Tansiyonu Düşürmek İçin Çok Tesirli!


Türkiye’de her üç şahıstan biri yüksek tansiyondan muzdarip… Felç, böbrek yetmezliği ve âmâlığa dahi neden olabilir. Tansiyonu düşürmek için kekik, sarımsak veya yoğurt tüketebilirsiniz.

Hipertansiyon başka bir deyişle yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda lüzumlu olan kan tazyikinin basmakalıptan fazla olmasıdır. Yüksek tansiyon ülkemizde her üç şahıstan birinde görülen ehemmiyetli bir sıhhat meseleyidir. Rehabilitasyon edilmediğinde; kalp yetmezliği, kalp gelişmesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve âmâlık gibi ciddi meselelere neden olur; bu sebeple kesinlikle erken yarıyılda teşhis edilmelidir.

Yaşlandıkça da tansiyonunuz yükselir. Yüksek tansiyon ailesel bir rahatsızlık olarak görülür. Yüksek tansiyona böbrek hastalığı, hormonal rahatsızlıklar, fazla içki tüketimi ve doğum hakimiyet hapları gibi bazı ilaçlar da neden olabilir.

BELİRTİLERİ NELER?

Tansiyonunuzun çok yükselmesi halinde görülen bulgular arasında baş dönmesi, soluk darlığı, çift veya flu görme, burun kanamaları ve kumpassız kalp atışları sayılabilir. Yüksek tansiyon banalde rastgele bir bulgu vermediğinden, kumpaslı olarak tansiyonunuzu hakimiyet ettirmeniz önemlidir.

NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Başınızı soğuk su ile yıkayın, soğuk su asapları uyararak tansiyonun düşmesini sağlar. Şayet duş alacak kadar kendinizi iyi seziyorsanız duş almanız daha verimli olacaktır dikkat etkeniz gereken nokta suyun çok soğuk olmamasıdır.

Tansiyon düşürmede en aşina usul limon suyudur. Bir kadeh içerisine sıkacağınız yarım limonu sulandırarak içmeniz tansiyonunuzun düşmesini sağlayacaktır.

Nar ve Nar suyu tansiyonu düşürmenin yanında uzun vakitler tansiyonunuzun balanslı olmasını da sağlar.

Sarımsak tansiyon düşürmede en çok müracaat etilen gıdalardan biridir. Limon nar gibi öbür gıdalara oranla daha süratli tansiyon düşüşleri sağladığı öğrenilmektedir. Süratli tansiyon düşürme tesiri gösterir.

Kekik de yeniden aynı biçimde iyi bir tansiyon düşürücüdür.

Tuzsuz ayran ve yoğurt da yüksek tansiyon için süratlice harcanabilecek yiyecekler arasındadır fakat tuzsuz olmasına özellikle dikkat etkeniz gerekmekte. Tansiyonun yükselmesi bazen vefat ve felç gibi acı neticeler doğurabilir. Bu nedenle tansiyonun nasıl düşürüleceğini öğrenmek önem

TUZU AZALTIN TADINIZ KAÇMASIN

1-Yüksek tansiyondan ve buna bağlı kardiyovasküler hastalık tehlikesinden korunmanın en iyi yolu sıhhatli beslenmek, sıhhatli bir kiloda kalmak, kumpaslı egzersiz yapmak, fazla ölçüde içki içmemek ve sigaradan uzak durmaktır.

2-Düşük yağ kapsayan, lif istikametinden zengin, bol taze meyve ve sebzenin günde en az 5 porsiyon yanı sıra bütün hububatları da kapsayan bir beslenme önerilir.

3-Günlük olarak harcadığınız tuz ölçüsünü 6 gramdan fazla olmayacak biçimde hudutlandırmanız gerekir zira çok fazla tuz harcamak tansiyonunuzu yükseltir. Bir çay kaşığı dolusu tuz takribî 6 gramdır.

4-Kumpaslı egzersiz kalp ve dolaşım sisteminizin daha eforlu olmasını sağlar; kolesterolünüzü düşürür ve tansiyonunuzu sıhhatli bir seviyede meblağ. İnsanların çoğunluğu için haftada en az beş kez olmak üzere 30 dakikalık tempolu egzersiz önerilir.

Kaynak: Takvim

Bir cevap yazın