Aralıksız Kalça Sızısının Mümkün 6 Nedeni

Aralıksız yinelenen kalça sızısından mı muzdaripsiniz? Tekrarlanan kalça sızısı, tıbbi müdahaleye gereksinim dinleyen daha ciddi vaziyetlere bağlı olma olasılığına sahip olmasına karşın, buna makûs duruş veya fazla gerilme de neden oluyor olabilir. Mümkün 6 mümkün nedeni öğrenin.

Tekrarlanan kalça sızısı, tıbbi müdahaleye gereksinim dinleyen daha ciddi vaziyetlere bağlı olma olasılığına sahip olmasına karşın, buna makûs duruş veya fazla gerilme de neden oluyor olabilir.

İster inanın ister inanmayın, kalça sızısı, özellikle de son 60 senede, hekime gitmenin en yaygın sebeplerinden biridir.

Kalça sızısı, hayatın her düzeyindeki insanları etkiliyor olmasına karşın, tekerrür eden kalça sızısını genelde erişkinler çekmektedir.

Bu rahatsızlık, kalçayı çevreleyen eklemlerde yoğun bir sızı var gibi sezdirmektedir. Buna ek olarak, neredeyse her zaman, hareketi güçleştirici bir ağırlık hissi vardır.

Bazen semptomlar karın ve bel altına kadar uzanır. Bu, yevmiye işleri bitirmeyi ihtimalsiz bir hale getirebilir.

Enflamatuvar hastalıklar, travmalar ve eklem ufalanması, kalça sızısının ortaya çıkması ile ilişkili esas faktörlerdir.

Ancak, bir hayli şahıs tetikleyicileri ve sebepleri kavramadığından, en yaygın olanlardan kimilerine göz atmak istiyoruz.

1. Makûs duruş

Makûs duruş, yürüyüş ve oturuş, hem majör hem de minör kalça sızısının en yaygın sebeplerinden biridir.

Bu sızı, bir pozisyonda uzun müddet kalmanın bir neticeyidir. Bu, varsayım edebileceğiniz gibi, adaleleri ve eklemleri etkiler.

Bazı sandalyelerin biçimi, yüksek topuklu pabuçlar veya bazı fiziksel etkinlik çeşitleri de eforlu tesirlere neden olabilir.

2. Kalça bursiti

Bursit, kemikleri, adaleleri ve tendonları destekleyen ufak akışkan dolu keselerin şişmesini kapsayan enflamatuvar bir gidişattır. Bursa; diz, omuzlar ve kalçalar gibi büyük eklemler çevresinde yer alan ufak keselerdir.

Bursa keseleri, eklem hareketi sırasında sürtünmeyi eksiltmekle misyonludur. Aralıksız olarak travmaya maruz kaldıklarından, kalça sızısının yinelenmesinde rol oynamaktadırlar.

3. Osteoartrit

Osteoartrit, kemiklerin ve eklemlerin enflamasyonunu kapsayan bir gidişattır. Sürtünmeden korunan kıkırdağın kademeli olarak bozulmasının bir neticeyidir.

Bu gidişat bedenin rastgele bir yerinde oluşabilir. Fakat, sıklıkla elleri, dizleri ve kalçaları etkilemektedir.

Semptomlar çoğalan bir derece ile belirir. Muhtelif ilaçlarla hakimiyet edilebilmelerine karşın, kesin bir rehabilitasyonu yoktur.

Osteoartrit kalçayı etkilediğinde, ön eklemlerde ve kasıkta reelleşir. Bu, şiddette değişen enflamasyona ve sızıya neden olur.

4. Kalça çatlakları

Kalça çatlakları anında tıbbi müdahale gerektiren acil bir gidişattır. Bunun sebebi, hareketliliği kalıcı olarak etkileyebilmesi ve fazla vaziyetlerde ömür boyu sizi tehdit eden karmaşıklıklara neden olmasıdır.

Kalça kırık ve çatlak olasılığı ihtiyarladıkça çoğalmaktadır. Bunun sebebi, bedenin yiyecek maddelerini emme eforluğu sebebiyle iskelet sisteminin giderek yoğunluğu kaybetmesidir.

Böyle olsa da, daha erken bir yaşta da başınıza gelebilir. Bu gidişat, kronik bir vaziyetin büyümesi veya bir ekip travmalar sebebiyle olabilir.

5. Tendinit

Tendinit adaleleri kemiğe bağlayan tendonların enflamasyonunu içermektedir.

Bu bedenin rastgele bir tendonunda olabilir. Fakat en çok dirseklerde, dizlerde ve kalçalarda görülür.

Sporcular genellikle en fazla etkilenenlerdir ve aynı zamanda yüksek seviyede fiziksel egzersiz yapanlardır. Fakat, aynı zamanda bir travmaya veya hastalığa karşı bir cevap olabilir.

Kalça bölgesinde tendinit olduğunda, bu, ilyak adalesinin tendiniti olarak öğrenilir. Bu cins bir tendinit, bazen rahatsız edici ve ani bir patlama hissine ve bazı hareketler sırasında sızıya neden olur.

6. Siyatik

Siyatik, siyatik asabındaki rahatsızlıktan veya enflamasyondan kaynaklanır.

Bu, bedendeki en büyük asaptır. Bu asap hasar gördüğünde, sırtın alt kısmından, belden kalçaya ve bacağın arda kadar sızıya neden olur.

Siyatik, reelinde tıbbi vaziyetlerin semptomu olma meylinde olduğu için, bir hastalık olarak kabul edilmez. Bel fıtığı, spinal stenoz ve dejeneratif disk hastalığı bunlardan bazılarıdır.

Siyatik, kalça sızısı ile beraber, ayaklarda ve bacaklarda karıncalanmaya neden olur.

Ancak dinlenme, sızı kesici ve bazı germe egzersizleri iyileşmeyi hızlandırabilir.

Genel olarak, tekrarlanan kalça sızısının sebebi olaya göre değişir. Her zaman ciddi bir mesele olduğu anlamına gelmemektedir.

Özellikle sızı tekerrür ediyorsa, tıbbi müdahale ve fizik rehabilitasyona müracaat etmek çok ehemmiyetlidir.

Bir cevap yazın