Soğuk havalarda içinizi ısıtacak natürel ilaç

Gaziantep mutfağında ehemmiyetli bir yere sahip yemekler arasında bulunan soğan kebabı, havaların soğuduğu, grip ve nezle gibi rahatsızlıkların yoğun olarak görüldüğü yarıyıllarda tüketiliyor.

Gastronomi alanında UNESCO tarafından patentlenen Gaziantep mutfağında ehemmiyetli bir yeri olan soğan kebabı, gribal enfeksiyonlara karşı gözetici tesiri sebebiyle yöre ulusundan yoğun arz görüyor.

Lezzeti ve mahsul spektrumuyla ön tasarıya çıkan, UNESCO’nun gastronomi dalında “Yaratıcı Kentler Ağı”nda yer alan Gaziantep’in ehemmiyetli lezzetlerinden soğan kebabı, kış aylarında en çok seçim edilen yemeklerin başında geliyor.

Acı soğan ve etin birleşmesiyle oluşturulan, nar ekşisi, pul biber ve limonla terbiye edilen kebap, görüntüsü ve lezzetiyle dikkati sürüklüyor.

Gaziantep Üniversitesi GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Sağlık Kurumu diyetisyeni Demet Taş, soğanın bol ölçüde A, B, C vitamini, fosfor, iyot ve kükürt gibi yararlı maddeler kapsadığını söyledi.

Soğanın bu doğrultusuyla natürel antibiyotik olduğuna işaret eden Taş, “Soğanın kansere karşı gözetici tesiri vardır. Yapılan çalışmalar soğanın HDL iyi mizaçlı kolesterol seviyesini de artırdığını göstermiştir. Kuru soğan ayrıca bedende antibiyotik tesiri göstererek hastalıklara karşı gözetir. Soğan vücudun korunma sistemini kuvvetlendirdiği için özellikle soğuk havalarda harcanması ehemmiyetlidir.” diye konuştu.”Soğan natürel antibiyotik”
Şehirde 45 seneden bu yana restoran işleten Sakıp Çadır, Gazianteplilerin mevsime göre yöresel kebaplar harcadığını belirterek, kışın en çok soğan kebabının seçim edildiğini söyledi.

Soğan kebabının kış aylarının bırakılmazı olduğunu vurgulayan Çadır, şunları kaydoldu:

“Kışın soğan kebabı yazın da patlıcan kebabı Gazianteplinin bırakılmazı. Soğan antibiyotiktir. Kışın hastalıklara karşı gözetir. Gaziantepli fast food harcamaz. Yöresel kebaplarını yer. UNESCO tarafından da koruma altına alınmış bir mutfak. Gaziantepli haftada en az iki gün yer. Soğan İslahiye’den olacak. Ege bölgesinin tatlı soğanı olmaz, acı soğan olacak. Tatlı soğanla et bir arada yer almaz. Nar ekşisi, pul biber, limonla terbiye yapılır, terletilir. Soğan o ahlakı emer. Nar ekşisi limon sıhhatli. Tere ve nane gibi yeşillikle yenilir. Bu mevsim haysiyetiyle yenilecek en hoş besindir. On birinci aydan nisan ayının sonuna kadar harcanır. Dışarıdan gelenler hayretle ‘Soğandan yemek olur mu?’ diyorlar. Yedikten sonra da bırakamıyorlar.”

Alıcılardan Mazlum Yıldırım ise kış aylarında, soğuk havalarda grip olmamak için soğan kebabı harcadığını belirterek, haftada en az bir kez yemeye çalıştığını kaydoldu.

Murat Özdemir de Adana’dan geldiğini, ilk kez soğan kebabı yediğini ve çok hoşlandığını dile getirdi.

Bir cevap yazın