Şu An Altın Bedelinde. Bedendeki zehri de yok ediyor

Bedendeki zehri söküp atıyor…Mevsimsel hastalıklara karşı bedene efor veren tahin, pekmez ile karıştırılıp yenildiğinde yalnızca kan yapmakla kalmıyor, bedendeki zehri de yok ediyor..

Tahin nasıl yapılır?

Tahin susamın ezilerek ve muhtelif operasyonlardan geçirilerek yağ gibi akıcı bir kıvama gelmiş biçimidir. Tahinin Bereketleri; E, C ve B vitaminleri bakımından çok zengindir. Hücre yapısının bozulmasını önler. İdrar sökücü tesiri vardır.Yaraların iyileşmesini çabuklaştırır.

Kansere karşı gözetir.

Damar sertliği ve damar tıkanıklığını önler.Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Cildi güzelleştirir.

Göz sıhhati için hayati ehemmiyet taşır.

Vücudu Zehirli Maddelerden Arındırır..

Vücutta biriken ağır metaller, zehirli bileşikler, ışınım ve kullanılan ilaçların oluşturduğu zehirli maddelere karşı faal biçimde koruma sağlar.

Çağın Hastalığı Alzheimer’a Karşı Bol Bol Tahin Harcayın…

Yaşlılıkta oluşabilecek hafıza kayıplarının başka bir deyişle çağın hastalığı

Alzheimer’a karşı pozitif tesiri kanıtlanmıştır.

Tahinin içeriğinde bol ölçüde bulunan E vitamini sayesinde çok eforlu bir antioksidan kaynağı olarak gösterilir. Tahin bedene enerji verir. 2 çorba kaşığı tahinde vasati yarım kilo biftek teki kadar protein bulunur.Kendine has özel ve hoş bir kokusu olan tahin, su ile temas etmedikçe uzun müddet bozulmadan muhafaza edilir.

Safra taşlarının düşürülmesinde, soluk darlığı ve bronşite yararlı olduğu bilinmektedir.Tahinin anne sütünü arıtıcı özelliği vardır.Çocuklardaki zekâ ve beyin gelişimini pozitif istikamette etkiler.Kemik gelişimine karşı faydalıdır..

TAHİN PEKMEZ KARIŞIMI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR..

Pek çoğumuza tek başına tadı hoş gelmese de, pekmezle karıştırılarak harcandığında hem daha lezzetli hem de daha yararlı bir hal alır. Pekmez tahin karışımı şahsa yalnızca enerji vermekle kalmaz, ehemmiyetli derecede kan yapar, soğuk kış günlerinde üşümeyi önler, vücudu sıcak meblağ. Olasıysa her gün kahvaltımızda kendimiz için ve çocuklarımız için tahin pekmez karışımını noksan etmeyelim..

Bir cevap yazın