Sizi Mutlu Edeceği İspatlanmış 5 Yiyecek

Serotonin kapsayan yiyecekler ‘mutluluk veren’ gıdalardır. Ruh halinizi hangi besinler yükseltebilir, sizi mutlu edeceği ispatlanmış 5 gıda neler, gelin bir bakalım.

Brokoli

Brokolide ehemmiyetli ölçüde bulunan krom beden için ekstra enerji sağlar. Krom serotonin hormonu yapımını desteklediği için ruh haliniz üzerinde de serinkanlılaştırıcı bir tesiri vardır. Fazla uyku ve fazla yeme gibi atipik bunalım semptomlarını eksilttiği ispatlanmıştır. Krom, üzüm suyu ve patateste de bulunur.

Kaju Fıstığı

Zengin bir çinko kaynağına sahip olan kaju, bu rotasıyla enerji veren sıhhatli bir atıştırmalıktır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek beden mukavemetinizi yükseltecektir. Farklı bir zengin çinko kaynağı ise kavrulmuş kabak çekirdeği..

Somon

Yazın, güneş altında bir süre kalmak ruh halimizi tertip eden vitaminleri almamızı sağlar. Peki ya kışın bu dozu yeterince alamazsak? Somon bu mevzuda dayanağımıza koşuyor. Bu balık ‘güneş ışığı vitamini’ olarak da öğrenilen D vitamini ile dolu.
Süt ve yumurta sarısı da D vitamini açısında farklı iyi kaynaklar.

Ispanak

Magnezyum, serotoninin gelişiminde ehemmiyetli rol oynayan bir mineraldir ve ıspanakta bolca bulunur. Magnezyum noksanlığında anksiyete, uykusuzluk ve bitkinlik gibi bunalım bulguları ortaya çıkar. Badem magnezyum açısından farklı bir zengin seçenek..

Nohut

Nohutta bulunan B6 vitami ruh halimizi etkileyen serotonin ve norepinefrinin bedende yapımını sağlar. Ciddi bir B6 noksanlığı asaplılığa, akıl fluluğuna, adaleleri hareket ettirmede eforluğa neden olabilir. B6 rotasından zengin farklı kaynaklar arasında fasulye, muz ve alabalık bulunur.

Bir cevap yazın