Siz De Saçlarınızı Havluya Sarmak Gibi Bir Hayli Duş Yanılgısı Yapıyor musunuz?

Duş sırasında, sonrasında yaptığımız kusurları bilince afallayacaksınız. Paklik ismine yaptığımız bir hayli şeyin reelinde elde edebileceğimiz verimleri uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramadığını görünce siz de çok afallayacaksınız.

Bakalım bereketli diye yaptığımız , Yanlışlarımız ve bunların Doğruları Nelermiş görelim:

Saçlarınızı Havluya Sarmak:

Duştan sonra saçlarımızı havluyla sararız ama bu saçlarımıza sürtünmeden dolayı hasar verir, daha karmaşık hale gelmesine saçlarınızın kırılmasına neden olabilir.Doğrusu : Saçlarınızdaki fazla suyu havluya sıktıktan sonra, fön ile, sıcak ve soğuk havayı mutasyonlu olarak verip, başınızı eğmeden dik bir biçimde kurutun.

Her Gün Saç Yıkamak:

Daha sıhhatli ve pak saçlara sahip olmak için her gün saçımızı yıkamak yanlıştır: bu saç tenini kurutur, saçımızı eforsuzlaştırır, kepek yapar. Doğrusu : Saçınız ince veya alıngan ise; haftada iki kere yıkamak yeterlidir. Kıvırcık ve kalın telli saçlara haftada yalnızca bir kere yıkamak yeterlidir.

Uzun Süreli Duş Almak:

Uzun süreli duş almak cildin nem balansını bozuyor. Doğrusu : Günde bir kere 5 ile 10 dakika arası duş almalısınız.

Saç Kremi Uygulamak:

Saç kremini şampuan sonrası ve tüm saça uygulamak yanlıştır. Doğrusu: Şampuan evveli saç Kremini uygularsanız , saçınızda oluşacak olan yağlanma ve soluk görüntüyü gidermiş olursunuz, veya tüm saça değil yalnızca saç uçlarına uygularsanız şampuan sonrası yapabilirsiniz , çok fazla kullanmanız saç dökülmelerine,yağlanmaya, soluklaşmaya neden olabilir.

Ayak Parmak Aralarını Yıkamak:

Erişilmesi efor alanları genellikle yıkamayı unuturuz, ancak ayak parmak aralarımız, bakteri ve mantarlara karşı alıngandır, ölü hücrelerden kurtulmamız gerekir, parmak aralarınızı yıkamaya ve iyice kurutmaya itina gösterin.

Banyo Lifiniz, Süngeriniz Hijyenik mi ?

Duşta bir sünger kullanırsanız, yıkadığınız ten hücreleri deliklere sıkışabilir ve bakteriler için müthiş bir faize alanı oluşturabilir. Bu sebeple, her duştan sonra süngerinizi iyice KURUTMANIZ çok ehemmiyetlidir. Bu aynı zamanda surat bezleri ve vücudunuzu ovmak için kullandığınız değişik şeyler için de geçerlidir.

Banyo Sonrası Cildinizi Islatın

Cildinizdeki nem balansını gözetmek için, her duş sonrası beden ıslatıcınızı sürmeyi unutmayın.

Duş Alırken Su Soğuk mu Olmalı – Sıcak mı ?

Soğuk suyla yıkanmak güç gelse de avantajı çok daha fazladır, abuhava şartlarına uygun olarak; soğuk suyu seçim edin. Soğuk su, cildi taze meblağ, daha dinç olmanızı sağlar, antidepresan tesire sahiptir. Şayet soğuk su ile duş alamıyorsanız, duştan çıkmaya yakın, 30 saniye süresince Soğuk suyla durulama yapmayı deneyin.

ANEKDOT: Farkında olmadan rutin bir biçimde yaptığımız yanılgılarımız,noksanlıklarımız var ise; bundan sonraki duşlarınızda , bunları Doğruları ile değiştirelim.

Sıhhatli Günler…

Bir cevap yazın