Tatile Gitmeden Buzdolabında Bozuk Para Vazgeçmeniz İçin Şahane Neden

Tatilden, iş gezisinden veya ailenizle geçirdiğiniz bir hafta sonundan konuta dönüşünüzde elektrikle çalışan dijital saatinizin yanlış zamanı gösterdiğini farkettiniz mi?

Büyük olasılıkla siz evde yokken elektrik kesintisi olmuştur. Elektrik kesintisinin olduğunu basitçe farkedebilirken, ne kadar zamanlığına kesildiğini kavramak çok efordur. Bu sebeple de buzdolabınızdaki besinlerin çözüldüğünü, bozulduğunu ve daha sonradan tekerrür donduğunu farkedemezsiniz.

Ya da farkedebilir misiniz?

Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerini vuran Matthew fırtınası sonrasında Sheila Pulanco Russell adlı bir bayan konutlarını boşaltmak zorunda kalan insanlar için şahane bir ipucu önerdi.

İpucu sayesinde uzun zamandır evde olmadığınız halde elektriğinizin kesilip kesilmediğini ve dolayısıyla buzdolabınızdaki besinlerin bozulup bozulmadığını anlayabiliyorsunuz.

Bir gün işinize netliklere yarayacağını düşündüğümüz ipucunda tek lüzumunuz olan bir kupa, çeşme suyu ve bozuk para.

Yüz binlerce bireyin paylaştığı Facebook gönderisinde Sheila ipucunu şöyle söylüyor:

“Fırtına sonrası evinden geçici zamanlığına parçalamak zorunda kalanlar veya tatile çıkacaklara şahane bir teklifim var. Dondurucuya içi su dolu bir kupa yerleştirin. Donduktan sonra dondurucudan alın ve üstüne bozuk para koyup dondurucunuza geri koyun. Böylece şayet fırtına sebebiyle konutunuzdan uzun zaman uzak kaldıysanız ya da ailenizle birlikte uzun soluklu bir tatilden yeni döndüyseniz, buzdolabınızdaki besinlerin bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz.

Şayet bozuk para, ortadan alta doğru düşmüşse besinleriniz bozulmuş demektir. Şayet bozuk para olduğu yerde başka bir deyişle kupadaki buzun üstünde duruyorsa, gıdalarınıza bir şey olmamış demektir. Bu ipucunu, konutunuzdan bir zamanlığına uzaklaşacaksınız sınamakta fayda var. Böylece siz evde yokken elektriklerin kesilip kesilmediğini ve dolayısıyla yiyecekleriniziz bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz.

Şayet gıdalarınızın bozulup bozulmadığından emin değilseniz, atın gitsin. Ehemmiyetli olan sıhhatimiz. Lütfen ipucunu dostlarınızla PAYLAŞIN.”

Kolay, tesirli ve netlikle sınanması gereken bir usul. Besinleriniz bozuldu diye paranoya yapıp çöpe atmaya ve aynı zamanda paranızı da savurmaya gerek yok. İpucunu dostlarınızla paylaşmayı önem vermeme etmeyin.

Bir cevap yazın