Susuzluğu Gideriyor Hazmı Basitleştiriyor Aynı Zamanda…

Havaların ısınmasıyla birlikte Güneydoğu’nun kolası olarak öğrenilen meyan şerbeti için üreticileri mesaiye başladı. Kendine has tadı, rengi, köpüğü ve natürelliği ile yoğun alaka gören meyan şerbeti Güneydoğu’da harcanan gazlı ve asitli meşrubatlara en büyük seçenek oluyor.

Güneydoğu bölgesinde yaygın olarak kullanılan ve ananesel meşrubatlar arasında yer alan meyan şerbeti kendine has tadıyla rengi ve köpüğüyle yurttaşların bırakamadığı meşrubatların başında geliyor. Katkısız ve sıhhatli olduğu öğrenilen meyan şerbetine havaların ısınmasıyla alaka görmeye başladı.

Sıcak havalarda insanların yükselen sıcaklığına doğru oranda buz gibi meyan şerbetine olan alaka da artıyor.

Meyan kökünün yanı sıra içeriğinde buz ve su ilave edilen şerbet, hiçbir katkı maddesi kapsamıyor. Sağlık açısından da çok yararlı olduğu öğrenilen meyan şerbeti, Ramazan ayının başlaması ile ise iftar sofralarının bırakılması olması bekleniyor. Yaz yarıyılında yoğun olarak harcanan meyan şerbeti, bölgedeki harcanan gazlı ve asitli meşrubatlara ise en ehemmiyetli seçenek oluyor. Bölgede kola gibi sıkça harcanan meyan şerbeti, ekşi tadı sebebiyle ise ilk kere içenleri zorluyor. Güneydoğu’nun kolası da olarak öğrenilen meyan kökü şerbeti, sıhhati sebebiyle asitli ve kundurasını da dama atıyor.

ÜRETİM ARTTIRILDI

Meyan şerbeti imali ve satan iş yerleri ile yaz sezonu ile beraber imallerini de çoğaldırdı. Daha ısınması beklenen havalarla beraber yükselişi sürecek olan şerbetin, Ramazan ayında ise doruk yapması bekleniyor. Meyan şerbeti, sıcaklığı, susuzluğu gidermesi sebebiyle sahur ve iftar sofralarında en çok seçim edilen meşrubat oluyor.

OSMANLI ŞERBETİ

Dev kazanlarda kaynatılan meyanın yanı sıra Osmanlı şerbeti ve limonata da yaz yarıyılında sıkça harcanan meşrubatlar arasında yer alıyor. Güneydoğu’da yoğun alaka gören şerbetlerden Osmanlı şerbeti ve limonata da, bölgedeki gazlı ve asitli meşrubatlara alakayı eksiltiyor.

“ASİTLİ MEŞRUBATLAR YERİNE ŞERBET İÇİN”

36 yıldır şerbetçilik yapan 48 yaşındaki şerbet ustası Mehmet Yılmaz, insanları gazlı ve asitli meşrubatlara karşı uyararak, yerine katkısız ve hasarsız olan şerbetlerin seçim edilmesini istiyor. Şerbetin sıhhatli olduğunu belirten Mehmet Yılmaz, “Yurttaşlara asitli meşrubatlar yerine şerbet içmelerini öneri ediyorum. Zira şerbet sıhhate iyi geliyor. Meyan kökünü bu yörelerden bize köylüler toplayıp getiriyor. Bizde bu kökleri eziyoruz. Kurutulduktan sonra çay haline kazanç. Muhakkak bir harekâttan geçtikten sonra köfte gibi yoğrularak kazana konulur. Arka kısmına su verilerek 1 saat dinlendirilerek damıtılıp meyanın özünü alırız. Özellikle susuzluğu giderir, hazmı basitleştirir, gevşetici bir özelliği vardır. Osmanlı şerbeti de nebatlar kaynatılıp soğutulur ve hazır hale kazanç. Asitli meşrubatlar yerine şerbet içilmesi daha sıhhatlidir” dedi. Şerbet içen yurttaşlar ise asitli meşrubatlar yerine şerbet içtiklerine, şerbetin gevşetici bir özelliği olduğunu belirtti.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın