Tansiyon Kaç Olursa Risklidir?

Cemiyette çok yaygın olarak öğrenilen tasiyon hastalığı ile alakalı öğrenilmesi gerekenler…

Yüksek tansiyonun cemiyette çok yaygın bir hastalık olduğuna dikkat sürükleyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan şu bilgileri verdi…

Kaça çıkarsa riskli?

140/90 mmhg üzeri hipertansiyon olarak kabul edilmektedir. AHA Avrupa hipertansiyon toplumu ne göre ise tansiyon sınıflaması daha detaylı olarak alınmıştır.

Ev ölçümleri için hipertansiyon hududu 135/85 mmhg , 24 saatlik kan tazyiki takibinde ise hudut 125/80 mmhg olarak tanımlanmıştır.

Sistolik büyük tansiyonun 140 mmhg üzerinde diastolik ufak tansiyonun ise 90 mmhg altında olduğu vaziyete ise izole sistolik hipertansiyon yalnızca büyük tansiyonun yüksek, ufak tansiyonun olağan veya düşük kalması denmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Hastaların ehemmiyetli bir kısmında rastgele bir belirti yoktur. Bazen tek belirti ölçülen kan tazyikinin yüksek gelmesidir. Bazı hastalar da baş sızısı çarpıntı soluk darlığı halsizlik bulantı kusma baş dönmesi alana kazanç. Uzun süren hakimiyet edilmeyen hipertansiyon ancak niyet uzuv zararlarıyla kendini muhakkak eder.

Bu uzuvlar beyin kalp böbrek ağ tabaka ve kan damarlarıdır. Bu uzuvlara ait belirtiler ve hastalıklar, böbrek yetmezliği proteinüri, damarlarda anevrizma anormal genişleme tıkanma, inme ensefalopati, kalp damar hastalığı kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi…

Sebepleri nelerdir?

Hipertansiyonun sebebi yüzde 90-95 öğrenilmemektedir. Yüzde 5-10 luk bir kısımda ise sekonder bir sebebe bağlı hipertansiyon mevzubahisidir…

Hangi vaziyetlerde sekonder hipertansiyon düşünmek gereklidir?

Yaş, hikaye, fizik tahlil laboratuar belirtileri sekonder bir neden düşündürüyorsa, kan tazyiki ilaca güç cevap veriyorsa iyi hakimiyet edilmiş tansiyon birden hakimiyetten çıkıp yükselmeye başlarsa niyet uzuv zararı varsa, kan tazyiki >180/110 mmhg ise…

Hipertansif hastanın değerlendirilmesi; bu durmda 3 hususa dikkat etmek gerekir..

  1. Hipertansiyon yaratan sekonder bir neden araştırmalı
  2. Niyet uzuv zararı ve eşlik eden hastalık bakılmalı
  3. Değişik kardiovasküler tehlike etmenleri değerlendirilmelidir.

Sekonder HT na neden olan hastalıklara bakacak olursak:

ABöbrek yapısal hastalıkları: glomerülonefrit, renal verem, interstisyel nefrit, polikistik böbrek, pyelonefrit, renal travma.

BRenal vasküler hastalıklar: böbrek damarlarına ait gidişatlar

CEndokrin nedenler: feokromastoma, hipo-hipertroidi, cushing, akromegali, hiperaldosteronizm, şişmanlık

DNörojenik nedenler: çoğalmış stres, kafa içi tazyiki çoğalması, ensefalit,

EDeğişik nedenler: ilaçlar, hamilelik toksemisi, içki bağımlılığı, uyku apne belirtiyi, meyan kökü…

Hipertansiyonla gelen bir hastada kullandığı ilaçlar, var olan ek hastalıklar, kilo, fizik etkinlik, perhiz, tuz ve içki tüketimi, çevresel ve psikososyal etkenler araştırılmalıdır.

Tansiyon nasıl ölçülmelidir?

Tansiyon ölçümünde, hem tansiyon ölçen hemde tansiyonu ölçülen bireyin gevşemiş bir pozisyonda rahat olmaları, bireyin ölçümden en az yarım saat evvel bir şey yememesi, kafein almaması, sigara içmemesi gerekiyor. Ölçümden evvel en az 5 dakika istirahat etmesi, ayaklar yere temas eder biçimde uzatır pozisyonda bulunması gerekmektedir. Koldan tüm kıyafetler çıkarılmalıdır. 2 dakika aralıklarla 2 veya daha fazla ölçüm yapılmalıdır. Kullanılan aygıtın ebatları uygun olmalıdır.

Rehabilitasyonu nasıl?

Rehabilitasyondaki esas niyet mortalite vefat ve morbidite sakatlık oranlarını eksiltmektir. Niyet 140/80 mmhg altı olmalı; şayet böbrek hastalığı yada diabet mevcutsa bu gidişatta 130/80 mmhg altı niyet alınmalıdır. Hastaların unutmaması gereken hususlara değinecek olursak; Hipertansiyon ciddi ama rehabilitasyon edilebilir bir hastalıktır.

Rehabilitasyon edilmezse kalp beyin böbrek göz gibi uzuvlarda istenmeyen gidişatlara neden olabilir, rehabilitasyonu ömür boyu sürmelidir. İlacını yalnızca belirtiler ortaya çıktığı zaman değil kesintisiz kullanılması gerekmektedir. Kan tazyiki düşünce yada şikayetler kaybolunca rehabilitasyonun vazgeçilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

İlaçların bağımlılık yapmayacağı, genel temkinlere uyulmazsa ilaçların beceriksiz geleceği şayet hasta üzerine düşen görevleri yapmazsa hekim hekim dolaşmasının ona hiçbir fayda sağlamayacağı anlatılmalıdır.

Non farmakolojik ilaç dışı rehabilitasyon: hayat kumpası farklılığı, tuz alımının kısıtlanması, ideal kiloya erişme, fizik etkinlik çoğalışı, sigarayı vazgeçmek, fazla içki tüketimini önlemek, perhizi tertip etmek, sık sık günde 5-6 öğün ama az ölçüde yemek yemek, potasyumdan kalsiyumdan zengin yiyecekler almak, doymuş yağdan muhtaç perhiz almak, bu nonfarmakolojik rehabilitasyonların tansiyonu düşürme oranları ise şu biçimdedir:

Kilo verme: 5-20 mmhg sistolik, sebze-meyve ağırlıklı beslenme: 8-14 mmhgsistolik
Tuz kısıtlama: 5-10 mmhg sistolik fizik etkinlik: 4-8 mmhgsistolik içki alımını kısıtlama: 2-4 mmhg sistolik

İlaç: farmakolojik rehabilitasyon Hastanın yaşına eşlik eden değişik hastalıklarına uygun farklı grup ilaçlar ile doktor hipertansiyonu rehabilitasyon etmeye çalışır.

Yapılan çalışmalarda en az 2-3 ilacın gerektiği tanımlanmıştır. İlaç kullanmaya karşın tansiyonda düşme sağlanamazsa buna mukavemetli hipertansiyon denir. Bu gidişatta ilaç kullanmak en azından kardiovasküler mortalite ve morbiditeyi eksiltmektedir.

Bir cevap yazın