Söğüt Ağacı Hakkında ve Söğüt Kabuğu Bereketleri

Söğüt Ağacı Hakkında

Söğüt ağacı reelinde ehemmiyetli bir şifa ambarıdır. Misalin sıklıkla yaşamımızın içinde olan aspirin, söğüt ağacının kabuğundan elde edilmiştir. Söğüt ağacının kabuk kısmında, salisilik asit maddesi bol ölçüde bulunmaktadır. Bu madde, aspirinin kimyevi maddesi olarak kullanılmaktadır.

Söğüt ağacında; salisilik asit maddesinin yanı sıra tanen ve madeni tuzlar bulunmaktadır. Bu ağacın yaprak ve gövde kısımlarından yararlanılması mevzusunda yan tesir görülmemektedir. Ancak fazla ölçüde kullanılırsa şahısta asaplara hasar verebilmektedir. Bu vaziyetin karşılaması ise gül suyu ile sağlanmaktadır.

Söğüt Ağacı Kabuğu
Söğüt ağacının kabuk kısmı çok uzun zamandır; Çin ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bir hayli ülkede, muhtelif hastalıkların rehabilitasyon edilmesi emelli kullanılmaktadır. Bu vaziyete Hipokrat zamanından başka bir deyişle M.Ö. 400’lü senelerden bakmak gerekirse; o günlerde romatizma rahatsızlıklarına ve yüksek ateş gidişatlarına karşı kullanılmıştır. Günümüzde ise söğüt ağacı kabuğu, bel sızısı rehabilitasyonu başta olmak üzere baş sızısı ve romatizma rahatsızlıklarının giderilmesi açısından takviyeci natürel mahsul olarak kullanılmaktadır. Bu ağacın kabuğu, sızıların rahatlatılması ve irinlerin eksiltilmesine takviyeci olmaktadır. Ayrıca takviyeci madde olarak kullanılabilen bu kabuk, aspirine mukayeseyle sızılarda daha yavaş tesirli olmasının yanı sıra tesiri aspirine mukayeseyle daha uzun olmaktadır.

Söğüt ağaçlarının her çeşidi aynı oranda salisilik asit kapsamaması nedeniyle, özellikle sızı ve ateş gidişatlarının rehabilitasyon edilmesinde; Avrupa’da yetişmekte olan Beyaz Söğüt cinsi ve Kuzey Amerika’da yetişmekte olan Crack ve Mor Söğütlerden elde edilmektedir.

Söğüt Ağacı Kabuğunun Bereketleri Nelerdir?
Baş Sızısında
Eğer baş sızısı meseleyi yaşıyorsanız bu vaziyeti gidermek ismine eczanelerden bir hayli markanın sunmuş olduğu ilacı temin ederek meselenizi giderebilirsiniz. Fakat bu ilaçları kullanırken yan tesirlerini de hesaba tabakayız gerekmektedir. Bu yan tesirlerin başında mide ve bağırsak meseleleri gelmektedir. Bu stil ilaçları kullanmak yerine söğüt ağacı kabuğundan faydalanarak natürel yollarla baş sızınızdan kurtulabilirsiniz.

Bel Sızısında
Söğüt kabuğunun fertler üzerindeki bir diğer ehemmiyetli verimi ise bel sızılarını geçirmesidir. Bu rahatsızlığı gidermede de söğüt kabuğundan faydalanabilirsiniz.

Eklem İltihaplanmasında
Eklem iltihaplanmaları neticesinde ortaya çıkan boyun ve sırt sızılarının giderilmesinde özel bir yeri bulunmaktadır. Bu mevzuda yapılan değişik çalışmalarda ise kalça ve diz bölgesi sızılarının rahatlatılmasında büyük zafer sağlanmıştır.

Yukarıda sayılmakta olan rahatsızlıkların dışında; ateş, grip, adet sızıları ve kesecik iltihaplanmaları gidişatlarında da fayda sağlamaktadır.

Söğüt Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır?
***Bu kabukta bulunan bir madde nedeniyle, 16 yaşından ufak olan çocukların kullanması uygun görülmemektedir.

Yetişkinlerde Kullanımı İse;

Kurutulmuş

Kurutulmuş halinden çay yapılarak yararlanılabilmektedir. Çayı hazırlamak için; 250 ml kadar suyun içine, 2 tatlı kaşığı kadar atılması ve kısık ateşte demlenmesi gerekmektedir. Çayınızı ateşten aldıktan sonra yarım saat vakitle dinlendirin sonrasında 3 – 4 fincanı geçmeyecek biçimde tüketebilirsiniz.

Toz veya Akışkan Olarak
Bu biçimde kullanımında 60 – 240 mg miktarlarında kapsülleri, standart salisin alımı olarak kullanılabilir. Daha yüksek doz kullanımı için salt hekime danışılmalıdır.

Bir cevap yazın