Stresin bedeniniz üzerinde hiç öğrenmediğiniz tesirleri

Bazen kendimizi daralmış sezeriz. Ancak bu gidişat sizi kesintisiz rahatsız ediyorsa sıhhatinizi ciddiye almanın zamanı gelmiş demektir. Belki de bu gidişat yalnızca stresle ilgilidir. Bedeninizin stresten etkilendiğini gösteren en yaygın semptomlardan birkaçını seçtik sizin için paylaşıyoruz.

Yaşadığımız bazı vaziyetlerin yalnızca stresten kaynaklı olduğunu öğrenseydiniz yeniden de stres yapmaya devam eder miydiniz?

İşte stresin bedenimize tesirleri…

Cilt hastalıkları

Sedef hastalığı, sivilce ve değişik cilt hastalıklarının sebebi stres olabilir. Bilim insanlarının talebeler üzerinde yaptığı araştırmaya göre, psikolojik stres ile cilt problemleri arasında doğrudan irtibat olduğunu saptandı.

Kilo kontrolü

Diyetler veya fiziksel egzersizlerle kilolarınızı bir cinsli dengeleyemeyebilirsiniz. Ortaya çıkan stresli vaziyetler sıklıkla kortizon hormonu yapımını sağlar. Yağ ve karbonhidrat metabolizmasını stabilize eder ve kandaki lüzumlu şeker seviyelerini takviyeler. Bir insanda hormon fazla ölçüyü varsa, şahıs daha fazla yemek yer ve beden daha az kalori harcar. Bu vaziyet de sizin kilo almanızı sağlar.

Bazen stres ve endişe insanlara kilo verdirir. Bunun neticesinde kandaki adrenalin seviyeleri çoğalır. Adrenalin metabolizmayı süratlendirir, ancak yağların atılımını yavaşlar.

Sık geçirilen soğuk algınlığı

Daha evvel de söylediğimiz gibi stres, irini baskılayabilen kortizon imaline neden olur. Bununla beraber, şahıs kronik stres yaşıyorsa, bağışıklık sistemine karşı daha alıngan hale kazanç ve bu da daha ciddi bir enfeksiyona neden olur.

Zayıflamış bağışıklık sistemi olan bir beden için soğuk hava tetikleyicidir. Sık sık hasta oluyorsanız stresi yaşamınızdan çıkarmak için çabalayın.

Gastrointestinal bozukluklar

Stresin gastrointestinal sistem üzerinde negatif tesiri bilimsel olarak ispatlandı. Bazı vaziyetlerde alınan abdominal distansiyon ve mide sızısı ilaçları destekçi olmaz. Bu gidişatta bir psikolog destekçi olacaktır.

Odaklanma güçlükleri

Uzun zamandır stres altındaki insanlar bir şeye odaklanmakta zorlanırlar. Her zamankinden daha az odaklandığınızı fark ederseniz, belki azıcık yavaşlamanın ve dinlenmenin zamanı gelmiştir.

Saç dökülmesi

Bilim adamları, stresin sizi kısmen veya tamamen kel yapabileceği neticesine vardılar. Saçlarınızın daha öncekisinden daha az olduğunu fark ettiyseniz ve vitaminler pozitif bir tesir göstermiyorsa, saçlarınızın dökülmesi strese bağlı olabilir. Hoş saçlarınızı gözetmek istiyorsanız öfkelenmeyi bırakın.

Baş sızısı

Baş sızısı bir hayli sebebe bağlı olabilir. Osteokondroz, uyku sırasında yanlış pozisyon, düşük veya yüksek tansiyon, sinüzit, hamilelik gibi bir hayli neden baş sızısı yapabilir. Ancak bazen baş sızısı, işinizde veya evde geçirdiğiniz duygusal stres suratından da ortaya çıkar.
Hap almak destekçi olabilir. Ancak stresli gidişatları hayatınızdan çıkartamıyorsanız baş sızısı tekerrür tekerrür size dönecektir.

Düşük libido

Duygusal açıdan boşlanmış, strese maruz kalmış bir bireyin libido seviyesi oldukça düşüktür. Uzmanlara göre, eşinizle uzun zamandır seks yapmadıysanız ve neden gerçekten stres ise bu gidişat daha da kötüleşecektir. Yapılması gereken en iyi şey belki de beraber tatile gitmektir.

Uyku sorunları

Stres uyku ile alakalı ciddi meselelerin sebebi olabilir. Uzun vakit stres altındaysanız uykusuzluğunuz olabilir. Zira bir şahıs iyi bir uyku olmadan klasik bir biçimde çalışamaz ve yaşamdan zevk alamaz. Belki bir hekime görünmenin zamanı gelmiştir. Uyku meselelerinizin nedenini bulmanız ve olabildiğince seri ortadan kaldırmanız çok önemlidir.

Kardiyovasküler hastalıklar

Kalbimiz yaşamımız süresince iyi ve kötü günlerde yanımızda. Stres kalp üzerinde kötü bir tesire sahiptir. Bilim adamları, kronik stresin kardiyovasküler hastalıkların en sık sebeplerinden biri olduğunu ispatladı. Güç çalışma, çalışma isteğinin olmaması, fukaralık içinde yaşamak ve ailedeki meseleler vaziyeti daha da kötüleştirebilir.

Bir cevap yazın