Tek tümceyle çocuğunuzun hiddetini durdurun

Çocukların ağlama ve hiddet nöbetlerini hakimiyet altına almanın basit bir yolu var.

Çocuklar, asap krizleri ağlamaları ve hiddet nöbetleri her anne – baba için direnmesi ve çözülmesi güç bir süreçtir. Çocuklar, duyguları her an değişebilen canlılardır. Şimdi gülüyorsa azıcıktan ortalığı inleterek ağlayabilir. Ağlamasının veya sinirlenmesinin nedeni çok da ehemmiyetli değil. Belki oyuncağı kırıldı yada annesi ona çikolata vermeyi menetti, parktan konuta gelmek istemiyor. Ne olursa olsun, derin bir soluk alın ve onları sakın fırça atmayın. Onun yerine durgun ve hayırsever bir biçimde onlara soracağınız bir sualle durgunlaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Tek bir sual mesele ve onu dinleyin

Diyelim ki çocuğunuz ağlıyor zira dostlarından biriyle bir oyuncak paylaşmak istemiyor. Çığlıkları hakimiyetten çıkana kadar beklemeyin. Çocuğunuza hiç süre kaybetmeden hemen “Büyük, orta büyüklükte veya minik bir mesele mi var?” diye mesele.

Ve yanıt verdiklerinde , sualin ebadı ne olursa olsun , çözüm hakkında beraber düşünmeyi önerin. Başka bir oyuncak kabul edebilirler mi? Beraber oynamayı sınayabilirler mi? gibi. Bu alternatifleri çoğaltabilirsiniz.

Çocuk psikologları, bu sıradan usulün çocukları durgunlaştırmasının üç esas sebebi olduğunu söylüyor.

– Çocuk, duygularını kabul ettiğimizi ve buna hürmetli olduğumuzu görüyor.

– Sual, onları düşünmeye ve gidişatı değerlendirmeye yönlendiriyor.

– Bu suali sorarak, ebeveynler çocuğu meseleyi kendilerinin çözmesine davet ediyor.

Bu sebeple, bu suali sorarak ve çocuğunuzla durgun bir biçimde birkaç dakika konuşarak, zaman tüketmeden çocuğunuzu uysallaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın