Soğanı Beyaz Saçınıza Sürerseniz

Bayanların en büyük tasalarından biri de beyazlayan saçlardır. Peki beyazlayan saçınıza soğanın iyi geldiğini söylesek! İşte ayrıntılar…

Amerikan Saç Vakfı Uzmanı Ebru Çelik, “Soğan suyu, saç beyazlamasına iyi kazanç mı?” sorumuzu şöyle yanıtlıyor: Başınızda beyaz bir saç teli gördüğünüzde yapmanız gereken ilk şey, soğan suyunu beyaz saçlara ve etrafındaki bölgeye uygulamak olmalıdır. Böylece çıkması mümkün yeni beyaz saçları da önlemiş olursunuz.

Yapılan bilimsel araştırmalar, saç beyazlamasının, saç diplerinde Hidrojen peroksitin birikmesiyle alana geldiğini gösteriyor. Bu birikim de katalaz enziminin eksilmesi neticesinde asıllaşır. Soğan suyu ise katalaz enziminince oldukça zengindir ve asırlardır saç beyazlaması için natürel rehabilitasyon usullerinin içerisinde yer alır. Soğan suyu katalaz imalini artırır ve saçların beyazlamasını da maniler.

İngiltere Bradford Üniversitesinde yapılan bir bilimsel çalışmada, soğanın katalaz enzimi içeriği sayesinde, saç köklerinde biriken ve renklerini kaybetmelerine yol açan hidrojen peroksidi ortadan kaldırdığı tespit edildi. Ayrıca soğanın saça uygulanmasıyla beraber saçlarınızın sıhhatli uzaması da desteklenmiş olur.

Soğan suyu, beyazlamış saçların natürel rengine dönmesinde çok tesirlidir. Saç köklerini besler, saç köklerindeki mikropları ve asalakları öldürerek saç teni bakımını yapar. Soğan, sulfur içeriği sayesinde saç tenindeki iltihabik meseleler ve mantar gibi saç meselelerini rehabilitasyon etmeye de dayanakçı olur.

Soğan suyu hazırlama yöntemleri

1 Meyve sıkacağı kullanma

Soğanı ortadan ikiye kesip portakal sıkar gibi soğan suyunu çıkarabilirsiniz. Yahut soğanı dilimleyip katı meyve sıkacağında suyunu çıkarabilirsiniz.

2 Blender veya rondo yöntemi

Soğanları üç dört parçaya ayrılıp blenderdan veya rondodan geçirin. Ardından posayı süzgeçten geçirip suyunu çıkarın.

3 Rende

Evde katı meyve sıkacağı, blender veya rondo yoksa, soğanı ortadan kesip rendeden geçirip posasını çıkarın, daha sonra süzgeçten geçirin ve suyunu çıkarın.

Soğan suyu natürel bir uygulama olsa da saçlarınıza soğan suyu sürmeden evvel boyun bölgesi gibi minik bir alanda alerji testi yapmanız daha sıhhatli olacaktır. Başka Bir Deyişle soğan suyunu boynunuza sürün eğer kızarma, yanma gibi bulgular yoksa soğanı saç diplerine sürebilirsiniz.

Soğan suyu saç beyazlatmasını gidermek için nasıl kullanılır?

Yukarıyada bildirdiğimiz usullerden biriyle soğanın suyunu çıkarın. Bu suya pamuk daldırıp soğan suyunu saç diplerine ve saçlarınıza sürün. Uyguladığınız soğan suyunu 30 dakika ile 1 saat arasında saç diplerinizde bekletebilirsiniz. Uygulamadan kesin netice almak için haftada 3 kere soğan kürüne devam etmelidir.

Bir cevap yazın