Su İçemeyenlere Teklifler

Mevsim sıradanlarının üzerinde izleyen hava sıcaklıkları sebebiyle su tüketimini çoğaldırmak gerekiyor. Diyetisyen Canan Aksoy, çok fazla su içemeyenler için ise, suyu daha lezzetli hale getirecek birbirinden nefis ve sıhhatli tasvirler paylaştı.

Termometrelerin rekor sıcaklık seviyelerine eriştiği bugünlerde serinlemenin en basit ve neşeli yolu sudan ve buz gibi meşrubatlardan geçiyor ancak bu meşrubatların hepsi sandığımız kadar ‘suçsuz’ değil. Özellikle içerisinde şeker veya tatlandırıcı bulunan meşrubatlar, bedenimizin su lüzumunu gidermedikleri gibi, bütün aksine artırıyor ve yüksek kalorileriyle kilo almamıza neden oluyor. Diyetisyen Canan Aksoy’un, evde basitçe hazırlanabilecek tasvirleri ise, şu biçimde:

Serinletici ara öğün: Antioksidanlı ayran

Antioksidanlı ayran, sıhhatli, serinletici ve tok yakalayan bir ara öğün. Birkaç parçaya ufaladığınız salatalığı ve bir tutam naneyi yoğurtla birlikte blender’dan geçirin. İki bardak su ilave edip karıştırın.

Bağışıklığınızı kuvvetlendirin: Elmalı nebat çayı

Gün içerisinde basitçe hazırlayabileceğiniz bu nebat çayıyla bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Ihlamur, ekinezya, karabiber, karanfil ve tarçını demleyin. İçine dörde ufaladığınız bir elmayı ve kabuğu atanmış limonu ilave edin. Kaynama noktasına gelene kadar karışımı ısıtın. Sıcak olarak harcayabileceğiniz bu çayı, sıcak yaz günlerinde soğuttuktan sonra buz ilave ederek içebilirsiniz.

Hücrelerinizi gençleştirin: Böğürtlen ve üzümlü smoothie

Yaz yarıyılında basitlikle bulabileceğiniz meyve ve sebzeler ile lezzetli bir meşrubatın sevincini çıkarırken, hücrelerinizin gençleşmesine dayanakçı olabilirsiniz. Bir avuç böğürtlen, bir avuç kırmızı üzüm, taze zencefil ve bir tutam taze naneyi blender’dan geçirdikten sonra bir bardak badem sütü ile karıştırın.

Strese karşı bire bir: Pancarlı smoothie

Yaz sıcaklarından sıkıldığınızda azıcık hafiflemek için tadı ve görüntüsüyle mutluluk veren bu smoothie’den faydalanabilirsiniz. Bir minik boy haşlanmış pancar, bir minik boy muz ve bir avuç karadutu blender’dan geçirin, ardından bir bardak suyla karıştırın.

Spordan evvel: Çilekli ve limonlu smoothie

Yaz mevsimi geldi diye spordan bırakmayın ancak evvelinde enerji veren natürel ve sıhhatli bir meşrubat harcamayı da unutmayın. Beş adet çilek ve bir yemek kaşığı yulaf ezmesini blender’dan geçirin. Yarım bardak su, yarım bardak badem sütü ve çeyrek bardak limon suyu ile karıştırın.

Suyun yeri başka

Yaza özel tasvirler veren Diyetisyen Canan Aksoy, her ne kadar sıhhatli olsalar da, bu meşrubatların suyun yerine geçmeyeceği mevzusunda uyardı. Aksoy, özellikle sıcak havalarda susamayı veya terlemeyi beklemeden vasati iki litre su içilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Milliyet

“Su İçemeyenlere Teklifler” için bir yorum

Bir cevap yazın