Soğuk Havada Sıcak Basma Ve Terleme O Hastalığın Bulgusu

Ülkemizde insanların sağlık konusunda yaptığı en büyük yanılgı, kendiliğindene teşhis koymak ve başkalarının öğütleriyle ilaç kullanmak! Başka Bir Deyişle sıcak basıyorsa, kaslarınız adaleleriniz ağrıyorsa ve halsizseniz soğuk algınlığı ilacı almadan evvel bir hekime başvurun.

Aynı şekilde asaplı, isteksiz, tahammülsüz ve iştahsızlık hissediyorsanız, belki de ruhsal bir hastalık yerine tiroit bezi rahatsızlığınız olabilir. Tiroidin fazla ya da az çalışması bu örnekleri çoğaldırabilir. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ethem Turgay Cerit, tiroit bezinin az çalışması veya tiroit bezinin fazla çalışması sonucunda vücudumuzun verdiği sinyaller hakkında uyarılarda bulundu…

HER KAS SANCISI VE ATEŞ SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİSİ DEĞİL!

Sıcaklık derecelerindeki değişkenlik tiroit bezlerimizi de etkiliyor. Aslında ‘havadandır’ diye geçiştirdiğimiz sıcak basması, üşüme, kas sancısı veya depresyon belirtileri tiroit hastalıklarının işareti olabilir. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ethem Turgay Cerit, “Vücudunuzun sesine kulak verin” uyarısında bulundu.

METABOLİZMAMIZI O YÖNETİYOR

Tiroit, bir hastalık ismi değildir. Tiroit bezi; herkeste bulunan, boynun ön kısmında ‘adem elması’ sınan çıkıntının hemen altında yer alan ve yaklaşık 15-20 gram ağırlığında kelebek şeklinde bir uzuvdur. En önemli misyonu tiroit hormonu yapımıdır ve bu da vücutta bir hayli metabolik faalliğin düzgün yapılabilmesi için lüzumludur. Tiroit hormonlarının balanssız yapımını değişik uzuv ve sistemlerin çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Tiroit bezinin ne sebeple olursa olsun her türlü büyümesine ‘guatr’ denir. Tiroit bezi işlev bozukluğuna yol açan hastalıklar ikiye ufalar:

Tiroit bezinin az çalışması hipotiroidi: En sık sebebi iyot eksikliği ve kronik otoimmün tiroidit olan Hashimoto hastalığı.

Belirtileri: Halsizlik, yorgunluk, cilt kuruluğu, kilo alma, soğuğa tahammülsüzlük, hafıza problemleri, adet kumpassızlığı, depresyon belirtileri isteksizlik, mutsuzluk, kas ve kemiklerde sancı, saçlarda müesseseye ve dökülme, kısırlık…

Tiroit bezinin fazla çalışması hipertiroidi: En sık iki sebebinden biri toksik nodüler guatr, diğeri ise toksik diffüz guatr dediğimiz kronik otoimmün bir tiroit hastalığı olan Graves hastalığıdır.

Belirtileri: Çarpıntı, terleme, adet kumpassızlığı, asaplılık-saldırganlık, külfetlilik, sıcağa tahammülsüzlük kilo kaybı iştahın iyi olmasına rağmen zayıflama, kısırlık, saçlarda incelme, kırılma ve dökülme, ishal…

HANGİ VAZİYETTE İŞLEM GEREKİR?

Tanıda uzman hekim tarafından yapılan fizik muayene, tiroit bezinin ultrasonografik değerlendirilmesi ve kanda tiroit hormonu ve tiroit otoantikorları seviyelerine bakılması ve gereken durumlarda tiroit sintigrafisi ve tiroit nodüllerine müteveccih ince iğne aspirasyon biyopsisi operasyonlarından yararlanılır.

‘Biyopsi sonucunda iyi mizaçlı çıkan bir nodülün ne sıklıkla takip edilmesi gerektiği’ de önemli bir konudur. Genel olarak 6 ay aralıklarla fizik muayene kan testleri ve tiroit ultrasonografi takibi yeterlidir. Alttaki durumlarda ise işlem ile nodülün alınması seçeneği düşünülmelidir:

Tiroit bezindeki nodüllere yapılan biyopsi sonucu kanser şüphesi varsa,

Tiroit bezinin kendisi ya da tiroit bezindeki nodül iyi mizaçlı da olsa, çok büyük olup hastada bası bulgusu yaratıyorsa,

Tiroit bezinde fazla hormon üretimi ilaçlarla kontrol altına alınamıyor ya da hastada ilaçlara karşı yan tesir nedeniyle ilaç kullanımı sakıncalıysa.

SOFRANIZDA YUMURTA VE SÜT OLSUN, EKMEĞİ AZALTIN!

Tiroit hastalarının netlikle yeterli seviyede iyot tüketmeleri gerekir. Yumurta, süt, yeşil yapraklı sebzeler, deniz mahsulleri, meyvelerden de kızılcık; C vitamini, K vitamini ve lif içeriği ile sağlığınıza fayda sağlarken iyot içeriği zengindir. Hipotiroidi ile birlikte çoğu zaman kanda insülin hormonu da yüksek olabilir.

Bu vaziyette beyaz ekmek, şeker, makarna, patates, tatlı gibi besinlerden uzak durmak gerekir. Ayrıca guatr hastalığına neden olduğu düşünülen karalahana, şalgam suyu ve soya fasulyesi gibi yiyecekler de teklif edilmez.

Bir cevap yazın