Soğanın Kullanım Alanları

SOĞAN NASIL KULLANILIR, SOĞANIN ALTERNATİF KULLANIM ALANLARI?

Bilgi Doktoru – Soğan mutfağımızda çoğunlukla bulundurduğumuz yemeklerimizin vazgeçilmezi bir besindir. Yılın tüm zamanları elimizin altında bulunan soğan içerisinde ki zengin yiyecek ve elementler bakımından kanserden cilt hastalıklarına, zayıflamadan enfeksiyonlara kadar bir çok hastalığa karşı yararlıdır. Bir çok hastalığın şifasında kullanılan ve yemeklerimizin vazgeçilmez lezzeti olan soğanın bir de günlük hayatta pratik kullanım usullerine bakalım.

Soğanın Pratik Kullanım Alanları ve Verimleri:
Kulak Sancısını Geçirmede Soğanın Kullanımı: Soğan kesildikten sonra bir parçası ağrıyan kulağın içine konulur. Çok derine konulmayacak şekilde bir süre bekletilir. Soğanın kulak sancısını geçirme özelliği vardır.

Sivrisinek Isırıklarına Karşı Soğanın Kullanımı: Özellikle yaz aylarında sivrisinek ısırıkları sonrası kaşıntı ve acıdan oldukça rahatsız oluruz. Bir soğanı kestikten sonra sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye uygulayın. Kısa bir süre sonra sivrisinek ısırığından kaynaklanan acı ve kaşıntının geçtiğini göreceksiniz.

Grip ve Ateş’e Karşı Soğan Nasıl Kullanılır: Soğanın bu kullanımı çok farklı ve tesirli. Uyumadan evvel çorabınızın içerisine koyacağınız bir miktar soğan grip ve ateş e karşı oldukça tesirli bir usul. Uyandığınızda çok daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Kan Şekerini Dengeleme de Soğanın Kullanımı: Her gün kumpaslı olarak soğan tüketmek kolesterolü düşürüyor ve kan şekeri seviyesini dengeliyor. Soğan protein, lif, krom, C vitamini ve flavanoid bakımından zengin olmasından dolayı sağlık için çok faydalı.

Soğuk Algınlığına Karşı Soğanın Kullanımı: Soğuk algınlığına karşı uyuduğunuz odada bir tabağın içerisine soğanları doğrayın ve yatağınıza yakın bir yere bırakın. Sabah uyandığınızda soğanın şifalı tesirini göreceksiniz. Soğan kokusu rahatsız edici bir koku olabilir fakat hastalıkları iyileştirmede ve bakterileri öldürmede son derece tesirlidir.

Bir cevap yazın