Suya Kahve Koyup Saçınıza Sürün

Netice mükemmel. Gözlerinize inanamayacaksınız. Bir su kadehi suyun içine 2 yemek kaşığı kahve koyup saçınıza sürün bakın ne oluyor.

Saçlarımız hoşluğumuzun olmazsa olmaz unsurlarından biridir ve belki de en ehemmiyetlisidir diyebiliriz. Hem erkek hem de bayanlar saçlarının her zaman bakımlı, hoş ve parlak görünmesini isterler. Kimse cansız ve lekeli bir saçla dolaşmak istemez sanırım.

Tabi bunun yanı sıra bazen saç rengimizden bunalabilir ya da saçlarımız beyazladığı için daha önceki doğal rengine boyamak isteyebiliriz.

Bunun için bir çok boya vardır elbette ama bildiğimiz gibi amonyaksız bile olsa saç boyalarının hemen hepsinde binlerce kimyevi bulunmaktadır ve bu kimyeviler yalnızca saçımıza değil sağlımıza hasar vermektedir. Bunun için özellikle son senelerde doğal saç boyalarına olan alaka artmıştır.

Ben kahve ile saç boyama usulünü ilk kez dinleyenlerdenim sınadığımı söyleyeme zira ben saçlarımın doğal rengini seviyorum.

Ama sınayanlardan dinlediğim kadarıyla beyaz saçları kapatmak için pek uygun bir yötem olmadığını söylüyorlar. İlle de kullanacağım diyenler için başka bir deyişle beyaz saç boyamak isteyenler için ise bir kez değil bir kaç uygulamamdan sonra netice verdiğini söyleyenler var.

Şimdi sizlere kahve ile saç nasıl boyanır bunun tanımını vermek istiyorum. Sınayacak olanlara şimdiden basit gelsin diler tasvire geçerim;

Malzemeler :

  • *Kahvenin sert olması ehemmiyetli bunun için filtre kahve, espresso ya da çifte kavrulmuş bir Türk kahvesi seçim etmelisiniz.
  • *Saç kremi
  • *Havlu
  • *Lavanta Yağı seçime göre

Evet malzemeler bu kadar az ve hemen hepimizin evinde olan basit bulunan malzemelerden. Lavanta yağı hoş koku vermesi için dostlar olmazsa olmaz bir malzeme değil. Burada ehemmiyetli olan malzememiz tabi ki kahve.

Şimdi gelelim yapılışına;

*Tıpkı kahve yapar gibi kahve hazırlayarak harekâta başlıyoruz. Yalnız yapacağınız kahvenin kıvamı daha koyu olacağından misalin bir su kadehi suyun içine iki yemek kaşığı kahve koyarak kahvenizi hazırlayın ve natürel ki kahve dışında şeker gibi bir şey ilave etmeyin.

*Kahve piştikten sonra ocaktan alıp soğumaya vazgeçin.

*Bazı uygulamalarda kahve telvesi de kullanılabiliyor ama bugün vereceğim tasvir kahve telvesi değil kahvenin suyu ile yapılan bir tariftir.

Kahvenin boynunuzu ve elbiselerinizi boyamaması için boynunuza bir havlu yerleştirin.

*Soğuyan kahvenin suyunu bir kaba alıp içerisine 3 yemek kaşığı saç kremi ve tecihinize göre bir kaç damla lavanta yağı ekelyip karıştırın.

*Elde ettiğiniz akırşımı saçınıza masaj yapar gibi uygulayın. Saçınıızn her yerine denk biçimde ağılmasını sağlamak için kalın dişli bir tarak ya da fırça tarak ile saçlarınıız hoşça tarayın.

*Daha sonra saçlarınızı toplayıp saç bonesini başınıza geçirin ve yakalaşık olarak bir saat bekleyin.

*1 saat sonra saçlarınızı yalnızca su ile durulayın. Durulama operasyonunda netlikle şampuan kullanmayın. Yalnızca su ile kahvenin saçınızdan akmasını sağlayın.

*Saçlarınız kuruduktan sonra kullanıma hazırdır. Bir kaç gün sonra şampuanla yıkayabilir basmakalıp biçimde saçınızı kullanabilirsiniz.

Kahve uygulaması daha çok kumral saçlara uygundur, sarı ve beyaz renkli saçlarda pek tesirli olmaz.

Kahve ile başka neler yapılabilir?

Yaşam alanını serinletmek için…

Hava akımını sağlayabilecek bir poşet içine koyacağınız kahve, kahve telvesi veya çekirdek kahve odanızda hoş bir koku oluşmasını sağlayacaktır.

Kötü kokulardan kurtulmak için…

Bir kap içinde buzdolabına koyacağınız kahve kokuları yok edecektir. Balık veya soğan sonrası ağır kokuların elinizden çıkması için elinizi kahve ile ovup durulamanız yeterli.

Ayrıca koku ayırt etmemizi sağlar, özellikle parfüm tercihinde bir müddet sonra koku duyumuz ayırt edemez hale kazanç, kahve koklar iseniz koku duyunuz bayağıya dönecektir.

Sivrisinekler ve karıncalardan…

Yaz aylarında hepimizin yaşadığı bir mesele sivrisinek ve karıncalar, öncelikle sivrisinekler kahve dumanından nefret eder. Bir kap içinde yakacağımız kahve ile sivrisinekleri o bölgeden uzaklaştırabilirsiniz.

Karıncalar için de bulundukları yerlere koyacağınız kahve onları buradan uzak yakalayacaktır. Kahve telvesi petlerinizi parazitlerden temizletir.

Parlak saçlar için…

Hoş ve parlak saçlar için, içmek için hazırladığımız kahveye eş bir karışım hazırlamak gerekir. Bunun için, oda sıcaklığında su ve kahve telvelerini karıştırmak yeterlidir.

Banyoda saçınızı yıkadıktan sonra bu karışımı saçlarınıza uygulayıp, 20 dakika bekletebilirsiniz. Saçınızı yıkadığınızda, parladığını fark edeceksiniz.

Cilt bakımı için…

Kahve eforlu bir antioksidandır. Bu özelliğini cilt hoşluğunda kullanmak için türk kahvesi telvesinin içine macun kıvamına gelene kadar süt ilave edip karıştırın. Macunu iltihaplı sivilceli bölgeye sürüp 20 dakika bekletin ve yıkayın. Kumpaslı olarak kullanıldığında bu usul iltihaplı sivilcelerden ebedîye kadar kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

“Suya Kahve Koyup Saçınıza Sürün” için bir yorum

Bir cevap yazın