Su usulüyle çayın kalitesini kavrayabilirsiniz!

Aldığınız çaylar bir cinsli lezzetli gelmiyorsa ya da çay alırken niteliğinden emin olamıyorsanız size vereceğimiz tekliflere belli göz atmalısınız.

Çayı ülke olarak beğendiğimiz artık bir reel. Her gittiğimiz yerde günün her yarıyılında çay içen bir cemiyetiz. Peki, çayı bu kadar çok harcarken niteliğinden de emin olmamız gerekir öyle değil mi? Ancak çayın niteliğini kavramak azıcık da deneyim isteyen bir iştir.

Size vereceğimiz ufak püf noktalar ile çayın kalitesini kavrayabilir daha lezzetli çaylar tüketebilirsiniz.

Kokusu

Çayın niteliğini kavramanın en ehemmiyetli adımlarından biri kokusudur. Kutuyu alır almaz çayı koklamanız gerekir. Kokusu hafifse ve rahatsız etmiyorsa doğru tercih yapmışsınızdır demektir.

Ancak sert ve apaçık bir çay kokusu alıyorsanız netlikle kuşku dinlemelisiniz. Çay niteliksiz ya da içerisine koku vermesi için esansiyel yabancı mahsuller karıştırılmış olabilir.

Çay yapraklarının boyu

Çayın niteliğini kavramanın bir değişik yolu da çay tanelerinin ebatlarıdır. Çayı aldığınızda yaprakların ebatlarına bakmayı ilgisizlik etmeyin.

Çay yapraklarının boyu benzerse koyu renkteyse nitelikli çay almışsınız demektir. Ayrıca çayın nitelikli olduğunu kavramak için içerisinde ip yada toz parçalarının olmadığına dikkat etmelisiniz.

Çay yapraklarının şekli

Çayın niteliği yaprağın kıvrımından da belirli olur. çay yapraklarının biçiminin düz olmaması gerekir. Zira en nitelikli çay yaprakları, bükük, kıvrımlı ve parlaktır.

Beyaz bir peçeteye döktüğünüz yaprakların rengi koyu ebatları aynı ve kıvrımlı aynı zamanda da renklerinin koyu olması gerekir.

Su yöntemi

Çayın niteliğini kavramak için su usulümüzü sınayabilirsiniz. Suya attığınız bir tutam çay size çayınızın niteliği hakkında ehemmiyetli bilgiler verecektir.

Çayınızı suya attığınızda süratli bir biçimde su sararır ve renk değiştirirse çayınız boya kapsıyordur ve niteliksizdir. Ancak su yavaş yavaş renk değiştiriyorsa ve sarı renge yavaş bir biçimde dönüyorsa çayınız nitelikli ve boyasızdır. Gönül rahatlığını harcayabilirsiniz.

Bir cevap yazın