Soğanı Böyle Yemek Zehirliyor!

Soğanın sağlığımıza olan yararlarını öğreniyoruz ancak yapılan araştırmalar neticeninde soğanın bir hasarı ortaya çıktı. İşte soğanın yanlış harcanması neticeninde bedenimize vereceği zararlar.

Soğan tesirli bir antibiyotik olarak kullanılan ve sağlığımız açısından oldukça verimli olduğu için sık sık tüketilmekte.

Ancak yapılan araştırmalar soğanı yanlış harcamanın ilerleyen zamanlarda bedende enfeksiyon rizikosunun oluşmasına hem de nedeni öğrenilemeyen besin zehirlenmelerine kapı aralayabileceğini belirtiyorlar.

Bu surattan yiyeceklerin yanlış harcanması neticeninde ne kadar sağlıklı olursa olsun hasar veren hale gelebiliyor… Soğan da bu besinler arasındadır.

Peki, soğanı nasıl harcamak gerekiyor?​

Son yapılan araştırmalara göre ham olarak doğranmış soğan kapaklı veya kilitli poşetlerin içinde buzdolabında dahi olsa bakteri ile kokuları mıknatıs gibi sürükleyerek kendi içine hapsediyor.

Bu nedenle soğanın kabuklarını cettikten sonra bekletilmeden harcanması gerekiyor. Dilimlenmiş biçimde 1 gece bile beklemiş soğan safra salgılarını, mide asitini çoğaldırır ve besin zehirlenmesine kapı aralayarak geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Bir cevap yazın