Tatile Gittiğinizde Sizi Çok Gider Etmekten Kurtaracak Tüyolar

Şayet seyahat etmeyi beğenen biri iseniz, gezileriniz esnasında yapılan tüketmelerde fazlaya kaçmamak için bir ekip tasarılar yapıyorsunuzdur. Ancak bir çok insan seyahat sırasında tüketmelerini tasarılı yapmadıkları için gereğinden fazla para harcamaktadırlar.

Şayet siz de seyahat sırasındaki tüketmelerinizi tasarılı yapmıyor iseniz, hazırladığımız listedeki kusurları yapmamaya itina gösterebilir ve bir sonraki seyahatiniz için kenara para ayırabilirsiniz.

10. Gündüz Seyahat Etmek

Genellikle gece seferi yapan trenler veya otobüsler, gündüz seferlerine göre daha ucuz olur. Gece seyahat ederek hem daha ucuza seyahat edebilir hem de yolda geçireceğiniz zamanın büyük bir kısmını yatarak geçirebilirsiniz.

9. Kafe veya Lokantalarda Yiyip İçmek

Şehirlerdeki ehemmiyetli turizm noktalarının etrafında bulunan kafe veya lokantalardaki besinler, genellikle olağan maliyetlerinin 2 katına satılır. Bu tip yerlerde yemek yemek yerine gittiğiniz kentteki cadde lezzetlerini sınayarak hem ucuza yemek yer, hem de belki de bir daha tadamayacağınız lezzetleri tatmış olursunuz.

8.Yolculuğunuzu Paylaşmamak

Akıllı telefonlara yükleyeceğiniz bir çok seyahat uygulaması sayesinde, seyahat edeceğiniz yere gitmek isteyen birisini bulup birlikte seyahat edebilirsiniz. Böylece seyahat giderleriniz yarıya inerken aynı zamanda tam yolu birlikte geçirebileceğiniz bir yol dostu edinebilirsiniz.

7.Erken Rezervasyon

Erken rezarvasyon yalnızca oldukça sıkı ve kumpaslı bir seyahat takvimi yaptıysanız yararlı olacaktır. Bu cins gezilerde yaptığınız tasarıların dışına çıkmak oldukça güçtür. Şayet muhakkak bir gezi tasarınız ve zaman aralığınız yoksa erken rezervasyon yapmaktan kaçının.

6.Hırsızlık ve Kapkaç

Evinizden kmlerce uzakta, yabancı bir kentte cüzdansız, telefonsuz ve parasız kalmak dünyanın en kötü şeylerinden biri olsa gerek. Şayet seyahat esnasında kapkaça uğramak istemiyorsanız, kapkaççıların dikkatini sürüklemeyecek biçimde, fazla pahalı olmayan elbiseler ve çantalar kullanmalısınız. Ayrıca tam kıymetli eşyalarınızı bir arada bulundurmadan ayrı ayrı yerlerde yakalamanız, muhtemel bir kapkaç vaziyetinde işinize yarayacaktır.

5.Seyahat Sigortası Yaptırmamak

Kendi ülkenizde rehabilitasyonu için hiç bir fiyat istenmeyen minik kazalar için sehayate gittiğiniz ülkelerde istifle para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Seyahat giderlerinizin içine sigorta için az bir ölçü para daha ilave ederek seyahat sırasında alana gelebilecek kazalar için yüklü ölçüde para ödemekten kaçınabilirsiniz.

4.Banka fırsatlarından faydalanmamak

Seyahate çıkarken mevcut bulunan kredi kartını kullanmak yerine, bazı bankaların özel olarak çıkardığı seyahat kartlarını kullanabilirsiniz. Bu kartlar için harç fiyatı alınmaz. Ayrıca şayet seyahate çıkarken kendi kredi kartınızı kullanmakta ısrarcı iseniz, kartınızın ait olduğu bankayı seyahatten evvel bilgilendirmenizde fayda var. Aksi takdirde kartınıza bloke konabilir.

3.Turist kitapçıklarına bağlı kalmak

Seyahat için yola çıktığınız anda karşınıza gideceğiniz yer ile alakalı onlarca mecmua ve kitapçık çıkar ve genellikle her kitapçıkta “gidilmesi gereken yerler” başlığı altında değişik değişik mekanlar ile beraber muhtelif otel ve lokantaların reklamları vardır. Siz de bizim gibi tam bunların para tuzağı olduğunu düşünüyorsanız, yola çıkmadan evvel turist forum sitelerinden gideceğiniz kentteki turistik yerlere göz atıp bir gezi tasarıyı çıkarabilirsiniz.

2.Erişim Tasarıyı Yapmamak

Gittiğiniz kentlerde turistler için mevcut olan araba kiralama firmaları oldukça pahalıdır. Erişim için araba kiralamak yerine kent içi erişim hatlarını veya en kötü olasılıkla taksi kullanmayı seçim faktörüz cebinize katkı sağlayacaktır.

1. Tam Parayı Bir Yerde Tutmak

Seyahat esnasında yanınızda bir ölçü nakit para bulundurmak iyidir ancak bu nakiti bir kaç parçaya ayırıp ayrı yerlerde gizlediğinizden emin olun. Hatta giysilerinizin birinde saklı cep bulunması daha iyidir.

Seyahat etmek oldukça stresli olabilir ancak seyahat evvelinde kumpaslı bir gezi tasarıyı yapar ve seyahat sırasında yukarıyadaki kaidelere dikkat ederseniz stresten uzak durabilir ve gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın