Sperm Rakamını Düşüren 6 Neden

Bebek sahibi olmayı isteyen çiftlerin karşılaşabileceği bir mesele olan sperm rakamında ve niteliğinde düşüklük günden güne çoğalmakta. Erkeklerin öğrenmeden neden olabileceği bu vaziyet bazı ihtiyatlarla engellenebilir.

Dar iç çamaşırı giymek

Baba olmak isteyenlerin dar iç çamaşırlarını bol ve rahat boxer şortlarla değiştirmesi öneri ediliyor. Bu önerinin altındaki neden ise dar iç çamaşırların testisleri bedene daha yakın tutarak onların beden ısısıyla ısınmasına neden olmasıdır bu da sperm rakamında eksilmeye neden olur.
Stanford Üniversitesi baba olmak isteyen 501 erkek üzerinde araştırma yaptı. Dar olmayan boxer şort giyen ve gece üryan yatan adayların sperm sayı ve niteliğinde çoğalış gözlendi.

Lap-top

Uzmanlar testislerin beden ısısı olan 35 derece ya da beden ısısından 2 derece düşük sıcaklıkta işlev gösterebileceğini söylüyor. Oysa lap-toplar 70 dereceye kadar ısınabiliyorlar ve laptopları kucaklarında çalışan erkeklerin testisleri fazla ısınıyor.

Sauna ve sıcak jakuziler

Günümüz saunaları 100 dereceye kadar ısınmaktadır. Dr.Sabanegh, saunaların yapısı sebebiyle testisleri etkilemediğini söyledi. Bununla beraber sıcak jakuzilerin testisleri kaplayan sıcak su ile testisleri negatif etkileyeceğini söyleyen Dr.Sabanegh baba olmak isteyenlerin sıcak jakuzileri kullanmaması gerektiğini söyledi.

Cep telefonları

Cep telefonlarını testislerden muhtemel olduğunca uzak yakalamak gerekiyor. Cep telefonlarının yaydığı ışınımın spermlere hasar verdiğini söyleyen Dr.Sabanegh, günde bir saat cep telefonuna maruz kalan testislerin içindeki spermlerin hasar gördüğünü söyledi.

Sigara

Sigara kullanan erkeklerin spremlerinde tütün izlerine tesadüfüldü. Brazilyadaki San Paolo Üniversitesindeki araştırmalara göre sigara kullanan erkeklerin spermleri yumurtayı döllerken mesele yaşıyor ayrıca spermin içindeki Deoksirübo Nükleik Asidi etkileyen tütün genetik bozukluklara neden oluyor.

Gereksiz ilaç kullanımı

Kemoterapide kullanılan ilaçlar sperm rakamında eksilmeye neden olur. Antibiyotikler ise sperm rakamında geçici bir eksilmeye neden olabiliyor.

Bir cevap yazın