Kesintisiz İleti Yazanlara Makûs Haber – WhatsAppitis

Acıbadem Kayseri Sağlık Kurumu Nöroloji Uzmanı Dr. Hatice Köse Özlece, uslu telefonların uzun vakit kullanımını el asapları ve adaleleri üzerinde negatif tesir oluşturduğunuı söyledi. Hatta iletileşme uygulamasını çok kullanan şahıslarda el adalelerinde oluşan bu mesele artık ”WhatsAppitis” olarak tanımlanıyor.

Şu an dünya üzerinden 1,5 milyarın üzerinde bireyin uslu makine kullandığı öğreniliyor. Ve bu sayı giderek çoğalıyor. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, mobil aygıtlar yaşamımızın bırakılmazları arasına girdiği de bir asıl. Ancak sağladığı irtibat basitliğinin yanı sıra kullanım yaygınlığının her yaş grubunda çoğalması vakanın değişik ebatlarını gündeme getiriyor.

Bunların başında da elbette sıhhatimiz geliyor. Dolayısıyla araştırmaların da gündem maddelerinin ilk sıralarında yer alıyor. Uzmanlar elde ettikleri araştırma neticelere göre, uslu telefon kullanımının bağımlılık seviyesine eriştiğine dikkat sürüklüyor. Ancak son senelerde konuşulan bir başka mevzu el ve parmakların yoğun kullanımına bağlı ortaya çıkan sorunlar.

Acıbadem Kayseri Sağlık Kurumu Nöroloji Uzmanı Dr. Hatice Köse Özlece, kesintisiz ve yineleyici biçimde yapılan hareketlerin tendon ve adale yapısında negatif tesir gösterdiğini söyledi.

Günde 50’den fazla ileti yazıyorsanız dikkat!

Mesele özellikle yoğun ileti kullanan şahıslarda ortaya çıkıyor. Öyle ki günde 50’den fazla ileti yazan şahıslarda başparmak tendonunda inflamasyona bağlı olarak gelişen “de-quervain tendiniti” sıklığının çoğaldığı kollanıyor. Bu meseleyi yaşayan şahıslarda inflamasyon neticeyi tendon etrafında şişme parmak hareketleri sırasında sızıya neden oluyor.

Dr. Hatice Köse Özlece, “Dahası bir iletileşme uygulamasını çok kullanan şahıslarda el adalelerindeki tendonda iki taraflı inflamasyon oluşuyor. Ve bu gidişat ‘WhatsAppitis’ olarak adlandırılıyor” diyor. Hastaların iki taraflı el bileği sızısını belirleyen bu mesele, tıp dünyasının en prestijli mecmualarından biri olarak kabul edilen “Lancet” de 2014 senesinde yayınlanmıştı.

Karpal tünel belirtiyi için de tehlike oluşturuyor

Tendon ve adalelerdeki negatif etkilenmenin yanında el asaplarının da etkilendiği belirtiliyor. Özellikle telefon kullanımı sırasında yapılan yineleyici el hareketlerinin karpal tünel içindeki tazyiki çoğaldırarak, asabın bu bölgede sıkışmasına taban hazırladığı düşünülüyor.

Dr. Hatice Köse Özlece, mevzuyla alakalı şu bilgileri veriyor: “Karpal tünel belirtiyi olarak belirlenen bu asap sıkışmasına bağlı olarak median asabın hareket ettirdiği adalelerde efor kaybı ve kullanım kısıtlılığı büyüyebiliyor. Ayrıca duysal bozukluklardan sezmede eksilme, anlaşma, yanma, karıncalanma gibi belirtiler görülebiliyor.”

Kullanım sıklığı çoğaldıkça zarar büyüyor

Uslu telefon kullanımının sıklığı çoğaldıkça bu etkilenmenin daha fazla olduğunu söyleyen Dr. Hatice Köse Özlece, ağır derecede asap sıkışmalarında asabın geri dönüşümsüz olarak zararlandığını ve daha önceki işlevlerini yerine getiremediğini belirtiyor. Bu surattan özellikle uslu telefonu sık kullananlarda, elde sızı, el adalelerinde eforsuzluk, parmaklarda anlaşma gibi şikayetler oluşması gidişatında müddet kaybetmeden nöroloji doktoruna müracaat etilmesi gerekiyor. Dr. Hatice Köse Özlece, “Özellikle el asapları üzerindeki negatif tesirleri göz önünde bulundurulmalı. Dolayısıyla uslu telefon kullanımı hudutlandırılmalı, gerekirse sesli manipülasyonlar kullanılarak el asapları gözetmeye alınmalı” dedi.

Bir cevap yazın