SU İÇMEK NASIL ZAYIFLATIR?

Su içerek zayıflama sorununu 5 adımda açıklıyoruz.

Söz mevzusu zayıflama olduğunda, suyun ehemmiyeti çok da anlaşılmamış gibi görünüyor.

NYU Langone Medical Center’daki Kilo Yönetimi Programı’ndan Uzman Diyetisten Leah Kaufman’a göre, “Aldığın kalori/yaktığın kalori” sorunu hala geçerli; fakat bu denge üzerinde, ne kadar su içtiğin de büyük bir role sahip. Kendisine müracaat etenlerden, günde ne kadar su içildiğini hakimiyet eden telefon uygulamaları indirmelerini öğütleyen Kaufman, bu sayede insanların gün içerisinde kesintisiz olarak su içmeleri sağlamayı kastediyor. “Yeterli ölçüde su içmek, basitlikle unutulabilir bir şey; fakat bu, galibiyetli zayıflama mevzusunda oldukça kritik bir mesele.” diyor.

O halde, su içmek ile kilo vermek arasındaki ilişkiyi daha yakından ele alalım ve su içmenin zayıflama sorununda ne gibi tesirler yarattığını tek tek ortaya koyalım.

1- İdmanlarına efor katar

Susuz kaldıysan, hem idmanların hem de idmanlarının neticeleri başka bir deyişle kilo vermen negatif etkilenir. Fakat şöyle bir hakikat var: Beden su kütlenin %2’sini kaybetmediğin sürece kendini susuz sezmiyorsun. The American Journal of Clinical Nutrition‘daki bir araştırmaya göre ise bu oran, bütün de egzersiz performansının da düşüşe geçtiği noktayı belirtiyor.

American Council on Exercise, faal bayanlar için günde 2.7 litre su içilmesi gerektiğini önerirken, Kaufman, idmandan evvel yarım litre  ve idman sırasında her 30 dakikada bir 250 ml su içmen gerektiğini söylüyor. Bu ölçü, günde 8 kadehten de aşırısı ediyor!

Yeteri ölçüde su içtiğinden emin olabilmek için, idmanlardan evvel ve sonra tartılmayı sınayabilirsin. Ama tartıya çıkmadan evvel lavabonun yolunu yakaladığından emin olmalısın. Şayet idman sonrası ağırlığın, idman evveli ağırlığından %2 ya da daha fazla eksilmiş ise, yeteri ölçüde su içmiyorsun demektir. Bu gidişatta ise daha fazla su içmen gerektiğini bilmelisin.

2- Metabolizmanı hızlandırır

Su içmek, idmanların haricinde de kalori yakımını artırıyor. Bir şeyle yediğin ya da içtiğin her sefer, bedenin, içine girenleri yakabilmek için başka bir deyişle kalori yakabilmek için çalışmaya başlıyor. “Beslenme ile uyarılmış termojenez” olarak adlandırılan bu süreç, kalori barındıran her şey için nasıl işliyorsa, su için de öyle işliyor.

Sağlıklı erkekler ve bayanlar üzerinde yapılan ve The Journal of Endocrinology & Metabolism‘de yayımlanan bir çalışma, yarım su içmenin, katılımcıların metabolizma süratini geçici olarak %30 yükselttiğini belirtiyor. Analistlerin vardığı netice ise, günlük içilen suyun 1.5 litre artırılması ile günlük kalori yakımının 200 kalori artırılabileceği yönünde.

3- Açlığını hakimiyet etkeni sağlar

“Su içmek, tok kalmanı sağlar” sözünü daha evvel duymuşsundur. Ama suyun bu pozitif tesirleri, yalnızca mideni doldurmaya yaramaktan çok daha öte. Reelinde bakarsan, aç olduğumuzu varsaydığımız çoğu zaman reelinde yalnızca susamışızdır. Misalin, açlık ile ilgili olan çoğu his, misalin guruldayan boş bir mide, düşük enerji seviyesi ya da denge kaybı hissi, aynı zamanda susuz kaldığın zamanlarda da alana gelebiliyor.

Aç olduğunu sezdiğin zamanlarda azıcık su içmek, asılda ne kadar aç olduğun mevzusunu aydınlatabilmene destekçi olacaktır. 2015 senesinde Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, öğünlerinden 30 dakika evvel yarım litre su içen erişkin obezlerin sofradan daha az kalori alarak kalktıkları ve yemekten evvel su içmeyenlere oranla daha fazla kilo verdikleri tanımlandı. Bunun sebebi tek sebebi ise, sofraya oturduklarında midelerini daha dolu hissetmeleriydi.

4- Enerji verir

Enerji ve zayıflama mevzusu birbirlerine oldukça eş kalitelerde. Enerji seviyen yüksek olduğunda, idmanların daha bereketli geçer, daha az aç sezersin ve koltuktan kalkıp harekete geçebilmen çok daha basit olur. İnsan bedeninin takribî olarak %70’ini oluşturan su ise burada devreye giriyor. Su, hücrelerinin çalışmasını, adalelerinin yiyecek ve oksijenle beslenmesini ve beyninin zayıflama sorununa odaklı kalmasını sağlıyor.

5- Değişik şeyleri içmeni engeller

Su, başlı başına şahane bir şey. Özellikle de kola ya da şekerli kahveler ile karşılaştırdığında bu farkı çok net görebilirsin. 2015’te, BMC Public Health’in 1,100 erişkin üzerinde yürüttüğü bir çalışmasında gösterildiği gibi, her 100 ml’lik su tüketimi, kalorili meşrubat tüketiminde 20 ml’lik bir eksilmeye yol açıyor.

Bir cevap yazın