Stresi Eksiltmek İçin 7 Pratik Teklif

Stres günümüzde pek çok şahsın baş etmesi gereken bir mesele haline geldi. Yaşam stilimiz gün geçtikçe yoğunlaşıp strese neden oluyor. Ancak bunu önlemek için yapılabilecek pek çok şey var. Bu yazımızda sizlerle stresi eksiltmek için 7 pratik teklif paylaşacağız.

1. Derin soluk alın

Derin soluk almak hem stresi eksiltmeye takviyeci olur hem de beynin konsantre olabilmesi için gereken oksijeni almasını sağlar. Pek çok birey doğru biçimde derin soluk almayı öğrenmedikleri için hipervantilasyon başka bir deyişle karbondioksitin ciğerlerden dışarı kaçmasına neden olurlar.

Elinizi karnınızın üstüne yerleştirip olağan bir biçimde durun. Ardından derin soluk alıp karnınızın ve göğsünüzün nasıl şiştiğine bakın. Bunu her yaptığınızda, soluk almanın başka bir özelliği üzerine düşünün, ciğerlerinizin hava ile dolması, havanın kendisi, burun deliklerinizden geçişi… Soluğunuzu 3 saniye tutun ve ardından ağzınızdan verin. Günde üç kere, 5 kere bu biçimde derin soluk almak, stres seviyenizi ciddi biçimde düşürecektir.

Pek çok birey derin soluk almanın bize sunduğu avantajları göz arkasını ediyor. Bu, netlikle göz arkasını edilmemesi gereken bir stres eksiltme usulüdür. Ve en ehemmiyetlisi, bunu yaparken zekanıza günün stresinden başka düşünecek bir şeyler vermenizdir. Derin soluk almak netlikle sizi stresli düşüncelerinizden uzaklaştıracaktır.

2. Adalelerinizi gevşetin

Seçtiğiniz adaleleri usulca germek ve ardından özgür vazgeçmek netlikle çok ehemmiyetlidir. Bu sayede iki şey muvaffak olursunuz: hem zati stresten gerilmiş olan kaslarınıza gevşetirsiniz hem de kafanızı dağıtıp stresten başka bir şeye odaklanabilirsiniz.

Adalelerinizi esnetin. Bir adaleyi takribî 5-10 saniye kadar gerdikten sonra rahat vazgeçin. Bunu istediğiniz rastgele bir adale için yapabilirsiniz. İstediğiniz adaleleri seçebilirsiniz. Misalin, ayak ve bileklerinizle başlayıp ardından ellerinizi, kollarınızı ve omuzlarınızı gerip hafifletebilirsiniz. En son da boynunuz ve suratınıza odaklanabilirsiniz.

Sabahları veya öğleden sonraları, sırt üstü uzanın ve sağ bacağınızı vücudunuzun üstüne alın. Ardından diziniz yere dokunana kadar kalçanızı döndürün. Aynı şeyi öteki bacağınız ile de yineleyin. Şayet isterseniz dizlerinizi göğsünüze doğru sürükleyebilirsiniz…

3. Tabiatya çıkın

Oturduğunuz yerde stresinizin geçmesini ummak gidişatı yalnızca daha kötü hale getirecektir. İşin gizemi tabiata çıkmakta. Kendinizi, sizi tabiat ile bir araya getirecek bir etkinlik yaparken hayal edin. Bu size iyi olduğunuzu andırdıracaktır. Şayet isterseniz paklik yapmak, çamaşır yıkamak, çekmecelerinizi tertip etmek gibi sıradan günlük ev işleri yaparak da kafanızı dağıtabilirsiniz. Veya kitap okuyabilir, bir şeyler inceleyebilir, dostlarınızla görüşebilirsiniz. En kötüsü, üzerine odaklanabileceğiniz anti stres topu gibi bir şeyleri sıkabilirsiniz. Konutta tek başınıza oturmayın ve televizyon izlemeyin.

4. Düşüncelerinizi değiştirin

Düşünce farklılığı teknikleri senelerdir bahsedilen şeylerdir ancak işe yaramaları için onları nasıl uygulayacağınızı da öğrenmeniz zorunludur. Size stresli sezdiren olumsuz bir düşünceniz olduğunda kendinize “dur” diyin. Bu düşünceyi yazıp geliştirmeye ve seçenek açılardan bakmaya çalışın. Size kendinizi daha serinkanlı sezdiren, seçenek düşünceler tesirli olacaktır. Ayrıca büyük fotoğrafı daha rahat görmenizi de sağlayacaklardır.

Misalin, ehemmiyetli bir buluşmaya geç kaldığınız için işten atılacağınızdan mı kaygılanıyorsunuz? Bu düşünceyi anında durdurup yerine daha mantıklı bir seçenek yerleştirin. “Ben yalnızca insanım ve trafik her zaman evvelden hipotez edilemeyebilir. Benim kendime olan güvenim, muhteşem personel olmaktan gelmiyor.”

5. Yönlendirilmiş imgelemler kullanın

Gözlerinizi kapatın ve sizin için durgunluğu ve huzuru temsil eden bir yer hayal edin. Bu yer sizin eviniz, bir kumsal, orman, sevdiğiniz birinin yanı veya evcil hayvanınızın yanı dahi olabilir. Ardından bu tecrübenin içine karışıp ona dahil olduğunuzu hayal edin. Ne dinliyorsunuz? Ne görüyorsunuz? Ne kokusu alıyorsunuz? Net olun ve kendinizi daha serinkanlı ve rahat sezene kadar bu imge üzerine odaklanın. Bunu günde iki defa yapmayı deneyin.

6. Evhamlarınızı kabul edin

Stresli olduğunuzu kabul etkeniz, stresin sizin üzerinizdeki eforunu eksiltmek için ilk yapmanız gereken şeydir. Korkmuş olduğunuzu kabul edin ve usunuzdaki olumsuz düşünceler ile yüzleşin. Riskli veya rahatsız edici bir hissiyat mı? Stres çoğunlukla, gelecekte olacak şeyler veya olmamasından korktuğumuz şeyler için kaygı etmekten kaynaklanır. Yalnızca siz gerildiğiniz ve stresli olduğunuz için saklı bir risk olduğunu var saymayın. Düşüncelerinizi dağıtıp bu biçimde sezmenize neden olan şey stres. 

7. Egzersiz yapın

Herkes egzersiz yapmanın endorfin salgılattığını öğrenir. Endorfin zekanızın kendini daha iyi sezme kapasitesini çoğaldırır. Egzersiz yapmak illa her gün saatlerinizi spor salonunda geçirmeniz anlamına gelmiyor. Elinizden geldiğince etkin olmanız başka bir deyişle günde bir veya iki kere takribî 15-30 dakika yürüyüş yapmanız da egzersiz sayılır.

Bisiklete binmek, kısa ama tempolu yürüyüş gibi kardiyo çalışmaları, tenis veya golf oynamak da egzersiz yapmak sayılır. Bir yoga veya Pilates kursuna da katılabilirsiniz. Ne kadar etkin olursanız kendinizi o kadar iyi sezersiniz. Şayet televizyon izleme bağımlılığınız varsa, duygusal vaziyetinizi ve ruh halinizi yükseltip stresi eksiltmek sizin için daha güç olacaktır.

Bir cevap yazın