Sofralarınızda Kesinlikle Bulundurun

Salatalarınıza, yemeklerinize lezzet katan maydanoz, antioksidan zengini, bol lifli, vitamin ve mineral ambarı bir mahsul. Uzmanlar tarafından bolca harcanması önerilen ve 100 gramı 36 kalori olan maydanozun yaprakları kolesterol ile yağ kapsamıyor. Maydanoz; A, C, E ve K vitaminleri ile B9 vitamini, başka bir deyişle folikasitin de iyi bir kaynağı. Bu arada kalsiyum, potasyum ve demir minerallerinden de zengin.

Maydanoz denilince akla öncelikle bağışıklık sistemi geldiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence, “Muhtevanındaki A, C, K vitaminleri ile folat bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirirken, A vitamini bu arada lenfosit ve beyaz kan hücreleri üzerinde direk tesirli oluyor. Sağlıklı bir beden, akışkanı muhafaza ediyor. Ancak ödem gibi akışkan birikmesi neticeninde beden şişiyor.” diye konuştu.

Ödem için birebir

Gence, “Ödem sorununuz varsa birkaç çay kaşığı maydanoz suyu bile deşarj olmanızı sağlıyor. 1 bardak kaynar suya maydanoz saplarını ilave edin. Maydanoz suyu zehirli maddelerin bedenden atılmasına takviyeci olacak.” biçiminde önerilerde bulundu.

Kalp hastalıkları ve kanserden korunuyor

Maydanozun aynı zamanda kalp sağlığı ve kansere karşı da korunucu tesir gösterdiğine dikkati sürükleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Gence, “Folik asit muhtevası sayesinde kalp dostu olarak nitelendiriliyor, çünkü kalp krizi rizikonunu artıran homosisteinmiktarının eksilmesinde takviyeci oluyor. Diüretik tesiri sayesinde tansiyon düşürücü tesiri bulunuyor.

Kansere karşı korunucu işlev üstleniyor. Ayrı olarak içerindeki K vitamini ve demir itibariyle zengin olan maydanoz, bedenden zehirli maddelerin atılması sağlıyor ve kanı arınıyor. Karaciğeri zehirli maddelerden arınmak için de takviyeci oluyor. Araştırmalara göre, maydanozun diyabeti olan hastalarda kan şekeri seviyesini düşürmeye takviyeci olduğu kanıtlaydı. Maydanozun muhtevanındaki flavonglikozidinden dolayı idrar söktürücü tesiri bulunuyor. Bu sayede maydanoz, böbrek taşı, safra kesesi ve enfeksiyonlarının rehabilitasyonunda takviyeci oluyor” ifadelerini kullandı.

Diş ve diş eti hastalıklarını önlüyor

Diş ve diş eti hastalıklarına karşı korunucu vazife gören maydanozun ağız kokusunun giderilmesinde de tesirli olduğunu belirten Uzman Gence, “Maydanoz ciddi bir hastalığın sebebi olmadığı takdirde mide bulantısına iyi geliyor. Yaprakları ve sapı antiseptik olan maydanozun gaz giderici tesiri de mevcut. Maydanozun beta karoten ve C vitamini muhtevası sayesinde anti-inflamatuar özelliği bulunuyor. Böylece artrit hakimiyetinde önemi verim sağlıyor. Maydanoz muhtevanındaki beta karotensayesinde ileri yaştaki şahıslarda ağ katman sağlığını korunuyor. A vitaminin iyi kaynağı olan maydanoz göz sağlığını korunucu tesir gösteriyor. Klorofil kapsayan maydanoz antibakteriyel özelliğe de sahip. Bu sayede ağız kokusunun önlenmesinde takviyeci yiyecektir” diye konuştu.

Aşırıya kaçmayın!

Son olarak maydanoz harcamanın da bir sınırı olması gerektiğini ve fazla harcandığında sağlık problemlerinin ortaya çıkabileceğini belirten Acıbadem Eskişehir Sağlık Kurumu Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence, laflarına şu biçimde devam etti:

“10 sap maydanoz C vitamini gereksiniminin yarısını karşılıyor. 60 mililitreden fazla maydanoz suyu içmemeye dikkat edin. Hamilelik ve emzirme yarıyılında maydanozun fazla tüketiminden kaçının. Fazla tüketim, hamilelik yarıyılında adalemeleri artıracağı gibi rizikolu olabiliyor.

Emzirme yarıyılında da diüretik tesiri hasebiyle süt salgısının eksilmesine neden olabiliyor. Ciltte döküntüye ve cildin güneşe ekstra alıngan hale gelmesine neden olabiliyor. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız dikkatli olun. Çünkü muhtevanındaki K vitamini ile ilaç tesirleşiyor. Kanın pıhtılaşmasında rol oynayan K vitamini bir ekip ilaçların tesirini eksiltiyor. Kan tazyikini yükseltebildiği için hipertansiyon hastası iseniz maydanoz tüketimini hudutlandırmanız ehemmiyetli.

Maydanoz suyu detoks programlarında bulunsa da dikkatli olun. Zayıflamak talihine şuursuzca fazla ölçüde harcanan maydanoz suyu diüretik tesiri hasebiyle bedenden atılan akışkan suratından zayıflama sağlanmış gibi göstererek tartıda kusurlara kapı aralayabiliyor. Kilo kaybı yağ ağırlığından olmadığı sürece doğru zayıflama söz konusu olmuyor.”.

Bir cevap yazın