Tavuğu Pişirmeye Hazırlarken Sakın Bu Kusurları Yapmayın!

Genel olarak ülkemizde tavuk eti çok fazla harcanıyor. Ancak pişirmeden evvel yapılan bir ekip kusurlar ciddi problemlere neden olabiliyor. İşte tavuk etini pişirmeye hazırlarken yapmamanız gereken kusurlar…

Tavuk eti salmonella bakterisi barındıran ve seri bozulan bir et cinsidir. Özellikle bu bakteri bedene girdikten sonra ishale, kusmaya, besin zehirlenmesi gibi bir hayli meseleye sebebiyet verebilir.

Bu sebeple tavuğu pişirmeye hazırlarken sıhhatli bir biçimde harcamak istiyorsanız bir ekip noktalara dikkat etmelisiniz.

İşte tavuğu pişirmeye hazırlarken belli dikkat faktörüz gerekenler…

Tavuğu doğradığınız kesme tahtası ahşap veya plastikse bu gidişat bakterilerin oluşması ve artması için rahat bir civar sağlar. Bu sebeple plastik ve ahşap olan kesme tahtalarından muhtemel olduğunca uzak durmalısınız.

Kullandığınız takdirde başka yiyecekleri kesmek için belli yıkamalısınız. Zira kesme tahtasının üzerindeki bakteriler basitçe üreyip çoğalabilirler.

Tavuğu doğradığınız bıçaklara dikkat!

Tavuğu doğramış olduğunuz bıçaklar her ne kadar metal de olmuş olsa dikkat etmenizde fayda var.

Zira bıçakların üzerinde kalan bakteriler, başka bir besini kestiğinizde bulaşabilir. Bu gidişat kesintisiz hale geldiğinde ilerde ciddi hastalıklara neden olabilir.

Tavuğun iyice piştiğinden emin olun

Yüksek ısı, yiyeceklerdeki bakterileri öldürmesini öğrenilir. Tavuğu pişirirken yüksek ısıda ve yeterince pişirin. Dışı pişmiş ancak ortası ham bir tavuk bu bakterileri bulundurmaya devam edecektir.

Buzdolabında tavuğu muhafaza ederken dikkat edin

Tavuk seri bozulabilen et cinsleri arasında olduğu için belli buzdolabında saklanmalıdır. Ancak buzdolabında gizlediğiniz tavuğu sarih bir biçimde değil üzerine bir streç film sararak gizlemeniz gerekir.

milliyet

Bir cevap yazın