası olarak öğrenilen 10 bin senelik geçmişi olan bir buğday çeşididir. Siyez bulgurunun en ehemmiyetli özelliklerinden biri de genetiği bozulmadan günümüze kadar gelmiş olmasıdır. Siyez bulguru ülkemizde dağlık bölgelerde yetiştirilmektedir. Daha çok Kastamonu ortamlarından tanınmış bir bakliyattır. Yararları saymakla bitmeyen siyez bulgurunun tadı da bir o kadar lezzetlidir.

DOĞAL SİYEZ BULGURU YARARLARI
Kilo aldırmayan bir içeriğe sahiptir. Siyez bulguru kolesterol kapsamak ve karbonhidrat bedeli oldukça düşüktür. Protein bedeli olarak çok yüksektir. Yapısının lifli olması sindirimi basitleştirmede ehemmiyetli rol oynar. Ayrıca bağırsakları arınmada da siyez bulgurunun ehemmiyetli bir işlevi vardır. Yüksek ölçüde antioksidan kapsar. Hücre yapısını gözetici özelliği vardır. Bu sayede ihtiyarlamayı geciktirir. Bozulma ve küf yapma gibi bir özelliği yoktur.

Özellikle glisemik indeksi düşüren ehemmiyetli besinler arasındadır. Ayrıca emziren anneler içinde çok verimlidir. Anne sütünü artırıcı özelliği vardır. İçerisinde bol ölçüde folik asit bulundurur. Pilav olarak harcanmaktadır. Özellikle verimlerinin faydalanmak için kırılmamış ve kabuğu ceddilmemiş siyez bulguru seçim edilmelidir.

Ahmet Maranki’nin Tanımına Göre Siyez Bulguru Pilavı Tarifi
Malzemeler: 1 su kadehi siyez bulguru, 1 su kadehi haşlanmış nohut Haşladığınız nohutun suyunu atmayın, 2 su kadehi kaynamış su, 1 çorba kaşığı tereyağı, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, Tuz, zerdeçal ve karabiber.

Siyez Bulguru Hazırlanışı: İlk olarak tereyağı pilav tavasına alınır. Üzerine nohutlar ilave edilir ve azıcık kavrulduktan sonra siyez bulguru da ilave edilir. Nohutu haşlarken atmadığınız suyunu pilava ilave edilir ve devamlı karıştırılır. Tuz, karabiber ve zerdeçal ilave edilir. Tavanın dibi yanmaya başlayacağı müddet zeytinyağı ilavesi yapılır. Ardından bir ölçüde su ilavesi yapılır. Ardından ocağın altı kapatılır ve dinlenmeye vazgeçilir. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın