Stresle Başa Çıkmak İçin Altın Nasihatler

Yapılan araştırmalara göre çiçek kokusu beden gerginliğinin atılmasına takviyeci oluyor. Özellikle lavanta, lila ve hanımeli mutluluk hormonlarını uyarıyor

Stres pek çok hastalığın sebepleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle yoğun bir iş temposuna sahipseniz muhtelif hastalıklar açısından tehlike altında olabilirsiniz. Uzun ve sıhhatli bir hayat için, sıhhatli beslenmek ve olası olduğunca stresten uzak durmak gerekiyor. Son senelerde yapılan araştırmalara göre stresten uzak yaşayan insanlar daha geç ihtiyarlıyor. Stresle gayret etmeden evvel bedenin verdiği işaretleri dikkate almak gerekiyor. Şayet alttaki meseleleri yaşıyorsanız, tehlike altında olabilirsiniz:

Sabah uyanma güçlüğü
Sabahları uyanırken zorlanıyorsanız, enerji seviyenizi artırmayı sağlayan adrenalinhormonunuz fazla stres sebebiyle noksan olabilir. Ayrıca yeteri kadar uyuyor fakat uykunuzu alamıyorsanız yeniden adrenalin hormonunuza bakmakta fayda var.

Tuza yönelme
Kronik stres elektrolit balanssızlıklarına yol açabilir, bu da bazı bireylerin tuz istemesineneden olur. Gün içerisinde canınız çok fazla tuz istiyor veya tuzlu abur cuburlara çok sık yöneliyorsanız, bedeniniz stres alarmı veriyor olabilir.

Devamlı soğuk algınlığı
Stres; hormonları etkileyebildiği gibi bağışıklık sistemini de etkileyebilen ve korunmasız hale getiren bir faktördür. Fazla stresli iş yaşamı, yoğun koşuşturma temposu, devamlı gerginlik; bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilmektedir. Bu gidişat devamlı soğuk algınlığı ve sık sık hasta olmaya davet çıkarır.

Baş dönmesi
Ayağa kalktığınızda aniden başınızın dönmesi pek çok sebepten kaynaklı olabilir. Bunedenlerin en öğrenilenleri kan şekeri veya tansiyonun düşmesidir. Baş dönmesinin bir diğernedeni fazla stres olabilir. Yapılan araştırmalar, stresin baş dönmesine neden olabildiğini gösteriyor. Stresinizi tanıdıktan sonra onu yenmek için adım atın…

SUALİN KAYNAĞINA İNİN
Birçok gidişatta olduğu gibi stresle çabada da ilk adım, sualin kaynağına inmekte saklıdır. Neden olduğunu öğrenmek, nasıl baş edeceğiniz hakkında en doğru bilgiye eriştirir. Mesela çocuğunuzu öfkelendiniz ve haykırmaya başladınız.
O anda neden hiddetlendiğinizi sorsak, muhtemelen çocuğunuzun az evvel yaptığı o ufacık yanılgıdan bahsedersiniz. Oysa kendinizi azıcık olsun denetleyecek zamanı ayırırsanız, çocuğunuza haykırmanıza neden olan hiddetin birikimden ibaret olduğunu fark edebilirsiniz. Sizi strese sokan, öfkelenmenize neden olan başlıca vakaların bir listesini yapın ve uzayıp giden bu listenin her bir maddesini değiştirmek için neler yapabileceğinizi bir düşünün. Minicik değişlerle bir hayli şeyi değiştirebilirsiniz.

Affetmek kalbi koruyor
Kendinizi stres altında sezdiğinizde, serinkanlılaştığınızı sezene kadar derin soluklar alın. Hiddetlenmiş olmanız sizi haklı yapmaz. Böyle anlarda kendinize ayırdığınız birkaç saniyeyi, empati kurarak geçirin. Son senelerde yapılan araştırmalar, bağışlamanın kalp sıhhatini gözettiğini gösterdi.
Yani bağışlayarak, hem stresten uzaklaşabilir, hem de kalbinizi koruyabilirsiniz.

Tarçınlı bir şeyler yudumlayın
Cleveland Clinic’te yapılan araştırmalara göre tarçın, kan şekerine tertip ediyor verahatlatıyor. Yeniden aynı araştırma tarçının; kalp hastalıklarını önlemede, kan şekeri LDL kötü kolesterol ve trigliserid seviyelerini tertip etmede son derece tesirli bir silah olduğunu gösterdi. Tarçını çubuk olarak demliğinize katabilir ya da toz olaraktatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Düşünce eforuna kulak verin
Hayata pozitif bakmak stresle başa çıkmanın en ehemmiyetli yollarından biri sayılıyor. Olumsuz düşünce birliktesi negatif değişik düşünceleri getirebileceğinden, külfetli vaka veya gidişatlardan kazanım çıkarmak stresin sıhhatiniz üzerindeki negatif etkilerine size gözetebilir. Küçük bir tatile gereksinim dinliyor ve çıkamıyorsanız yeniden düşünce eforunuzu devreye sokabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, düşünce gücüyle tatile çıkmanın insanı hafiflettiği doğrultusunda. Tek yapmanız gereken, gözlerinizi kapamanız ve kendinizi deniz kenarında güneşlenirken düşünmeniz.

Yürüyüş yapın
Sokağa çıkın, sizin kendinize tasa ettiğiniz onca şeyin reelinde ne kadar çözülebilir ve ufak olduğunu, onlardan uzaklaştığınızda fark edebilirsiniz.
Haftada üç gün -yapabiliyorsanız daha fazla, en yakın yürüyüş alanına gidin ve hem ruhunuza, hem de vücudunuza zaman ayırın.

10’a kadar sayın
Stresle karşı karşıya iseniz gözlerinizi kapatın ve 10’a kadar sayın. Bu zaman zarfındazihninizin ne kadar duru olduğunu, bedeninizin rahatlığını ve mutlu olduğunuzudüşünün. Gevşemenin etkisini sezeceksiniz. Bir müddet de olsa bulunduğunuz etraftan uzaklaşmak ve pak hava almak sizi canlandıracak, stresi geride vazgeçmenize takviyeci olacaktır.

Ağlamaktan çekinmeyin
Ağlamak, durgunlaşmanın en basit yoludur. Gözyaşlarınızı yakalamaktan bırakın ve çekinmeden ağlayın. Ağladığınızda salgılanan hormonlar, siz farkında olmasanız da serinkanlılaşmanıza takviyeci olur. Ağlamak kadar gülmek de ehemmiyetli. Tasa etmeyin, gülün ve geçin.

Egzersiz yaparak rahatlayın
Sinirlendiğiniz ya da stres altında sezdiğiniz anlara dikkat edin. Eş zamanlı olarak tüm bedeninizin gerildiğini ve sanki kasıldığınızı sezersiniz. Adalelerinizin devamlı gergin olması, bir zaman sonra adale ve iskelet yapınızda ciddi zararlar vazgeçebilir. Son senelerde rakamsız esneme esaslı egzersiz seçeneği ortaya çıktı.
Bunlardan size en uygun olanını seçin ve gün boyu yorduğunuz vücudunuza hak ettiği alakayı gösterin. Böylece kendinize de müddet ayırarak mutlu hissedeceksiniz. Bu egzersizleri ev dışındaki merkezlerde yapacak olursanız, ev ve iş arasında gidip gelen rutinden kurtularak sosyalleşmiş de olacaksınız.
Saydığım tüm bu tesirler, stresle çabada sanki bir rehabilitasyon rehberi gibi işlev görür.

GERGİNLİĞİ ATIYOR
Stresle baş etmek için en ideal mevsimdesiniz. Zira yapılan araştırmalara göre çiçek kokuları zekâsal gevşeme sağlıyor, beden gerginliğinin atılmasına takviyeci oluyor. Her renkten ve çeşitten binlerce çiçeğin açtığı bahar aylarından maksimum derecede yararlanabilirsiniz. Aynı araştırmaya göre özellikle lavanta, lila, hanımeli, sedir gibi kokular sayesinde, beyin kimyası değişiyor ve mutluluk hormonları uyarılıyor. Natürel nebat aromalı beden yağları da eş biçimde hafiflemeye katkı sağlayabiliyor. Teklifim taze çiçek koklanmasından yana.

Haberin Devamı: http://www.sabah.com.tr/yazarlar/halit-yerebakan/2017/05/05/stresle-basa-cikmak-icin-cicek-koklayin

Bir cevap yazın