Starbucks’ta 378 Bireyin Birbirine Kahve Ismarladığı Tuhaf Günün Öyküsü

Karşılıksız iyilik bulaşıcı mıdır? Bence evet! Nasıl mı? İşte bu suale yanıt olabilecek kalitede bir öykü. St.Petersburg’daki bir Starbucks şubesinde sabah 7’de bir bayan sıradaki adamın kahvesini ödemek istedi.

Bu bayan kendi buzlu kahvesini alıp ödemeyi yaptıktan hemen sonra artta bekleyen bir adamın da kahvesini ödemek istediğini söylüyor baristaya. Bu sayede hiç tanımadığı bir adama karamel macchiato ısmarlayan bayan hakikatinde farkında dahi olmadan bir iyilik zincirinin başlamasına neden oluyor.

Ödeme için kasaya gelen adama barista soruyor;

“Kahveniz bir evvelki alıcı tarafından ödendi. Siz de bu iyiliği devam ettirmek ister misiniz?”

Kahvesi ödenen adam da bunu devam ettirmek istediğini söyleyip hemen arttaki bireyin kahvesini ödüyor. O şahıs da ondan sonrakini, o da ondan sonrakini… Saat 13:30 sularında bütün 260 alıcı birbirinin kahvesini ödemiş durumdaydı.

Barista her gelen şahsa yukarıyadaki suali sormaya devam ediyor.

Hiç tanımadıkları insanlar tarafından kahvelerinin ısmarlamış olmasının günlerini hoşlaştırdığını söyleyen alıcılar aynı biçimde hiç tanımadıkları birine böyle bir incelik yapmanın kendilerine çok iyi geldiğini söylüyor.

Saat bütün 18:00’de Starbucks’a gelen ve sade filtre kahve isteyen bir alıcı bu zinciri bozuyor.

Starbucks çalışanı herkese yaptığı gibi aynı suali ona da yönelttiğinde “Yalnızca kendi kahvemi ödemek istiyorum, başkasının kahvesini ödemem” yanıtını alında o gün o Starbucks’a gelen 379. alıcı olan bu bayan tüm zinciri bozdu.

Her şeye karşın bir gün içinde 378 şahıs hem kendilerinin hem de birbirlerinin günlerini güzelleştirdiler.

Şimdi tekerrür soralım. İyilik bulaşıcı mıdır? Netlikle evet! ?

Bir cevap yazın